MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabraknie miejsc na krakowskich cmentarzach?

LIZ
Fot. Agnieszka Maj
Fot. Agnieszka Maj
Na terenie krakowskich cmentarzy komunalnych zostało tylko 14 tys. wolnych miejsc. Co roku umiera 5 tys. osób. Czy za trzy lata nie będzie już gdzie chować zmarłych?

Fot. Agnieszka Maj

Według Zarządu Cmentarzy Komunalnych taki scenariusz nam nie grozi. – Zmarli nie są chowani tylko w nowych miejscach. Coraz popularniejsze staje się przenoszenie zwłok wszystkich członków rodziny do jednej trumny, można także pogłębić grób, aby powstały nowe miejsca – mówi Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Mimo to ZCK siedem lat temu opracował plan rozbudowy istniejących cmentarzy i program budowy nowych. Według ówczesnych wyliczeń miejsc na krakowskich nekropoliach miało starczyć tylko na najbliższe 10 lat.

W ubiegłym roku podjęto prace mające na celu zwężenie alei głównej cmentarza Grebałów. Dzięki temu udało się pozyskać ok. 250 miejsc pod budowę grobów murowanych oraz ok. 50 miejsc pod groby ziemne. Planowane jest także poszerzenie tego cmentarza od strony zachodniej o ok. 3 ha, co pozwoli w przyszłości uzyskać ok. 3 tys. miejsc. Rozpoczynają się wykupy gruntów od prywatnych właścicieli pod tę inwestycję.

W roku 2009 poszerzony został także Cmentarz Prądnik Czerwony, w wyniku czego jego powierzchnia powiększyła się o 4,2 ha i obecnie wynosi ok. 42 ha. W efekcie pozyskano ok. 4 tys. miejsc pod tradycyjne groby.

Miasto planuje budowę dwóch nowych cmentarzy. Pierwszy z nich - 20 ha – zostanie wybudowany w Podgórkach Tynieckich. Powstanie tam 20 tys. miejsc pochówku co wystarczy na kilkanaście lat. – Cmentarz w Pogórzu powstanie w pierwszej kolejności bo ta część Krakowa ma najmniej nowych miejsc do pochówków – mówi Partycja Ćwikła. Na Cmentarzu Podgórskim możliwe są tylko pochowania w już istniejących grobach.

Na terenie Branic i Ruszczy powstanie druga wielka nekropolia, która zajmie 40 ha. W tym przypadku także pozostaje do wykupienia całość gruntów od prywatnych właścicieli.
W ubiegłym roku na wszystkich cmentarzach krakowskich pochowano 5,5 tys. osób. Najwięcej z nich na Rakowicach – prawie 2 tys. To największa i najstarsza nekropolia w Krakowie. Jeszcze kilka lat temu była niedostępna dla wszystkich mieszkańców. Mogli tam zostać pochowani szczególnie zasłużeni dla Krakowa, albo rodziny tych, którzy już mają tam groby. Sytuacja zmieniła się w roku 2006, kiedy to radni udostępnili Cmentarz Rakowicki dla wszystkich. Warunki są dwa: trzeba pięć lat przed śmiercią mieszkać w Krakowie i nie posiadać innego grobu.

Teraz na Rakowicach wolnych jest jeszcze 700 miejsc na pochówki. – Wystarczy na co najmniej dwa lata – mówi Patrycja Ćwikła.

Problem braku miejsc na krakowskich cmentarzach mogłaby rozwiązać budowa spopielarni. W Krakowie planuje się ją od 17 lat, dopiero jednak teraz wyznaczone zostało dla niej miejsce: w Podgórkach Tynieckich na cmentarzu, który ma zostać tam wybudowany. Teraz w Krakowie spopiela się 23 proc. zmarłych - najczęściej w Rudzie Śląskiej. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat ta liczba może zwiększyć się nawet do 45 proc. – taka jest teraz średnia europejska. Najwięcej zmarłych, ponad 90 procent, spopiela się w Japonii.

W najbliższych miesiącach okaże się czy zakończą się sukcesem rozmowy z chętnym na budowę spopielarni. Ma ją wybudować konsorcjum składające się z trzech firm: Centrum Pogrzebowego w Łodzi, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Klepsydra z Łodzi oraz włoskiej Urciuoli Group’s. Inwestycja ma powstać w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Maj

Cmentarze komunalne w Krakowie

Zarząd Cmentarzy Komunalnych zarządza 12 cmentarzami

Cmentarz Rakowicki - 46,6 tys. grobów

Cmentarz w Bronowicach – 4,5 tys. grobów

Cmentarz w Mydlnikach – 551 grobów

Na tych cmentarzach wchodzących w skład Rejonu Rakowice pochowano w 2009 r. 2077 osób.

Cmentarz Podgórski, Stary Cmentarz Podgórski - 15 tys. 318 grobów

Cmentarz Prokocim - 2940 grobów

Cmentarz Wola Duchacka – 2469 grobów

Cmentarz Pychowice - 703 grobów

Cmentarz Kobierzyn – Lubostroń - 704 grobów

Kobierzyn – Maki Czerwone – 548 grobów 

Na cmentarzach wchodzących w skład Rejonu Podgórze, pochowano w 2009 r. 641 osób.

Cmentarz Prądnik Czerwony (Batowice) - 35,800 grobów

Na tym cmentarzu pochowano w 2009 r. 1867 osób.

Cmentarz Grębałów 28 tys. grobów

Na tym cmentarzu pochowano  w 2009 r. 917 osób.

Łącznie, na wszystkich cmentarzach komunalnych w Krakowie w 2009 r. pochowano 5502 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski