Zarobki w Małopolsce: przeciętna pensja wzrosła w rok o… 14,2 procent, a od 2015 r. o 83 procent. To rekord Polski. Kto zarabia 7 tysięcy?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zakwaterowanie i gastronomia - 4100 zł, wzrost o 9,9 procent rok do roku
Zakwaterowanie i gastronomia - 4100 zł, wzrost o 9,9 procent rok do roku Wynagrodzenia brutto w Małopolsce w poszczególnych sekcjach gospodarki. Dane: GUS
Wzrost zarobków w Krakowie i Małopolsce wciąż wyprzedza inflację. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w naszym regionie w rok o 14,2 procent (przy inflacji 12,3 proc.), zaś w porównaniu ze stawkami z 2015 roku – aż o 82,9 procent. To absolutny rekord Polski. Średnia podwyżka pensji w pozostałych regionach kraju w stosunku do przeciętnej płacy sprzed siedmiu lat wyniosła 62,3 proc. – wynika z najnowszych (sygnalnych) danych Urzędu Statystycznego w Krakowie. W przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zarabia się już w Małopolsce 7063 złote, a w stolicy 8 tys. zł! Diabeł jednak tkwi w szczegółach: w jednych branżach podwyżki pensji wyniosły w ciągu ostatniego roku grubo ponad 20 procent, a w innych - okrągłe zero. Oto najświeższa lista płac w Krakowie według branż – oparta na oficjalnych danych GUS z sektora przedsiębiorstw. Jeśli chcesz się na niej odszukać i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pracodawcy zmuszeni są dawać podwyżki, ponieważ wszystko wokół drożeje i pracownicy coraz częściej grożą zmianą firmy. Mogą to robić, zwłaszcza w kilku branżach, ponieważ zarówno w Krakowie, jak i wielu innych zakątkach regionu, liczba osób przechodzących na emerytury jest (z przyczyn demograficznych) niemal dwa razy większa od liczby młodych wchodzących na rynek pracy – więc coraz bardziej brakuje pracowników. Dotyczy to zarówno specjalistów rozchwytywanych przez dynamicznie rozwijający się w Krakowie sektor nowoczesnych usług dla biznesu i firm technologicznych, jak i mniej lub bardziej wykwalifikowanych robotników.

Ale kadr szukają także branże, które najsilniej ucierpiały przez pandemię, czyli hotelarstwo, gastronomia i szeroko pojęta turystyka. Z kolei w budownictwie, przemyśle i logistyce (zwłaszcza transporcie) co piąty pracodawca sygnalizuje nasilenie problemów kadrowych z powodu wyjazdu Ukraińców na wojnę.

Małopolski rynek pracy: kilka branż intensywnie szuka pracowników

Niezależnie od tych perturbacji, kilka sekcji gospodarki notuje historyczne rekordy zatrudnienia. W sumie w całym sektorze przedsiębiorstw pracuje już – wedle GUS – prawie 537 tys. osób, czyli o 3 procent więcej niż rok temu. W samym przemyśle jest ich 218 tys., co oznacza wzrost o 2,5 procent (w przetwórstwie przemysłowym – o 2,9 proc.). Ale absolutną gwiazdą wszelkich wzrostów jest informacja i komunikacja, w której zatrudnienie poszybowało w porównaniu z zeszłym rokiem o… jedną trzecią! To wzrost gigantyczny, wręcz niespotykany w dziejach. W sekcji tej w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób pracuje już 47,5 tys. specjalistów. To o połowę więcej niż w transporcie i gospodarce magazynowej – gdzie zatrudnienie także wzrosło, ale nie aż tak (o 5,8 proc.). Odbicie widać też wyraźnie w zakwaterowaniu i gastronomii – liczba pracowników wzrosła tu rok do roku o 11 procent, trzeba jednak pamiętać, że wiosną 2021 mieliśmy do czynienia ze śmiertelną falą pandemii i kolejnymi lockdownami.

W wymienionych branżach oraz w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej udało się poprawić lub utrzymać stan zatrudnienia przede wszystkim za sprawą potężnych podwyżek płac. Są jednak sektory, w których i to nie pomogło i poziom zatrudnienia spadł – nie dlatego, że nie ma pracy, tylko dlatego, że pracodawcy bezskutecznie szukają pracowników. To budownictwo i handel, przy czym w tym drugim przypadku równoległą przyczyną jest masowy upadek mniejszych sklepów.

Płace w Małopolsce: ogromne różnice terytorialne

GUS odnotował w Małopolsce bardzo niskie bezrobocie: W końcu marca 2022 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy spadła do 70,5 tys. osób i była mniejsza o 15,5 tys. osób (tj. o 18,1 proc.) niż rok wcześniej oraz o 1,4 tys. (tj. o 1,9 proc.) niższa niż miesiąc wcześniej. Sytuacja jest jednak, tradycyjnie, mocno zróżnicowana terytorialnie – w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz powiatach myślenickim i bocheńskim bezrobocia prawie nie ma, natomiast w powiatach: dąbrowskim, nowosądeckim (ziemskim) tatrzańskim, chrzanowskim i olkuskim stopa bezrobocia oscyluje między 7 a 9 procent (w dąbrowskim ponad 9). Przekłada się to, oczywiście, na lokalne wynagrodzenia: w wymienionych „bezrobotnych” powiatach są one znacznie niższe niż tam, gdzie stopa bezrobocia nie przekracza 3, a nawet 2 procent, jak w Krakowie.

Dane GUS z regionu wszystko to uśredniają. Trzeba też pamiętać, że pochodzą wyłącznie z przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób i nie obejmują stawek w mikrofirmach. A to właśnie mikrofirmy zatrudniają większość Małopolan. Cała populacja pracujących w Małopolsce liczy niespełna 1,4 mln ludzi, a w sektorze przedsiębiorstw monitorowanym na bieżąco przez GUS – jest wspomniane 537 tys., czyli 38 procent ogółu. Niemniej jednak na przeciętne płace tej grupy pracowników patrzą wszyscy – i marzą przynajmniej o równaniu do nich; w mikrofirmach oraz budżetówce wynagrodzenia są nawet o 40 procent niższe niż na podobnych stanowiskach w sektorze przedsiębiorstw. Oto najświeższa lista płac w Krakowie według branż – oparta na oficjalnych danych GUS z sektora przedsiębiorstw. Jeśli chcesz się na niej odszukać i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie