MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za dotknięciem różdżki…

Redakcja
Przez siedem lat istnienia Akademii Pełni Życia przez jej skromny lokal przy ul. Lea przewinęło się ponad 2 tys. osób w jesieni życia. Większość skorzystała z kursów komputerowych, kilkuset uczyło się tu języków obcych (do wyboru aż pięć!), chodziło na wykłady, seminaria, treningi pamięci i wieczorki artystyczne. Ale ilu chętnym trzeba było odmówić udziału w zajęciach. Z braku miejsca. I nagle zjawiła się wróżka…

… powstało Centrum Doradczo-Szkoleniowe dla seniorów

Tą wróżką jest Karolina Witek, która z własnej inicjatywy zapragnęła zrobić coś pożytecznego dla swoich rówieśników. 15 października uroczyście otwarto kawiarnię "Caroline" w Bronowicach przy ul Głowackiego. Jednocześnie w najbliższym sąsiedztwie kawiarni, w lokalu przy ul. Bronowickiej 17, zainaugurowało swoją działalność Centrum Doradczo-Szkoleniowe dla seniorów. Obydwa lokale - własność Karoliny Witek - zostały udostępnione krakowskim seniorom za pośrednictwem Akademii Pełni Życia.
- W tym wieku ujawnia się potrzeba bywania oraz przebywania w gronie osób o podobnych zainteresowaniach i metryce. Żeby uczynić zadość tym pragnieniom, otwieramy lokal, który będzie służył celom kulturalnym i rozrywkowym - mówiła pani Karolina Witek, otwierając kawiarnię "Caroline". Otwarcie tego lokalu zadedykowała swojej Mamie i Ją też poprosiła o uroczyste przecięcie wstęgi. Po uroczystym otwarciu i poświęceniu lokalu przez ks. infułata Jerzego Bryłę, seniorzy zostali zaproszeni do Filharmonii na koncert pt. "Nie zapomnij mnie", a potem na bankiet, sponsorowane przez rodzinę Witków.
Kawiarnia rozpoczęła już swoją działalność, kusząc klientów wspaniałymi ciastkami i przepyszną kawą. - Mamy obiecane, że seniorzy będę tu mieli zniżki. Dzięki temu "Caroline" może stać się kultowym lokalem dla starszych klientów, eleganckim, z klasą, a jednocześnie nie rujnującym ich kieszeni - mówi Barbara Kaszkur-Niechwiej, szefowa funkcjonującego w sąsiedztwie Centrum Doradczo-Szkoleniowego dla seniorów. Centrum jest kolejną inicjatywą Akademii Pełni Życia. Ten lokal w Bronowicach umożliwi APŻ realizację zadań, na które do tej pory nie było miejsca w dotychczasowej siedzibie przy ul. Lea. Trudno się dziwić, skoro uczy się tam aż dwanaście samych grup językowych, a o innych nawet nie wspominamy. Ale już zrobiło się luźniej. Teraz na ul. Bronowickiej 17 od rana do wieczora słychać seniorów powtarzających angielskie słówka. Kiedy weszli po raz pierwszy do świetnie wyposażonej sali, z zachwytem krzyknęli: Oooo!
- Wow! - poprawiła ich lektorka i tak została zainaugurowana działalność centrum.
- Na razie tu odbywają się kursy angielskiego. Dodam - na bardzo dobrym poziomie, z instruktorami (również native speakerami) przygotowanymi do pracy z seniorami. 19 listopada rozpoczniemy treningi pamięci prowadzone przez magistrantki psychologii, polecone nam przez dr. Bąbla z UJ. W ubiegłym roku te właśnie treningi okazały się przebojem sezonu - zapowiada Barbara Kaszkur-Niechwiej. - Od nowego roku natomiast chcemy uruchomić tu centrum koordynacji działalności doradczej i szkoleniowej na rzecz seniorów. Zorganizujemy regularne dyżury, podczas których będziemy doradzać organizacjom i stowarzyszeniom seniorskim, jak logistycznie poukładać działania, jak zdobyć fundusze, jak napisać projekt. Chcemy też wykształcić grupę instruktorów-seniorów, którzy będą potem pracować ze swoimi rówieśnikami w stowarzyszeniach.
Akademia Pełni Życia ma też plany wobec kawiarni. Jeśli usunie się stoliki, to w "Caroline" mieści nawet siedemdziesiąt osób. Do południa będzie tu można organizować wykłady i seminaria. Na początek dr Teresa Sławińska z UJ będzie starała się przekonać pokolenie od dziecka uczone skromności i wychowane zgodnie z przysłowiem "siedź w kącie, a znajdą cię" do jakże modnej obecnie asertywności i przebojowości, ale połączonej z elegancją i dobrym wychowaniem. A potem profesor Vetulani z humorem będzie opowiadał o neurofizjologii starzenia się. - A opowiada tak, że każdy słuchacz chce już być stary - mówi Maria Kacprzycka, prezes Akademii.
Zgodnie z życzeniem wróżki - Karoliny Witek - kawiarnia ma służyć przede wszystkim działalności kulturalno-rozrywkowej. I takim wydarzeniem będzie z pewnością starannie przygotowywane przez Barbarę Cieniawę (przypomnijmy - wieloletnia organizatorka festiwali im. J. Kiepury w Krynicy, aktywna działaczka APŻ, wyróżniona w ubiegłorocznym konkursie "Senior Roku") artystyczny wieczór andrzejkowy.
Pisząc te wszystkie optymistyczne informacje, na koniec musimy ostudzić może nazbyt rozbudzone emocje. Nie zachęcamy do pukania do drzwi Centrum Doradczo-Szkoleniowego o każdej porze dnia. Centrum nie ma żadnego pomieszczenia biurowego, w którym mogłoby przyjmować interesantów. Osoba z ulicy, chcąca uzyskać szczegółowe informacje, będzie przeszkadzać w zajęciach, które odbywają się od rana do wieczora. Namawiamy zatem do kontaktów telefonicznych z Akademią Pełni Życia. Znajdą się jeszcze pojedyncze miejsca na kursach języków obcych, trudniej będzie o zapisanie się listopadowe treningi pamięci. Nie należy jednak rezygnować, ale zapytać o terminy zapisów na kolejne edycje, o listy rezerwowe, o terminy oraz tematy otwartych wykładów, seminariów i wieczorków. Kontakt do APŻ: Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia 30-046 Kraków ul. Juliusza Lea 5a/4 tel. (12) 294-81-35 tel./fax (12) 294-81-36, e-mail: [email protected].
EWA PIŁAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski