Zabytkowy gmach NBP odzyskuje świetność

Zabytkowy gmach NBP odzyskuje świetność

Małgorzata Mrowiec

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Sali operacyjnej banku zostanie przywrócony pierwotny wygląd
1/3
przejdź do galerii

Sali operacyjnej banku zostanie przywrócony pierwotny wygląd ©FOT. ANNA KACZMARZ

Inwestycje. Budynek krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego przechodzi pierwszy od czasu powstania – więc od 90 lat – gruntowny remont. Zabytek pozbędzie się przeróbek z minionych lat, zyska też nowoczesne wyposażenie.
Monumentalny gmach przy Basztowej 20 został wzniesiony w 1925 roku. Zaprojektowali go Teodor Hoff­mann i Kazimierz Wyczyński, którzy nawiązali do form klasycystycznych. Fasadę zdobią rzeźby autorstwa Karola Hukana – alegorie przemysłu i rolnictwa.

Budynek był w swojej historii przebudowywany i unowocześniany (na przykład instalowano windy), ale gruntownego remontu dotąd nie przechodził.

– Remonty były doraźne, w czasach PRL-u byle­ jakie, partyzanckie. Na przykład w latach 70. popsuto wygląd sali operacyjnej banku, jednej z piękniejszych w Polsce. Po tamtych przeróbkach został nam mur obłożony zielonym kamieniem i nieoryginalna posadzka – mówi Wiesław Gumuła, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie. Podkreśla, że teraz wnętrzu będzie przywracany pierwotny kształt.

Z sali operacyjnej zniknie więc ów zielony mur, który dotychczas „bronił” pracowników banku przed klientami. – Nie chcemy się odgradzać, tylko mieć bliski kontakt z klientami – mówi dyr. Gumuła. Odtworzona też zostanie – na podstawie archiwalnych zdjęć i zachowanych fragmentów – pierwotna posadzka o wzorze szachownicy.

W budynku na różnych kondygnacjach było niegdyś sporo mieszkań, zajmowanych przez pracowników banku i ich rodziny. Dziś są puste. Dlatego bank przeorganizuje ich przestrzeń, likwidując ścianki działowe, mieszkania zamieni na pomieszczenia biurowe.

Wymieniane będą instalacje, zostanie wprowadzona klimatyzacja. Wymiana czeka też windy, bo obecne nie spełniają standardów. Zmodernizowane zostaną pomieszczenia specjalne, w tym skarbiec. Naprawiane będzie pokrycie dachu. Odnowę przejdą elewacje gmachu – odzyskają piaskowy kolor, zostanie też zamontowana iluminacja. Szykuje się naprawa i wymiana okien.

– Odtworzymy lub odnowimy wszyst­ko, co stanowi o charakterze tego gmachu. Z dużym pietyzmem zadbamy o jedną z bardziej atrakcyjnych wizytówek Krakowa – obiecuje dyr. Gumuła.

Nowością będzie dodatkowe wejście do banku od strony placu Matejki. Dzięki temu wejściu do środka będą się wygodnie dostawać niepełnosprawni.

Prace ruszyły pod koniec zeszłego roku. Będą trwały do 2016 r., bez wyprowadzki banku i przerywania jego pracy. Ta przebudowa, którą NBP finansuje ze środków własnych, ma kosztować 42 mln zł.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do banku

marian (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Remonty były doraźne, w czasach PRL-u byle­ jakie, partyzanckie. haha tak jak za prl nic sie nie zmienilo remont zrobiony byle jak

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie do decydentów

Ciekawy KRK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

A co z zabytkowym gmachem PKO przy Wielopolu?! Państwo wyzbywa się majątku narodowego?! Po co i komu oferuje się jeden najbardziej reprezentacyjnych budynków Krakowa wybudowany w międzywojniu przez...rozwiń całość

A co z zabytkowym gmachem PKO przy Wielopolu?! Państwo wyzbywa się majątku narodowego?! Po co i komu oferuje się jeden najbardziej reprezentacyjnych budynków Krakowa wybudowany w międzywojniu przez Naród dla siebie i potomnych?!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Apel na nic.

Sa kupcy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

I bedzie kasa .

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo