Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalewski mówił o starożytnym Egipcie

BES
Fot. Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział Nowy Targ
Fot. Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział Nowy Targ
NOWY TARG. Wyniki swoich kilkuletnich badań naukowych oraz niezwykłą teorię dotyczącą starego państwa w ramach comiesięcznego cyklu "Wieczorne spotkania z kulturą, historią i tradycją w tle" zaprezentował Franc Zalewski, geolog, mineralog i historyk, a z zamiłowania archeolog zajmujący się dziejami starożytnego Egiptu.

Fot. Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział Nowy Targ

Kontrowersyjny egiptolog mówił, iż odnalazł ślady, które w jednoznaczny sposób dowodzą o istnieniu nieznanej współczesnej nauce cywilizacji. Miała ona posiadać wysoką kulturę techniczną, używającą nieznanych nam narzędzi do obróbki kamienia. Miała ona według niego ulec zagładzie w wyniku gradu meteorytów. Zapewniał, że podczas jednej z wypraw odnalazł trzy kratery oraz ślady fali uderzeniowej, jaka towarzyszyła ich zderzeniu z ziemią. Mówił, że ślady są widoczne m.in. na lewym policzku Sfinksa, na piramidzie, świątyni oraz skałach. Jego teorie potwierdzić miały badania próbek skał, które poddane były laboratoryjnym wieloetapowym badaniom. Okazało się, że rzeczywiście w skałach odnaleziono fragmenty minerałów, które wchodzą w skład meteorytów. Teoria ta ma zwolenników na Zachodzie Europy, w Polsce wzbudza kontrowersje.

Egiptolog mówił też o innym odkryciu, tym razem w Krakowie, gdzie został odnaleziony krater. Okazało się, że jest on pod względem mineralogicznym wręcz identyczny z tym w Egipcie! W pobliżu Franc Zalewski miał odnaleźć obiekty, które były obrabiane w charakterystyczny, jak w kraju faraonów, sposób. Wszystko to - jego zdaniem - może świadczyć o tym, że istniała nieznana nam cywilizacja, która uległa zagładzie w tym samym czasie i z tego samego powodu zarówno w Egipcie, jak i Europie oraz w... Małopolsce. Franc Zalewski, by propagować swe odkrycia zrealizował film pt. Nieznana katastrofa w Egipcie. Został on zaprezentowany w Nowym Targu.

Zalewski, urodzony w polskiej rodzinie kresowej na Ukrainie, mieszka teraz w Krakowie i to tu dzięki swemu interdyscyplinarnemu wykształceniu doszedł do swych odkryć. Jest autorem wielu publikacji naukowych w Polsce i za granicą. Jego artykuł ma się wkrótce ukazać w czasopiśmie naukowym "Archeoametria". Został już zrecenzowany i czeka na druk. Tymczasem wielu autorów czeka całe lata na takie wyróżnienia. Był on też uczestnikiem wielu wypraw naukowych i konferencji, także zagranicznych. Ma otwarty przewód doktorski w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu.

Organizatorami wykładu oraz cyklu spotkań w nowotarskiej bursie są: Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego. Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

(BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski