Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane szykuje się na skoki. Ogromne zainteresowanie kibiców

Paulina Szymczewska
Zawody zobaczy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców. W trosce o ich bezpieczeństwo wprowadzono wiele zmian.

Zawody potrwają od 24 do 26 stycznia. Jutro kwalifikacje do turnieju indywidualnego, w sobotę zawody drużynowe, a w niedzielę turniej skoków indywidualnych. Świetna forma naszych skoczków daje duże nadzieje kibicom na piękne widowisko na Wielkiej Krokwi. Zainteresowanie jest ogromne. Organizatorzy skoków - Tatrzański Związek Narciarski - szacują, że w każdy dzień zawodów na trybunach Wielkiej Krokwi zasiądzie ok. 22 tys. kibiców. W związku z tym w mieście wprowadzono wiele zmian komunikacyjnych.

Te ulice będą zamknięte

Najwięcej zmian czeka kierowców. Policja będzie zamykać ulice otaczające Wielką Krokiew (patrz mapa obok). Nieprzejezdna (w piątek, sobotę i niedzielę) będzie ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ulicą Sabały, a w razie konieczności zamknięcie nastąpi już od skrzyżowania z ulicą Makuszyńskiego. Następną zamykaną na trzy dni ulicą będzie Bronisława Czecha - od skrzyżowania z Żeromskiego lub ewentualnie, w razie potrzeby, od samego „ronda kuźnickiego”. Natomiast ul. Żeromskiego będzie zamykana razie konieczności - w zależności od sytuacji związanej z napływem aut i ruchem pieszych.

Parkingi dla kibiców

Część kibiców dojedzie do miasta autokarami. Dla nich zaplanowano parking na ulicy Przewodników Tatrzańskich - od ronda Jana Pawła II w stronę Kuźnic. Autobusy z kibicami będą mogły dojechać do skrzyżowania z ulicą Karłowicza, zawrócić i zaparkować wzdłuż drogi.

Jak już wspomniano, w czasie Pucharu Świata w skokach narciarskich ulice w okolicach Wielkiej Krokwi będą wyłączone dla ruchu aut. Kierowcom organizatorzy wydarzenia proponują skorzystać z dostępnych parkingów na terenie miasta. Są to: parking przy ul. Zaruskiego; parking przy Alejach 3 Maja (górne); parking przy Placu pod Gubałówką; parking dla autokarów przy Alejach 3 Maja (dolne); parking dla autokarów przy ul. Nowotarskiej.

Prócz tego dostępne są również mniejsze parkingi zlokalizowane przy ulicach w centrum Zakopanego: ul. Gimnazjalna (obok TESCO); ul. Sienkiewicza (górna i dolna); ul. Kościuszki; ul. Słoneczna; ul. Jagiellońska; Plac Niepodległości; ul. Ks. Józefa Stolarczyka; ul. Stanisława Witkiewicza.

Bezpiecznie na skoczni

Służby porządkowe już się szykują na Puchar Świata. Porządku na ulicach Zakopanego będzie pilnowało ok. 200 policjantów.

- Będą duże siły policyjne skierowane na samo miejsce wokół imprezy masowej. Bo bezpieczeństwo na terenie imprezy zapewnia organizator. Skierujemy policjantów ruchu drogowego, by jak najbardziej usprawnić dojazd i wyjazd z Zakopanego w tych dniach - zapowiada nadinspektor Krzysztof Pobuta, komendant wojewódzki policji w Krakowie.

Do Zakopanego zostaną ściągnięte siły policji z garnizonu małopolskiego. W zabezpieczanie zawodów zaangażuje się także straż pożarna, straż graniczna i zakopiańska straż miejska. Siły skupią się na pilnowaniu rejonu skoczni. Tysiące osób, które nie będą miały wejściówek na zawody - jak co roku - zgromadzą się wokół skoczni, by w ten sposób podziwiać skoki zawodników.

Natomiast na samej Wielkiej Krokwi nad bezpieczeństwem kibiców czuwać będzie firma ochroniarska. W okolicach pawilonu skoczni usytuowany zostanie także punkt pierwszej pomocy medycznej. Będzie tam stacjonować karetka pogotowia ratunkowego.

Znajdzie się też punkt zagubionych dzieci. Gdyby komuś w tłumie zginęło dziecko, zawsze może poprosić o pomoc któregoś z pracowników ochrony.

Trąbki i szaliki wskazane

Wielu kibiców pewnie zastanawia się, co można, a czego nie wolno wnieść na teren stadionu Wielkiej Krokwi. Na pewno musimy zabrać bilet i dokument umożliwiający naszą identyfikację. Kibice mogą mieć też ze sobą m.in.: flagi z plastikowym uchwytem, termos z kawą lub herbatą (ochrona może sprawdzić zawartość termosu, by wykluczyć obecność alkoholu) oraz biało-czerwone gadżety (czapki, szaliki czy trąbki).

Na skocznię absolutnie nie wolno natomiast wnosić m.in.: broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów niebezpiecznych pożarowo, niebezpiecznych przedmiotów (jak np. kije baseballowe, noże), napojów alkoholowych, środków odurzających i substancji psychotropowych.

Uwaga na... koniki

Mamy też ostrzeżenie dla kibiców chcących kupić bilety umożliwiające wejście na skocznię przed samym konkursem. Tych w oficjalnej sprzedaży już nie ma. Pozostają tylko wejściówki oferowane przez tzw. koników. Ich nabycie jest nielegalne. Jeśli jednak ktoś zaryzykuje i kupi taki bilet, musi liczyć się z tym, że jeśli z biletem będzie coś nie tak (uszkodzenie, zniszczenie, podejrzany wygląd), to ochrona nie uzna go za uprawniający do wejścia.

FLESZ - Nowe dyscypliny na igrzyskach w Tokio. Wizyta w Japonii tylko dla bogaczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski