Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek w Batowicach nie może doczekać się remontu

Sylwia Nowosińska
Pierwszy etap remontu będzie kosztował około 800 tys. zł
Pierwszy etap remontu będzie kosztował około 800 tys. zł Michał Drewnicki
Mistrzejowice. Dla fortu opracowany został projekt remontu, ale nie udaje się znaleźć pieniędzy na jego realizację

Fort Batowice, położony na os. Złotego Wieku w Mistrzejowicach (Dzielnica XV) wymaga remontu. Budynek rozsypuje się i może stanowić zagrożenie dla spacerujących po batowickim parku mieszkańców oraz dla bawiących się tam dzieci. Kilka lat temu w forcie zamieszkał bezdomny, a wokół fosy zaczęło pojawiać się coraz więcej śmieci.

Poaustriacki zabytek może jednak nadal świetnie służyć jako miejsce spotkań miłośników dziejów Krakowa, o czym przekonali się uczestnicy Żywej Lekcji Historii, która odbyła się tam w ubiegłe wakacje. Ponad 70 osób przebranych za żołnierzy w pobliżu fortu odgrywało sceny bitwy.

Michał Drewnicki, radny miejski z klubu PiS, a jednocześnie współorganizator Żywej Lekcji Historii w Mistrzejowicach, już jako działacz Dzielnicy XV Mistrzejowcie postulował przeznaczyć pieniądze na remont tego obiektu. W ubiegłą środę złożył interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego w sprawie fortu. Apeluje, m.in. o przekazanie funduszy z budżetu miasta na remont obiektu. "Ponadstuletnia fortyfikacja stanowi wartościowy zabytek historyczny, który w wyniku niezagospodarowania niszczeje" - pisze radny Michał Drewnicki do prezydenta Majchrowskiego.

Zarząd Budynków Komunalnych w poprzednich latach przygotował projekt remontu Fortu 48 Batowice, jednak zabrakło pieniędzy na jego realizację. - Pierwszy etap remontu, o który teraz walczę, według kosztorysu będzie kosztował około 800 tys. zł. Chodzi o odnowienie kaponiery, by fort stał się częścią alejek parkowych - tłumaczy Michał Drewnicki.

Radny widziałby tam najchętniej miejsce spotkań młodzieżowych klubów kultury lub miłośników historii.

Bolesław Kosior, radny PiS, który w tej kadencji stara się o przewodniczenie Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków w Radzie Miasta Krakowa, uważa, że forty trzeba odnawiać, ale jeśli już zabierać się za sprawę, to kompleksowo.

- Chciałbym, żeby wkrótce powstała ścieżka turystyczna "Twierdza Kraków", która obejmowałaby forty znajdujące się nie tylko na terenie Krakowa, ale także np. fort w Zielonkach - mówi radny Kosior. - Przejście przez taką ścieżkę mogłoby trwać nawet 3 dni, byłaby to świetna atrakcja dla turystów - dodaje.

Jego zdaniem koszty stworzenia takiej ścieżki wokół Twierdzy Kraków można by pokryć nie tylko z budżetu miasta, ale także z funduszy od podkrakowskich gmin i prywatnych inwestorów, którzy otworzyliby w fortach hotele i restauracje.

Szanse, że uda się jeszcze przeznaczyć na remont fortu pieniądze z budżetu na 2015 rok, są raczej niewielkie, ponieważ na razie nie zaplanowano na to żadnej kwoty. Radni PO są raczej sceptycznie nastawieni do pomysłu.

- Jasne, że forty trzeba chronić, bo dziedzictwo Krakowa to ważna sprawa, ale budżet miasta nie jest z gumy - mówi Dominik Jaśkowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - Jeżeli radny Drewnicki pokaże nam, z którego punktu zrezygnować w projekcie budżetu, to oczywiście, możemy dyskutować - dodaje.

- Na pewno jest to ważna sprawa dla mieszkańców Mistrzejowic, należy jednak logicznie przyjrzeć się temu pomysłowi, ponieważ koszty remontu mogą być bardzo wysokie. Najpierw chciałabym poznać stanowisko prezydenta Majchrowskiego - dodaje Anna Szybist, która prawdopodobnie zostanie wiceprzewodniczącą Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków w Radzie Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski