Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk unijnej gotówki

GM
Kolejne pieniądze popłyną z Unii Europejskiej na nowe inwestycje. Gminy z powiatu wadowickiego dostaną kilka milionów złotych z tzw. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pieniądze zasilą lokalne budżety, a inwestycje wykonane zostaną w najbliższych miesiącach.

Kalwaryjscy urzędnicy wystarali się o unijne dotacje na inwestycje. Fot. Mirosław Gawęda

POWIAT WADOWICKI. Gminy na nowe inwestycje dostaną kilka milionów złotych

Jak zwykle chętnych było więcej niż pieniędzy do podziału. Z tego powodu niektóre wnioski nie zostaną dofinansowane. - Myśmy przygotowali osiem wniosków dotyczących inwestycji w sołectwach. Dofinansowane zostaną trzy - mówi burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Gmina Andrychów dostanie blisko 1 mln zł na remont parkingu przy kościele w Targanicach oraz renowację boiska sportowego w tej wiosce, remont parkingu przy kościele w Roczynach oraz budowę chodnika dla pieszych w tej wiosce, a także na budowę chodnika w Brzezince przy ul. Słonecznej.

Najbardziej skorzysta gmina Kalwaria Zebrzydowska. Ok. 2 mln zł magistrat dostanie na remonty dróg gminnych i budowę chodników, kontynuację remontu pawilonu sportowego klubu "Filkówka" w Barwałdzie. Dodatkowo klub sportowy z Leńcz wystarał się o 300 tys. zł na kontynuację przebudowy budynku zaplecza klubowego w Leńczach.

To spory zastrzyk gotówki dla Kalwarii, która przeznacza stosunkowo mało pieniędzy na nowe inwestycje ze swojego budżetu. Największą tegoroczną inwestycją w kalwaryjskiej gminie jest rekultywacja wysypiska śmieci w Zebrzydowicach.

Z niezłymi efektami o dotacje występowały władze gmin wiejskich powiatu wadowickiego. Spytkowice dostaną blisko pół mln zł na remont domu strażaka w Spytkowicach, remont domu kultury w Ryczowie i remont budynku gminnej biblioteki w Spytkowicach, a Urząd Gminy Wieprz milion na odnowę centrum Frydrychowic i Gierałtowic. Również Brzeźnica dostanie 700 tys. zł na nowe inwestycje w Paszkówce i Brzeźnicy.

Z kolei urzędnicy ze Stryszowa wystarali się o ponad 300 tys. na modernizację budynku OSP w Łękawicy i nadbudowę ośrodka kultury w Stroniu, Mucharz - dostanie 500 tys. na budowę boiska w Skawcach, a Tomice - 900 tys. na remont chodnika w centrum Tomic oraz budowę chodnika w Woźniakach

W sumie kilka dni temu zarząd województwa małopolskiego zaakceptował listę 249 podmiotów (gmin, instytucji kultury i organizacji pozarządowych z terenu województwa), które otrzymają dotacje - w sumie ponad 85 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski