Zabużanie czekają na decyzje

O
Czy zmienione zostaną zasady przyznawania odszkodowań za mienie pozostawione na Wschodzie?

Sąd przyznał odszkodowania

Sąd przyznał odszkodowania

   Prawie 6 milionów złotych wygrali mieszkańcy Trójmiasta od skarbu państwa w procesie o odszkodowanie za mienie zabużańskie. Wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku.
   Rodzina L., mieszkająca w Sopocie i Oliwie, ma otrzymać łącznie prawie 4,9 mln zł za 700 ha ziemi i budynki gospodarskie pozostawione w 1945 r. na Ukrainie.
   Janinie R. z Sopotu sąd przyznał 850 tys. zł za sto hektarów i dworek na Białorusi. Pieniądze mają być wypłacone w ciągu 10 lat, w równych rocznych ratach. Kwoty mają być zwiększone o ustawowe odsetki liczone od początku procesu w 2002 r. do dnia wydania wyroku.
   Jedynie rodzina W. z Gdyni będzie musiała poczekać jeszcze na rozstrzygnięcie. Sąd Apelacyjny nie zasądził w tym przypadku kwoty odszkodowania, a jedynie uchylił wcześniejszy wyrok korzystny dla skarbu państwa i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Dlaczego? Ponieważ wyceniany na 1,2 mln zł majątek rodziny R. znalazł się na terytorium Litwy. Polski rząd ratyfikował umowy podpisane z Republikami Ukraińską i Białoruską - i właśnie te tzw. umowy republikańskie stały się podstawą odszkodowań. Po ratyfikowaniu umowy z Republiką Litewską nie ma śladu - zasadność roszczeń rodziny W. trzeba więc dopiero wyjaśnić. Wyroki przyznające odszkodowania nie są prawomocne - reprezentant skarbu państwa możne wystąpić o kasację do Sądu Najwyższego.

Zmiana ustawy?

   Rada Ministrów zapoznała się z informacją w sprawie środków prawnych, jakie należy podjąć w celu wykonania wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 22 czerwca 2004 r. dotyczącego tzw. mienia zabużańskiego.
   W przygotowanej informacji minister infrastruktury zaproponował kierunki zmian regulującej obecnie zasady realizacji uprawnień zabużan ustawy z 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości skarbu państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (DzU z 2004 r. nr 6, poz. 39).
   Zaproponowane zmiany mają na celu umożliwienie wykonania wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a ponadto uwzględniają również propozycje zgłoszone przez wojewodów w związku z problemami, jakie ujawniły się dotychczas przy wykonywaniu przepisów ustawy w zakresie potwierdzania i realizacji uprawnień zabużańskich.
   Proponowane kierunki zmian obejmują propozycje o charakterze systemowym, odnoszące się do zasad generalnych realizacji uprawnień zabużańskich, oraz propozycje o charakterze dostosowującym, których celem jest zapewnienie faktycznego wykonywania przepisów ustawy.
   Po zapoznaniu się z informacją ministra infrastruktury Rada Ministrów zdecydowała o podjęciu prac nad ustawą zmieniającą ustawę z 12 grudnia 2003 r. o zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości skarbu państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (DzU z 2004 r. nr 6, poz. 39) w zakresie wynikającym z przedstawionej informacji i przedłożeniu projektu ustawy Radzie Ministrów w terminie do końca listopada br. (O)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie