MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z ZUS-em można się dogadać

Redakcja
FINANSE. Coraz więcej firm staje przed dylematem: odprowadzać składki czy wypłacać pensje pracownikom? Na ogół wybierają to drugie, coraz bardziej zadłużając się w ZUS.

Wielu z nich nie wie, że wystarczy tylko złożyć wniosek, by licznik z odsetkami zatrzymał się na pewien czas w miejscu.
ZUS nie jest zainteresowany w doprowadzaniu firm do bankructwa poprzez nadmiernie rygorystyczną egzekucję składek: wówczas ani dziś, ani w przyszłości nie ściągnie z nich należnych zakładowi pieniędzy. Dlatego woli pomóc przetrwać im kryzys, by potem odzyskać przynajmniej cześć należności. Zakładając, że firm borykających się z problemami finansowymi będzie coraz więcej, ZUS kieruje do nich ofertę zawarcia układu, przewidującego czasowe ulgi. Jest bardzo istotnym, by przedsiębiorca wystąpił w tej sprawie do ZUS jak najszybciej, bo potem będzie mu trudno udźwignąć ciężar odsetek.
Istnieje kilka wyjść z "podbramkowej sytuacji". Najczęściej ZUS stosuje odroczenie terminu płatności składek, czyli mówiąc prościej - możliwość zapłacenia ich później. Po złożeniu wniosku w tej sprawie ZUS nie nalicza firmie karnych odsetek i czeka, aż ta "stanie na nogi".
W sytuacji, gdy z jakichś powodów przedsiębiorca opuści kilka kolejnych płatności składek, może poprosić ZUS o rozłożenie zaległości na raty. Wówczas ZUS "zamraża" naliczone już odsetki i nie powiększa już ich kwoty.
Ale dogadanie się z ZUS-em możliwe jest po spełnieniu określonych warunków. Obowiązkowo trzeba zapłacić zaległości z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonego (czyli pracownika). Trzeba też terminowo opłacać bieżące składki i wcześniejsze zobowiązania ratalne, jeżeli takie istnieją. Warto też przekonać ZUS, że nieterminowe opłacanie składek to tylko przejściowe kłopoty, a nie stały pomysł na kredytowanie działalności firmy.
Trzeba też wiedzieć, że jeśli w wyniku ugody składek przez jakiś czas nie płacimy, to - jak informuje Barbara Balon, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału ZUS - w razie choroby czy wypadku pracownik nie może liczyć na otrzymanie zasiłku chorobowego, renty wypadkowej czy świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli jednak składek nie przekazujemy do ZUS pomimo braku ugody, te świadczenia również nam się nie należą, a szanse na zmianę tej sytuacji są znacznie mniejsze.
Dorota Stec-Fus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski