Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabranie koledze złotówki to już rozbój [WIDEO]

Agnieszka Maj
Anna Maria Wesołowska
Anna Maria Wesołowska Andrzej Banaś
O tym się mówi. Największym problemem w krakowskich szkołach podstawowych jest agresja fizyczna i słowna oraz poniżanie. Celem napaści uczniów stają się również nauczyciele

Anna Maria Wesołowska, sędzia z Łodzi, a także bohaterka popularnego programu telewizyjnego, zachęcała wczoraj dyrektorów krakowskich szkół do tworzenia tzw. kącików prawnych. To miejsca, w których dzieci i rodzice mogliby poczytać o odpowiedzialności prawnej za nieodpowiednie zachowanie.

Anna Maria Wesołowska, sędzia z Łodzi, a także bohaterka popularnego programu telewizyjnego:

Autor: Agnieszka Maj

- Trzeba dzieciom uświadomić, że żądanie od kolegi złotówki i uderzenie go, nawet lekko, to już jest rozbój. A za poczęstowanie kolegi marihuaną grozi osiem lat więzienia - mówiła Anna Maria Wesołowska. Jej zdaniem edukację prawną trzeba zaczynać od przedszkola. - Już kilkuletnie dziecko powinno wiedzieć, że nie wolno kogoś gryźć i kopać - zaznaczyła.

Nadkomisarz Piotr Raźny z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie:

Autor: Agnieszka Maj

W Polsce 52 tysiące dzieci w wieku od 13 do 18 lat popełnia 120 tysięcy przestępstw i wykroczeń rocznie.

Celem napaści uczniów stają się nie tylko ich rówieśnicy, ale także nauczyciele. Coraz częściej zdarza się także, że przemoc przenosi się do internetu.

- Zdarzyło się, że młodzi ludzie opublikowali na portalu społecznościowym informacje o rzekomym romansie nauczyciela z nauczycielką. W wyniku tej afery kobieta została zwolniona z pracy, a po roku okazało się, że były to pomówienia wyssane z palca - mówił nadkomisarz Piotr Raźny z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Z badań kuratorium oświaty wynika, że największym problemem w szkołach podstawowych w Krakowie jest agresja fizyczna (bicie, kopanie, popychanie), agresja słowna (wulgaryzmy, przezywanie) i poniżanie. Uczniowie skarżą się także na odtrącanie przez rówieśników, nękanie psychiczne i traktowanie ich jak kozły ofiarne.

Niepokojące jest to, że uczniowie rzadko zwracają się o pomoc do pedagoga szkolnego. Przede wszystkim mówią o tym swoim rodzicom, na drugim miejscu są wychowawcy klasy.

Dlatego też kuratorium uważa, że pedagodzy szkolni powinni podjąć skuteczne działania, aby uczniowie chcieli rozmawiać z nimi na temat swojego bezpieczeństwa w szkole.

W Krakowie po raz pierwszy został wprowadzony program przeciwdziałający przemocy. Od stycznia tego roku działa projekt pilotażowy "Tamujemy Przemoc".

W jego ramach odbywają się warsztaty dla uczniów, grupy robocze dla nauczycieli, cykl szkoleniowy dla rodziców, wsparcie indywidualne dla ofiar przemocy. Ponadto jest grupa korekcyjno-edukacyjna dla sprawców przemocy, konsultacje dla nauczycieli, a także szkolenie dla tzw. liderów bezpieczeństwa w szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski