Z rocznikiem w herbie

Redakcja
W półwiecze PTH

W półwiecze PTH

W półwiecze PTH

NOWY SĄCZ. Nowosądecki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego obchodzi 50-lecie istnienia. Jego działalność nierozerwalnie związana jest z "Rocznikiem Sądeckim" - jednym z pierwszych tego typu wydawnictw, ukazujących się z dala od administracyjnych i akademickich centrów.

Już wkrótce sądeczanie będą mogli zapoznać się z najnowszym, 33. tomem. "Rocznik" od wielu lat redagowany jest na wysokim poziomie merytorycznym, oferując czytelnikom artykuły napisane przez znawców tematu. Duża w tym zasługa prof. Feliksa Kiryka, przewodniczącego komitetu redakcyjnego, ale także Mieczysława Smolenia, pełniącego tyleż niewdzięczną, co odpowiedzialną funkcję sekretarza redakcji.

Promocja nowego "Rocznika" odbędzie się w sądeckim ratuszu 10 czerwca o godz. 16.30. Jednak dzięki uprzejmości redakcji, możemy już dziś - wprawdzie skrótowo - omówić jego treść.

Tom otwiera biogram ks. bp. Józefa Gucwy autorstwa ks. Władysława Tarasika, następnie Piotr Wierzbicki pisze o ziemi sądeckiej w okresie wojen polsko-tureckich, a Krystyna Samsonowska o dziejach chasydyzmu w Małopolsce. Dalej Mieczysław Smoleń omawia politykę władz polskich wobec Łemków sądeckich, Leszek Migrała - dzieje turystyki zorganizowanej na Sądecczyźnie, Kazimierz Kuropeska przypomina działalność Spółdzielczego Klubu Sportowego "Start", a Ryszard Aleksander Ludowego Klubu Sportowego "Zawada". Robert A. Ślusarek omawia polichromię kościoła św. Rocha w Nowym Sączu, o. Krzysztof Morajko pisze o zbiorach muzealnych opactwa Cystersów w Szczyrzycu, Agata Tobiasz przypomina archeologiczne podróże Józefa Łepkowskiego po Sądecczyźnie. Dalej Tadeusz Duda opisuje obchody 70. rocznicy urodzin Stalina w powiecie nowosądeckim, a Mieczysław Smoleń prezentuje kalendarium wydarzeń w Nowym Sączu w 2004 r.

"Rocznik" zawiera także szereg biogramów zasłużonych sądeczan, m. in. Zuzanny Wątróbskiej-Litawy (Alina Fitowa), Mieczysława Bogaczyka (Maria T. Maszczak), Ryszarda Cybulskiego (Augustyn Leśniak), Mieczysława L. Danka (Maria Kruczek), Jana Gryźlaka (Daniel Weimer), Zbigniewa Mordawskiego (Krystyna Sikora), Bronisławy Rychter-Janowskiej (Izabela Gass) i in.

Nowosądeckie PTH postarało się więc o wartościowy prezent dla sądeczan na swoje półwiecze.

(jaz)

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie