Za PARKOWANIE w miastach płać 10 zł za godzinę! Prezydent...

Za PARKOWANIE w miastach płać 10 zł za godzinę! Prezydent Duda już zaakceptował nowe przepisy!

js

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Za parkowanie w centrum miast będziemy płacić nawet do 10 zł.
1/6
przejdź do galerii

Za parkowanie w centrum miast będziemy płacić nawet do 10 zł. ©commons.wikimedia.org/david stettiner

Parkowanie w centrach największych polskich miast może kosztować nawet 10 zł. Prezydent zatwierdził zmiany przyjęte przez Sejm. Chodzi o nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz kilka innych ustaw. Cena za godzinę parkowania w centrum może wzrosnąć nawet do 9,99 zł.
Nowe przepisy dotyczą dużych miast – tych powyżej 100 tys. mieszkańców. W Polsce jest 39 tak dużych miast. Zgodnie z nowelizacją w wyznaczonych strefach obowiązywać będzie godzinowa stawka wynosząca do 0,45% minimalnej płacy krajowej. W 2019 r. pensja minimalna będzie wynosić 2200 zł – koszt parkingu może więc wzrosnąć do 9,99 zł. To trzy razy więcej niż obecnie. Ciągle obowiązująca ustawa mówi o tym, że stawka za pierwszą godzinę parkowania nie może przekroczyć 3 zł. Warto jednak podkreślić, że ostateczną decyzję o tym, czy opłaty wzrosną, będą podejmowały władze miast.

Jak podaje serwis PAP włodarze większych polskich miast na razie nie deklarują, czy opłaty zwiększą się aż trzykrotnie:

Tomasz Demiańczuk z biura prasowego UM w Warszawie: Z uwagą śledzimy proces zmiany tych przepisów. Przyjęcie znowelizowanej ustawy przez Sejm to jednak dopiero pierwsza część drogi legislacyjnej. Przed nami jeszcze głosowanie nad poprawkami w Senacie i zatwierdzenie tego aktu przez Prezydenta. To wszystko może potrwać. Gdy jednak przepisy zostaną uchwalone nad możliwością regulacji opłat pochylą się stołeczni radni.

Ponadto zgodnie z odświeżoną ustawą powstaną dwie strefy parkowania w dużych miastach: śródmiejska oraz zwykła. Pierwsza z nich obejmuje obszar zgrupowania intensywnej zabudowy funkcjonalnego śródmieścia. Innymi słowy – jest to faktyczne centrum miasta. Za parkowanie w tym obszarze będzie można pobierać wyższe opłaty.
Ustawa zakłada także podniesienie stawki kary za brak opłaty za parkowanie. Będzie wynosić 220 zł (10% minimalnego wynagrodzenia). Aktualnie jest to 50 zł. Nowe przepisy zezwalają również na pobieranie opłaty za parkowanie w weekendy.

Ustawa zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.

Droższe parkowanie to nie jedyne zmiany, które czekają kierowców. Zobacz LISTĘ!:
ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Doić do bólu nie dając nic w zamian !

opserfer (gość)

Zgłoś naruszenie treści

10 PLN/h zebym mógł zawiesić auto nad przepascią nad 20-sto centymetrowym krawężniku. Kiedy w końcu dotrze do tych pustych łbów, ze w miejscach gdzie wyznacza się miejsca postojowe montuje sie...rozwiń całość

10 PLN/h zebym mógł zawiesić auto nad przepascią nad 20-sto centymetrowym krawężniku. Kiedy w końcu dotrze do tych pustych łbów, ze w miejscach gdzie wyznacza się miejsca postojowe montuje sie krawężniki najazdowe !!!! I jeszcze jedno, 10 pln/h to tyle samo co Wiedniu (2.4Euro/h) z tym, ze minimalna płaca w Austrii to nie 2200 PLN tylko 1360 Euro co daje (przy kursie 1 Euro = 4.2 pln) 5712 czyli prawie 3 razy tyle co w Polsce !!! zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rynek

samochodoza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Mieszkańcy Wiednia ma znacznie mniej korzystają z samochodów niż ludzie w dużych polskich miasta, poza tym 10zł to nadal 40% tego co możesz zapłacić w Tallinie (do 6 euro za godzinę), gdzie pensje...rozwiń całość

Mieszkańcy Wiednia ma znacznie mniej korzystają z samochodów niż ludzie w dużych polskich miasta, poza tym 10zł to nadal 40% tego co możesz zapłacić w Tallinie (do 6 euro za godzinę), gdzie pensje są podobne.
10zł zachęci prywatnych operatorów nieruchomości do budowania i udostępniania parkingów, popyt spadnie, podaż wzrośnie, korki się zmniejszą, same zalety!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cytując klasyka...

nic śmiesznego (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

"i tak k...a do zaje....a!"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla diesli 15 zlotych na godzine

Burmistrz Nowej Huty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

skorzystaja wszyscy

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo