MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zalecenia na listopad

Redakcja
Poradnik o. Grzegorza

   -Listopad jest miesiącem dość trudnym dla człowieka. Zimno, słota, wiatr, częste zmiany pogody u wielu osób powodują migreny, bóle głowy, senność lub bezsenność - wyjaśnia zielarz o. Grzegorz Sroka, franciszkanin z Rychwałdu. - Łatwo o przeziębienie, katary, nasilają się dolegliwości reumatyczne. U wielu odnawiają się też wrzody żołądka i dwunastnicy. Męczą się astmatycy. Łatwo o pierwsze odmrożenia.
    Mimo trudności, jakie przynosi nam listopad, w pogodne dni, ciepło ubrani, korzystać powinniśmy z przechadzki, szczególnie dzieci.

Cenne korzenie i owoce

   W listopadzie zbiera się jeszcze (wykopuje i oczyszcza) korzeń łopianu, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń pokrzywy, korzeń żywokostu, owoc jałowca, owoc tarniny, owoc żurawiny, owoc róży twardej i przemrożonej, kwiat wrzosu.
   Korzeń łopianu i pokrzywy wysuszyć, wysuszony rozkruszyć. Napary służą do mycia głowy, można też dodać do kąpieli.
   Korzeń mniszka połączony z dziurawcem, rumiankiem, miętą pieprzową, podróżnikiem i krwawnikiem stosować 1 raz dziennie przy schorzeniach wątroby, woreczka żółciowego i niestrawnościach (1 łyżeczka na szklankę wrzątku, parzyć 15 - 20 minut).
   Owoc róży twardej wysuszyć, zemleć w maszynce do mięsa przez grube sitko, wsypać do słoika z zakrętką. Na szklankę gotującej wody wsypać dwie łyżeczki rozdrobnionej róży, przykryć na 20 - 25 minut, dzieciom można dosłodzić łyżeczką miodu, i pić przynajmniej raz dziennie. Zawiera duże ilości witaminy C (500-700 mg), sole mineralne (18,2), węglowodany, białko. Róża powinna być w każdym domu; tak spreparowana lepsza będzie od kupowanej w sklepach.
   Uwaga! Nie zaleca się pić herbaty z owocu róży chorym mającym skłonności do tworzenia kamieni fosforanowych w nerkach.
   Z korzenia żywokostu przyrządzać maceraty do okładów przy stłuczeniach i po zrośnięciu złamanych kości. Nie poleca się pić herbatek.
   Kwiat wrzosu ususzyć i zaparzać herbatki. Pomocniczy jest przy schorzeniach nerek, a to: w zapaleniu kłębuszków nerkowych, zapaleniu miedniczek nerkowych, zapaleniu pęcherza i kamicy moczowej. Słabo działa w leczeniu gośćca przewlekłego, skazy moczanowej, nieżytu żołądka i niedokrwistości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski