Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zablokowany wybór terenu pod budowę nowej komendy

Redakcja
Policjanci z Wadowic znów muszą szukać terenu pod nową siedzibę komendy powiatowej policji. Wybrany w ubiegłym roku do tego celu się nie nadaje - jest położony zbyt bilsko Skawy.

Obecny budynek policji zbudowano przed II wojną światową Fot. Robert Szkutnik

WADOWICE. Nadal nie wiadomo, gdzie zostanie zbudowana nowa siedziba wadowickich policjantów

O konieczności przeprowadzki komendy powiatowej z centrum miasta z ulicy Lwowskiej mówiło się od dawna. Głównie dlatego że budynek używany przez policję jest stary. Zbudowano go w 1938 r. jako jednopiętrową kamienicę. Po wojnie była tam katownia UB i siedziba milicji. Potem budynek rozbudowywano, a obecny trzypiętrowy kształt obiekt zyskał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo że modernizowany nie spełnia współczesnych wymagań.

- Nasza siedziba jest już za ciasna - potwierdza Elżbieta Goleniowska-Warchał, rzecznik prasowy policji w Wadowicach.

Władze wadowickiej gminy, zmieniając w ubiegłym roku plan zagospodarowania przestrzennego, podjęły uchwałę o przeznaczeniu działek przy ul. Błonie w Wadowicach, opodal Skawy i stadionu, pod zabudowę. Planowano, że stanie tam nowa siedziba policji, a później, po sąsiedzku, także nowy budynek dla powiatowej straży pożarnej.

Jednak, jak się okazuje, wojewoda małopolski zakwestionował pomysł wadowickich samorządowców. Policjanci także uważają, że ta lokalizacja nie byłaby dla nich najlepsza.

- Niestety, okazało się, że jest to teren zalewowy i wojewoda nie zgodził się na budowę komendy w tym miejscu. Obecnie szukamy nowej lokalizacji - wyjaśnia Dariusz Nowak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jednak w biurze prasowym wojewody twierdzą, że wojewoda nie zajmował się taką sprawą. Więc nie mógł zakwestionować nowej lokalizacji komendy przy ul. Błonie. - Żaden plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący tego terenu nie wpłynął do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie było dokumentu, a więc nie było opinii - informuje Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Tymczasem władze powiatu twierdzą, że jeszcze w listopadzie starosta otrzymał od wojewody pismo, w którym ten uznał miejsce wskazane pod przyszłą inwestycję za problematyczne. Zdaniem wojewody tego typu jednostka powinna znajdować się cyt.: "w możliwie jak najlepiej skomunikowanej części miasta, z dala od negatywnych czynników środowiskowych, umożliwiających sprawne reagowanie w razie nagłego zdarzenia" - informuje Jacek Jończyk, starosta powiatu wadowickiego. Dodaje też, że takie stanowisko wojewody było niewątpliwie poprzedzone analizą dokumentów dotyczących tego miejsca, w tym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Trwają poszukiwania innych miejsc na siedzibę policji.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski