MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zanim przyjadą artyści, trzeba zająć się prozą

Barbara Rotter-Stankiewicz
Irena Gomółka - wciąż zajęta...
Irena Gomółka - wciąż zajęta... fot. archiwum
Rozmowa z Ireną Gomółką, główną księgową Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach o nadchodzącym festiwalu, który odbędzie się już po raz czternasty.

- Za dwa tygodnie Podolany będą gościć uczestników Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Od samego początku patronuje jej „Dziennik Polski”.

Pierwsze festiwale były lokalne, w apogeum - międzynarodowe z udziałem grup z Bułgarii, Węgier, Ukrainy. Jak będzie w tym roku?

- Teraz festiwal ma charakter ogólnopolski. Biorą w nim udział ekipy Warsztatów terapii Zajęciowej czy Domów Pomocy Społecznej z Małopolski, Podkarpacia, Śląska, a także dalszych stron kraju. W sumie - z 23 ośrodków.

- A ile to będzie osób?

- W tej chwili dokładnie nie można tego określić, ostateczne ustalenia jeszcze zapadają, ale przewidujemy przyjazd około 230 artystów i 95 opiekunów.

- Festiwal trwa dwa dni - trzeba więc wszystkim zapewnić noclegi, wyżywienie...

- W Gdowie nie ma tak dużej bazy noclegowej, dlatego uczestnicy festiwalu mieszkają w okolicznych hotelach i kwaterach agroturystycz-nych w Gdowie, Łapanowie, Marszowicach, Wieliczce. Wyżywieniem zajmie się firma cateringowa, która wygrała przetarg.

- Nie będzie więc w tym roku pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które zawsze troszczyły się o uczestników imprezy?

- Będą, będą. Nasze gospodynie - w tej chwili wiadomo, że zaangażują się panie z Po-dolan, ale niewykluczone, że wesprą nas i inne KGW - będą karmić wolontariuszy. To także duża grupa osób, od lat związanych z festiwalem. Młodzieży jest około 70-80. To gimnazjaliści z Dobczyc i harcerze z Marszowic. Pomagają nam także druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy zabezpieczają imprezę.

- Kiedy rozpoczynają się przygotowania do festiwalu?

- Zaczynamy w styczniu, lutym. Wtedy trzeba zaprosić artystów, zarezerwować noclegi... No i zwrócić się do sponsorów. Do niektórych wysyłamy pisma, prosząc np. o ufundowanie nagród, a „naszych”, okolicznych odwiedzam sama. Wielu z nich to stali, wypróbowani dobroczyńcy fundacji, ale zawsze dochodzą do nich nowi. Im bliżej festiwalu, tym więcej pracy. Ostatnie tygodnie są już bardzo gorące...

- Jaki jest skład „biura festiwalowego”?

- To oczywiście zarząd FON, pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach, którzy nie tylko czuwają nad stroną artystyczną i przygotowują nasze „dzieci” do występów, ale będąc tu, na miejscu, pomagają na każdym kroku. Jest też koordynator projektu. Jeśli chodzi o mnie, to zajmuję się festiwalem już po raz szósty.

- Ma więc Pani naprawdę duże doświadczenie... A co jest największym problemem?

- Rozliczyć to co do grosza, żeby wszystko było jasne, pieniądze wydane według budżetu. A budżet to około 150 tysięcy złotych. Największą dotację - prawie 83 tys. zł - dostajemy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 7 tys. zł przeznaczyło na festiwal Starostwo Powiatowe w Wieliczce, a reszta to pieniądze z naszej Fundacji Osób Niepełnosprawnych oraz darowizny od sponsorów.

Rozmawiała Barbara Rotter-Stankiewicz

Program XIV festiwalu Piosenki w Podolanach
sobota 18 czerwca

10 - otwarcie festiwalu, eliminacje grup

18 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

20 - występ zespołu muzycznego Turnioki

21-24 - zabawa taneczna

niedziela 19 czerwca

11- plenerowa msza św.

13 - występ zespołu Papa D

14.30 oraz 16.15 gala laureatów

17.15 - występy artystyczne: Zespół rockowy S.T.O.R.M., Małe Zręczyce, laureaci CK-art, WTZ Podolany

19.30 - Gwiazda wieczoru: Bogdan Borowski

20.30 - Loteria fantowa

21.30 - zakończenie, odśpiewanie festiwalowego hymnu

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje małżonka prezydenta RP Agata Duda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski