Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalewani i podtapiani

Redakcja
Mieszkańcy ul. Folusz znów przeżywają chwile niepokoju... Fot. Zbigniew Wojtiuk
Mieszkańcy ul. Folusz znów przeżywają chwile niepokoju... Fot. Zbigniew Wojtiuk
- Noc z soboty na niedzielę była jeszcze spokojna. Ala ta nie będzie już taka... - mówił nam wczoraj szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Miechowie, Grzegorz Kwiecień.

Mieszkańcy ul. Folusz znów przeżywają chwile niepokoju... Fot. Zbigniew Wojtiuk

POWIAT MIECHOWSKI. Do godz. 13 przyjęto ponad 30 zgłoszeń o zdarzeniach spowodowanych intensywnymi opadami

Pogoda w sobotę była dla Miechowszczyzny łaskawa. Świeciło nawet słońce. Na dobre rozpadało się w nocy i leje po dziś dzień. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminach Kozłów, Książ Wielki i Charsznica. - Do godz. 13 odebraliśmy ponad 30 zgłoszeń o zdarzeniach wywołanych nieustającymi opadami deszczu. Sytuacja jest jednak niepokojąco rozwojowa - informował dowódca Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP kpt. Paweł Grela.

Gmina Kozłów jest w powiecie położona najbardziej nizinnie; gmina "depresyjna", jak niektórzy określają. Zalane lub podtopione zostały miejscowości: Rogów, Wierzbica, Wolica, Marcinowice i sam Kozłów. Nadmiar wód spływa z pól na drogi.

- W stan gotowości postawione zostały wszystkie jednostki OSP. Ofiarnie działa straż zawodowa - chwali wójt gminy Stanisław Pluta. Na terenie gminy Książ Wielki stan niemal klęski przeżywa Wielka Wieś. Podtopionych zostało 5 gospodarstw rolnych.

- Tu zawinił trochę Zarząd Dróg Powiatowych, który po modernizacji drodze, nie przebudował trzech przepustów. I woda stoi, bo przepusty przy drodze są za wysokie - pokazują poirytowani gospodarze.

Warzywa w wielu miejscowościach dosłownie "pływają". Zalane uprawy to tylko jeden z problemów. Pod wodą są też łąki, woda wylewa się na drogi i pola. Ale informacji o konieczności ewakuacji zagrożonych gospodarstw rolnych - brak.

- Monitorowana jest sytuacja w Swojczanach i części Miechowa - Charsznicy. Ubywa worków z piaskiem z magazynu gminnego - 500 sztuk przekazaliśmy gminie Kozłów. Pozostałe rozdamy mieszkańcom tych miejscowości z naszej gminy, którzy się o taką pomoc zwrócą. Są zgłoszenia o podtopieniu piwnic m.in. w Pogwizdowie, Uniejowie Parceli, Uniejowie Kolonii i Szarkówce - wymienia Piotr Pacia, inspektor z UG w Charsznicy.

Dają o sobie znać rzeki i cieki wodne przecinające gminę Miechów. Szczególnie zagraża wysoki stan wody rzeki Cichej. Podtopiona została jedna posesja przy ul. Kolejowej. Chwile niepewności przeżywają mieszkańcy ul. Folusz. Brunatny nurt Cichej niemal "szoruje" betonowe mostki i kładki dojazdowe do posesji. Brakuje centymetrów, aby woda wystąpiła z brzegów na podwórka i drogę.

- Ta katastrofalna sytuacja powtarza się niemal rokrocznie. Gdy pada dłużej niż dwa dni, już nie śpimy spokojnie. Kiedy wreszcie problem rzeki Cichej, która "cichą" i uregulowaną nie jest, przestanie istnieć? - żalą się mieszkańcy. Stan wód rzeki Miechówki i Piotrówki określa się jako średni. Natomiast Szreniawa wylała na łąki w miejscowościach Falniów, Biskupice, Jaksice i Szczepanowice. - Postawione zostały w gotowość wszystkie jednostki OSP - mówi komendant gminny ochrony przeciwpożarowej UGiM w Miechowie Janusz Siudak.

W gminie Słaboszów nie stwierdzono występowania rzek z koryt, nie zanotowano zalań i podtopień. - Niemniej wydałem zalecenie członkom Gminnego Zespołu Reagowania Kryzysowego, aby powiadomić ZDP w Miechowie o potrzebie odmulenia dróg powiatowych, gminnych i dojazdowych. Ma być też prowadzony stały monitoring poziomu wód w rzekach - zaznacza wójt gminy Zbigniew Kita.
- Do godz. 9 nie zanotowano lokalnych podtopień i innych utrudnień spowodowanych intensywnymi opadami deszczu - informowała wczoraj PCZK sekretarz Gminy Racławice Zofia Dziwosz. Dość spokojnie było także na terenie gminy Gołcza.

ZBIGNIEW WOJTIUK

[email protected]

Powódź w powiecie miechowskim. Gdzie można zadzwonić po informacje?

W związku z sytuacją powodziową podajemy numery telefonów z powiatu miechowskiego, które mogą być przydatne.

* Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: 41/ 382- 11 - 20

* Gminny Zespół Reagowania, Urząd Gminy i Miasta 41/383 - 05 - 61

* Komenda Powiatowa Policji: 997, 112

* Powiatowe Stanowisko Kierowania KP PSP: 41/382 - 41 - 10

* Sanepid (źródła wody, magazyny żywności i pasz): 41/383 - 18 - 50, 500 - 291 - 087

* Powiatowy Inspektor Weterynarii: 41/383 - 18 - 29, 383 - 17 - 41

* Pogotowie Energetyczne: 41/382 - 31 - 33, 382 - 31 - 34

* Pogotowie Ratunkowe: 999, dyspozytor: 41/382 - 02 - 27

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski