Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze był typem naukowca

Aleksander Gąciarz
Rozdanie nagród laureatom konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych. Dr Adam Bucki - drugi z lewej.
Rozdanie nagród laureatom konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych. Dr Adam Bucki - drugi z lewej. www.lidernaukfarmaceutycznych.pl
Nauka. W drugiej II edycji ogólnopolskiego konkursu "Lider Polskiej Farmacji ", drugą nagrodę za swoją pracę doktorską otrzymał pochodzący z Proszowic Adam Bucki. To jego wielki sukces.

Konkurs, organizowany przez Gazetę Farmaceutyczną we współparcy z firmą Gedeon Richter, jest skierowany do młodych doktorantów. Jego głównym celem jest wyszukiwanie nowych patentów i innowacyjnych rozwiązań, które - zdaniem organizatorów - są potrzebne polskiej farmacji.

Zwycięzcę wskazał przewodniczący

Po dwie rozprawy do konkursu typują co roku Rady Wydziałów dziewięciu polskich Farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych. Praca Adama Buckiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazła się w wytypowanej osiemnastce i nosiła niewiele mówiący laikom tytuł "Modelowanie molekularne receptora dopaminergicznego typu D1 w oparciu o oddziaływania ze związkami o aktywności psychotropowej".

Autor tłumaczy, że badania, które prowadził, dotyczą wykorzystania metody komputerowej analizy oddziaływań z ważnymi fizjologicznie białkami receptorowymi. - Uzyskanym efektem jest narzędzie wspomagające projektowanie leków, które mogłyby znaleźć zastosowanie w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego - wyjaśnia. Mówiąc jeszcze prościej, Adam Bucki pomaga opracowywać leki, które w przyszłości mogą pomóc w walce z takimi chorobami psychicznymi jak schizofrenia, depresje i stany lękowe.

Komisja konkursowa, zapoznając się z rozprawami doktorskimi, najwyżej oceniła dwie, w tym tę autorstwa doktora Adama Buckiego. Obie otrzymały identyczną liczbę punktów. O ostatecznej kolejności przesądziło wskazanie przewodniczącego kapituły i prezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego prof. Janusza Pluty. W wywiadzie dla branżowej gazety laureat drugiego miejsca powiedział: - Jestem niezmiernie szczęśliwy, iż efekty mojej pracy zostały tak szeroko docenione, nie tylko przez gremium złożone z pracowników Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu jagiellońskiego, gdzie praca powstała, ale też przez komisję konkursową, w której zasiedli specjaliści reprezentujący polską naukę, jak i wywodzący się z przemysłu farmaceutycznego. Jest to wielka motywacja dla początkującego naukowca, chcącego mieć swój wkład w kształtowanie stanu wiedzy w danej dziedzinie.

Rodzinnie obciążony medycyną
Dr Adam Bucki, rocznik 1983, pochodzi z Proszowic. W jego rodzinie związki z medycyną są bardzo silne. Siostry ojca i mamy są farmaceutkami, stryj Jerzy Bucki to ordynator Oddziału Chirurgii miejscowego szpitala. - Adam od dziecka lubił się uczyć. Był bardzo sumienny i obowiązkowy. Nie trzeba było mu specjalnie pomagać, sam świetnie sobie radził - przypomina mama laureta konkursu Danuta Bucka, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

Pierwszym "naukowym" sukcesem piętnastoletniego Adama była nagroda za wyniki w nauce uzyskane w Szkole Podstawowej nr 2 w Proszowicach. Po jej ukończeniu wybrał XII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Jako jego uczeń został laureatem konkursu wiedzy chemicznej, organizowanego przez Wydział Chemiczny UJ. Nagrodą był indeks na Wydział Chemii, ale Adam Bucki nie skorzystał z tej możliwości i wybrał Wydział Farmaceutyczny. Ukończył go w 2008 r.

To w trakcie studiów po raz pierwszy zetknął się z problematyką, która stała się tematem jego obronionej w ubiegłym roku pracy doktorskiej. Stało się to podczas trzymiesięcznego pobytu we włoskiej Katanii, gdzie wyjechał w ramach programu wymiany studenckiej Socrates Erasmus. Po obronie pracy magisterskiej otrzymał propozycję dalszej pracy naukowej na Wydziale Farmaceutycznym CM UJ, gdzie pełni rolę asystenta w Zakładzie Chemii Leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski