Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd dróg „odchudzany” z zadań, ale nie z pensji wicedyrektorów

Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kompetencje ZIKiT znacznie ograniczono, ale kadra kierownicza nadal jest najliczniejsza na tle jednostek w dużych miastach.

Prezydent Jacek Majchrowski mnoży urzędnicze stanowiska, doprowadzając do absurdów. Najlepszym przykładem jest sytuacja w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, w którym pracuje już... pięciu wicedyrektorów. Mimo że jednostce tej odbierane są kolejne zadania - kadra kierownicza się powiększa.

- Gdy powstają nowe instytucje z nowymi dyrektorami i przejmują obowiązki ZIKiT, to w tej jednostce powinna zostać ograniczona kadra kierownicza - komentuje Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. - Jednak prezydent Majchrowski, podczas swoich bizantyjskich rządów, mnoży stanowiska. Zapewne liczy, że im większą stworzy rzeszę urzędników, tym na więcej głosów będzie mógł liczyć w wyborach - dodaje.

„Odbieranie” obowiązków pracownikom ZIKiT i przekazywanie ich do nowych spółek oraz jednostek trwa od 2014 roku. Wtedy powołana została spółka Miejska Infrastruktura, która przejęła od ZIKiT obsługę strefy płatnego parkowania. Następnie powstał Zarząd Zieleni Miejskiej, oczywiście z nowymi pracownikami, który za ZIKiT zaczął zajmować się krakowską zielenią.

Kilka tygodni temu rozpoczął z kolei funkcjonowanie Zarząd Inwestycji Miejskich. Będzie zajmował się on największymi inwestycjami, typu budowa nowej kładki na Wiśle, ale także drogowymi. Do tej pory za ich przygotowanie oraz realizację odpowiadał ZIKiT. Teraz tej jednostce miejskiej pozostało głównie zarządzanie ruchem w mieście, dbanie o szyny czy łatanie dziur w drogach. Mimo to jej kadra kierownicza... rozrasta się.

Pod koniec 2015 roku - czyli gdy ZIKiT „stracił” już strefę i zieleń - prezydent Majchrowski zgodził się na powołanie w ZIKiT... piątego wicedyrektora, Pawła Sularza. W latach 2006-2010 był radnym miejskim wybranym z list PO. Jednak w trakcie trwania kadencji przeszedł do klubu Przyjazny Kraków... prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Teraz, mimo powołania ZIM, w ZIKiT nadal jest pięciu wicedyrektorów. - Nie sposób nie zgodzić się, że ZIKiT, który ma coraz mniej obowiązków, nie powinien mieć aż tak rozbudowanej kadry kierowniczej - mówi Edward Porębski, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa.

- Do ZIM przekazane zostały duże zadania inwestycje, jednak wszystkie mniejsze pozostały w ZIKiT - informuje Michał Pyclik z ZIKiT. Zaznacza, że ta jednostka realizuje ok. 160 zadań rocznie.

Problemu nie widzi też sam prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego rzeczniczka Monika Chylaszek wyjaśnia: - Prezydent rozlicza dyrektorów ze skuteczności działania. Każdy szef miejskiej jednostki tak ma regulować pracę, aby funkcjonowała sprawnie. Prezydent nie ingeruje w to, ilu jest zastępców.

Monika Chylaszek zwraca też uwagę, że stworzenie ZIM nie oznacza zakończenia działalności jakiegoś działu ZIKiT-u.

Istotnie, dużą liczbę wicedyrektorów w ZIKiT można byłoby jeszcze usprawiedliwiać, gdyby ta jednostka działała sprawnie. Ale wciąż narzekają na nią mieszkańcy. Mają uwagi do rozkładów jazdy, denerwują się awariami szyn, długim oczekiwaniem na nowe linie tramwajowe (np. do Górki Narodowej). Radny Wojciech Wojtowicz (PO) wciąż narzeka, że źle są przygotowane projekty przebudowy kluczowych ulic: Krakowskiej i Starowiślnej. Radny Włodzimierz Pietrus (PiS) przypomina, że ZIKiT nie może sobie poradzić z odpowiednim oznakowaniem strefy płatnego parkowania i wciąż uznaniowo rozdaje wjazdówki do strefy ograniczonego ruchu w centrum.

Przez rozrośniętą kadrę kierowniczą w ZIKiT dochodzi do absurdów takich jak np. podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami Prądnika Białego. Wicedyrektor Łukasz Franek nie był w stanie odpowiedzieć precyzyjnie na pytania o terminy i plany realizacji przebudowy al. 29 Listopada, bo... on odpowiada za transport, a od inwestycji jest inny wicedyrektor - Iwona Król. Kolejny wicedyrektor odpowiada za infrastrukturę (Andrzej Olewicz). Choć wydawałoby się oczywiste, że te trzy obszary mogłyby podlegać jednemu wicedyrektorowi. Prócz tego w ZIKiT jest wspomniany już wicedyrektor ds. obsługi Paweł Sularz i wicedyrektor ds. ekonomicznych Anna Małecka. Zgodnie z tabelą zaszeregowania ich miesięczna podstawowa pensja może wynieść do 7650 zł brutto plus dodatki.

Michał Pyclik podkreśla, że ZIKiT nadal jest jedną z największych w Polsce jednostek miejskich o bardzo szerokim zakresie działania. - W innych miastach zazwyczaj obowiązki są dzielone między dwie, trzy jednostki - zaznacza rzecznik ZIKiT.

Sprawdziliśmy i okazało się, że pod względem liczby wicedyrektorów w zarządzie dróg krakowski ZIKiT jest rekordzistą. W poznańskim Zarządzie Dróg Miejskich jest czterech zastępców dyrektora, ale już np. w Warszawie - trzech, ale tylko dwóch w Łodzi i Wrocławiu.

Funkcjonujący w stolicy Dolnego Śląska Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ma podobny zakres kompetencji do ZIKiT. Tamtejszy ZDiUM odpowiada za łatanie dziur w drogach, budowę ścieżek rowerowych, ale też ma nadzór nad strefą parkowania. I tam wystarczy dwóch wicedyrektorów.

Inny przykład to Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. W nim pod głównego dyrektora podlega dwóch zastępców (ds. zarządzania i przestrzeni publicznej). A zakres kompetencji tej jednostki jest znacznie większy niż ZIKiT. Wicedyrektor ds. zarządzania odpowiada m.in. za organizację ruchu w mieście, strefę parkowania, zajęcia pasa ruchu drogowego czy uzgodnienia (np. z planistami w sprawie tworzenia miejscowych planów zagospodarowania). Podlega mu dyrektor utrzymania infrastruktury, w którego kompetencji jest opieka nad obiektami miejskimi, takimi jak mosty, kładki, przepusty czy mający ponad 1,3 km długości tunel drogowy pod Martwą Wisłą. Natomiast wicedyrektor ds. przestrzeni publicznej w GZDiZ odpowiada zieleń, za oczyszczanie miasta, również zimowe utrzymanie (u nas zajmuje się tym spółka MPO).

ZIKiT ma też najszerszą kadrę kierowniczą wśród krakowskich jednostek miejskich. Trzech zastępców ma dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych oraz Zarządu Inwestycji Sportowych, dwóch jest w Zarządzie Inwestycji Miejskich, jeden jest w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych.

WIDEO: Barometr Bartusia - dr Marek Benio - (odc. 3)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski