Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek do wynajęcia. Miasto szuka dzierżawcy i opiekuna dla fortu Mogiła

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fort Mogiła
Fort Mogiła Anna Kaczmarz
Miasto szuka gospodarza dla fortu nr 49 1/2a Mogiła. Zarząd Budynków Komunalnych (który sprawuje pieczę nad fortami) ogłosił przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę tego zabytku znajdującego się przy ul. Igołomskiej 7 w Krakowie, jednego z obiektów Twierdzy Kraków. Przetarg zostanie przeprowadzony w dniu 11 sierpnia, a oferty należy składać do 7 sierpnia do godziny 15.

Do wydzierżawienia od gminy jest działka położona przy ul. Igołomskiej 7, a na niej zachowane formy ziemne i obiekty kubaturowe fortu nr 49 1/2a Mogiła.

Zgodnie z zapisami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwe jest ulokowanie w forcie funkcji usługowej z zakresu kultury (jak muzeum, wystawy), administracji, nauki, edukacji, turystyki, handlu, gastronomii. Jak zaznacza ZBK, sposób zagospodarowania fortu powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. Wykluczone są wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym.

Zwycięzca przetargu będzie musiał udostępniać fort do zwiedzania oraz zadbać o prezentację jego historii na stworzonej ekspozycji. W ogłoszeniu o przetargu dotyczącego fortu Mogiła czytamy, że zapewniona musi zostać możliwość jego zwiedzania w wybrany co najmniej jeden dzień ustawowo wolny od pracy w miesiącu lub w sobotę, w asyście przewodnika. Z kolei część obiektu - kaponierę obrony wjazdu - "z urządzoną w niej ekspozycją monograficzną dotyczącą fortu oraz Twierdzy Kraków, należy udostępniać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach działania obiektu lub w przypadku gdy charakter prowadzonej działalności nie wymaga codziennego funkcjonowania co najmniej raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości" - jak napisano w ogłoszeniu.

Jaka jest historia tego obiektu? W latach 1895-96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego - oprócz bramy. Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków warty jest zachowania - podkreśla ZBK. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków.

W latach 2009-2020 fort przeszedł częściowy remont, podczas którego został odtworzony jego pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Potencjalny dzierżawca fortu musi się liczyć z kosztami remontów oraz dalszej jego rewitalizacji i rekonstrukcji. Między innymi w określonym terminie trzeba będzie dokonać uczytelnienia oraz uzupełnienia kluczowych elementów zieleni fortecznej.

Zainteresowani dzierżawą mogą dokonać wizji lokalnej w forcie. 14 lipca o godz. 13 nieruchomość zostanie udostępniona w ramach dnia otwartego. Będzie można wtedy zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Przetarg odbędzie się 11 sierpnia o godz. 10 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16. Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 3,7 tys. zł. Minimalne postąpienie na przetargu nie może być niższe niż 40 złotych.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zabytek do wynajęcia. Miasto szuka dzierżawcy i opiekuna dla fortu Mogiła - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski