18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapachy jesiennej melancholii

Redakcja
- Automne, czyli "jesień" to zapach słodkich czerwonych owoców doprawionych szafranem, gałką muszkatołową i kminkiem - mówi Małgorzata Kowalska
- Automne, czyli "jesień" to zapach słodkich czerwonych owoców doprawionych szafranem, gałką muszkatołową i kminkiem - mówi Małgorzata Kowalska
Żółte liście, deszcz i wiatr. Kiedy za oknem szaro i dżdżysto otulamy się szalami i wkładamy ciepłe płaszcze. Także zapachy, które wybieramy jesienią, różnią się od lekkich i orzeźwiających zapachów wiosennych i letnich. Zwykle są melancholijne, rozgrzewające, zmysłowe i przytulne. Pobrzmiewają w nich nuty przypraw korzennych, drzewa sandałowego, miodu i czerwonego wina. Aromat jesiennych dni powinien być przecież ciepły, otulający i słodki.

- Automne, czyli "jesień" to zapach słodkich czerwonych owoców doprawionych szafranem, gałką muszkatołową i kminkiem - mówi Małgorzata Kowalska

- Wybór zapachu to sprawa bardzo indywidualna, jednak jesienią i zimą kobiety i mężczyźni rzeczywiście wybierają nieco inne wody perfumowane lub toaletowe niż w ciepłych porach roku - potwierdza Małgorzata Kowalska z krakowskiej perfumerii Lu'lua. - Wiosną i latem są to wody delikatne, przeważnie kwiatowo-owocowe, o zapachu morskiej bryzy, ochładzające. Natomiast jesienią i zimą dominują w nich mocne składniki, takie jak m.in. drzewo sandałowe, piżmo, ambra, wanilia, cynamon. Generalnie panowie preferują trzy typy zapachów. Pierwsza grupa to zapachy świeże, sportowe, z nutami cytrusowymi albo z nutami zielonej herbaty; druga - zapachy ciężkie, wyraziste, orientalne, a trzecia to typ klasyczny, elegancki, który lubi wody kolońskie.
Preferencje kobiet są trudniejsze do sklasyfikowania, a mówiąc wprost - ich wybory opierają się właściwie jakiejkolwiek klasyfikacji. Co zatem lubią? Cały wachlarz zapachów, od najbardziej delikatnych po ciężkie i zmysłowe. Chętnie sięgają również po wody typowo męskie. - Umowny podział na zapachy damskie i męskie to często tylko teoria - mówi Małgorzata Kowalska. - Gaiac, męski zapach Micallef, kupują również panie. Nutą bazową tej wody jest drzewo gajakowe, wykazujące właściwości antydepresyjne i pewnie dlatego częściej jest kupowana w jesienne, szare dni.
Ciepły, rozgrzewający i otulający, idealny na zimne pory roku jest Botrytis, produkt winiarskiej firmy Ginestet, powstały w winnicy na południu Francji. Zapach przeznaczono dla kobiet, a twórcę inspirowały tajemnicze nuty win Sauternes z Chateau d'Yquem. Zawiera też miód, kandyzowane owoce, cynamon, kardamon i wanilię.
W takiej samej butelce zamknięta jest letnia wersja zapachu: Ginestet Sauvignonne, świeża i wyrafinowana kompozycja, w której odnajdziemy białe wino, grejpfrut, brzoskwinię i bukszpan.
Z małej florenckiej manufaktury Lorenzo Villoresi pochodzi Musk (czyli piżmo), zapach unisex na bazie piżma, sandałowca, dębowego mchu, drewna krzewu róży, kojarzący się z melancholią i zapachami jesiennego parku pełnego opadłych liści.
Ale jesień to również kwiaty. Jesienny, kwiatowy zapach to Songes Annick Goutal - szalenie zmysłowy, ale i ciepły. Dominują w nim białe kwiaty (kwiat plumerii, kwiat gardenii z Tahiti, jaśmin wielkolistny), które doprawione są nutami ambrowo-drzewnymi (wetiwer, drzewo sandałowe, ambra, krzewy korzenne, styrak).
Jak określić zapach wiatru, poruszającego gałęziami drzew? Czym pachnie jesienny deszcz? Jak zatrzymać zapach dojrzewających owoców i domowej konfitury? - Z tym wyzwaniem zmierzył się Geoffrey Newman i odtworzył dla Parfums Martine Micallef zapach jesieni, a później zimy, wiosny i lata - opowiada Małgorzata Kowalska. - Efektem jego pracy jest Automne, czyli "jesień". To zapach pełen słodkich czerwonych owoców doprawionych szafranem, gałką muszkatołową i kminkiem. Później powstała Printemps, czyli "wiosna", Ete - "lato", a na końcu Hiver - "zima" - zapach silnie zmysłowy, przy tym ciepły i intensywny, odpowiedni na karnawałowe bale i długie, romantyczne zimowe wieczory. Flakony kolekcji Les 4 Saisons (cztery pory roku) są ręcznie malowane przez Martine Micallef i zdobione kryształami Swarovskiego.
Jeśli któryś z panów wśród jesiennej szarugi zatęskni za letnią, męską przygodą, ciepły i zmysłowy Ginestet Le Boisé zrekompensuje mu niedostatek słońca. Drzewne nuty takie jak, ostry cedr, sandał łączą się tutaj ze szczyptą wanilii i kadzidła w idealnej harmonii.**Inspiracją dla tego zapachu stały się dębowe beczki, w których wina z Bordeaux cierpliwie dojrzewają, by osiągnąć absolutny kunszt smaku i aromatu; także flakon Le Boise pakowany jest do dębowych skrzyneczek.
Panie rozgrzeje Rose de Feu - ambra, kardamon, róża herbaciana, cynamon i miód. Jednak ukoronowaniem wszystkich zapachów jest Amouage Gold, zawierający same naturalne olejki oraz srebrne kadzidło, które rośnie wyłącznie w niedostępnych górach w Dhofar na południu Omanu. - Zapach kadzidła ma niezwykłe właściwości: wprawia w dobry nastrój, wspomaga pracę mózgu i dodaje pewności siebie - przekonuje Małgorzata Kowalska. - Jego wartość była i nadal jest równa wartości złota. Amouage ozdobi jesienne i zimowe wieczorowe kreacje.
Tekst i fot. Dorota DejmekZapachy dzielimy ze względu na**stężenie wonnych olejków i**alkoholu. Prawdziwe perfumy są oleiste, bowiem jest to mieszanina**(koncentrat) różnych, bardzo drogich olejków; nie zawierają alkoholu (im więcej alkoholu w**danym zapachu, tym szybciej starci on swój aromat).W**perfumeriach możemy kupić:Perfumy - 15 - 30 proc. koncentratu perfum, trwałość 6 - 8 godzin; Wodę perfumowaną - Eau de Parfum (EDP), 8 - 15 proc. koncentratu perfum, trwałość 5 - 7 godzin; Wodę toaletową - Eau de Toilette (EDT), 4 - 8 proc. koncentratu perfum, trwałość 4 - 6 godzin; Wodę kolońską - Eau de Cologne (EDC) lub woda po goleniu -Aftershave, 3 -5 proc. koncentratu perfum, trwałość 2 - 3 godziny. Większość zapachów skomponowana**jest według schematu trzech rodzajów nut. Dzięki temu zapach ewoluuje, zmienia się i**rozwija.Nuty głowy - pojawiają się tuż po użyciu, są najbardziej lotne (8 - 15minut) i posiadają bardzo intensywny zapach. Nuty serca - składają się ze związków zapachowych o średniej ulotności i zwykle dość słabej intensywności zapachu. Pojawiają się od 2 minut do 1 godziny od aplikacji perfum. Nuty bazy** - składniki, które są najwolniej uwalniane do powietrza. W skład bazy wchodzą zazwyczaj środki wzmacniające oraz najcięższe składniki olejków zapachowych. Nuta bazowa ma decydujące znaczenie dla charakteru danej kompozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski