Zawsze w niedzielę przed 11 listopada

RAF
Udostępnij:
Gdzie zostanie wmurowana tablica upamiętniająca słynną bitwę o Łowczówek

Pleśna wraca do przedwojennej tradycji

Pleśna wraca do przedwojennej tradycji

Gdzie zostanie wmurowana tablica upamiętniająca słynną bitwę o Łowczówek

Cmentarz wojskowy w Łowczówku stanie się na stałe głównym miejscem powiatowych obchodów Święta Niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbywać się tam będą zawsze w niedzielę przed 11 listopada. Tak, jak było przed wojną.
Na cmentarzu w Łowczówku spoczywa ponad stu polskich legionistów, poległych w słynnej bitwie w nocy z 24 na 25 grudnia. W okresie międzywojennym w listopadzie spotykali się w Łowczówku kombatanci z całego kraju. Przyjeżdżali też przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Najstarsi mieszkańcy pleśnieńskiej gminy do dziś pamiętają, jak raz w roku pociągi specjalnie zatrzymywały się na wprost wzniesienia, na którym usytuowany jest cmentarz, by uczestnicy uroczystości - często ludzie w podeszłym wieku - mieli mniejszą trasę do pokonania pieszo. W PRL organizowanie tutaj uroczystości patriotycznych było zakazane. Sporadycznie kwiaty przed kaplicą legionistów składali ci, którzy pamiętali tamte wydarzenia, czy młodzież z drużyn harcerskich. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, z inicjatywy nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych w Tuchowie, zapoczątkowano tzw. zloty gwiaździste, na które do Łowczówka zjeżdżała się młodzież szkolna. Przy ognisku słuchała m.in. legendy o krwawych wydarzeniach, jakie rozegrały się podczas pamiętnej bitwy, śpiewała pieśni patriotyczne. Kwiaty na cmentarzu składali też przedstawiciele władz Tuchowa i Towarzystwa Miłośników Tuchowa podczas świąt narodowych. Wielu jednak dziwił brak zainteresowania tym miejscem władz samorządowych pleśnieńskiej gminy, na terenie której cmentarz jest przecież zlokalizowany.
- Taki stan rzeczy chluby nam nie przynosił. Jako samorząd nowej kadencji, w którym większość radnych wywodzi się z AWS, postanowiliśmy powrócić do przedwojennych tradycji
- mówi wójt Pleśnej Andrzej Nowicki. - Już w tym roku, na niedzielę, 7 listopada zaplanowaliśmy powiatowe uroczystości Święta Niepodległości. Chcemy, aby oprócz władz starostwa uczestniczyli w nich także przedstawiciele władz województwa małopolskiego. Być może przyjadą przedstawiciele rządu. Tak, jak było przed wojną.
Według wójta Nowickiego, 7 listopada nie zabraknie w Łowczówku naturalnie tych, którym zawdzięczamy wolność, czyli byłych żołnierzy Armii Krajowej. Aby jednak pleśnieńska gmina godnie przyjąć mogła gości, lada dzień na cmentarzu w Łowczówku rozpoczną się prace porządkowe, które w większości finansowane będą z budżetu gminy. Utwardzona i wyrównana zostanie droga dojazdowa do cmentarza. Nagrobki zostaną poprawione i pomalowane. Doprowadzono już prąd do kaplicy legionistów. Zostanie odrestaurowane jej wnętrze, aby mogły być tam odprawiane msze św. Kaplica zostanie też oświetlona na zewnątrz. Wycięte zostaną ponadto stare, w większości chore jałowce. Dzięki temu zyska się miejsce na wykonanie zadaszenia. Będą tam mogły odbywać się ogniska w trakcie młodzieżowych rajdów lub spotkań kombatantów.
W pleśnieńskiej gminie myślą także o podjęciu inicjatywy organizowania nabożeństwa w kaplicy legionowej w rocznicę bitwy. Tego nie było jeszcze nigdy w historii. - Z różnych przyczyn, nigdy nie udało się urządzić mszy św. w rocznicę bitwy, choćby dlatego, że do tej pory droga była taka, że w zimie trudno tam było dojechać. A i okres świąt Bożego Narodzenia nie sprzyja patriotycznym uroczystościom - twierdzi Małgorzata Włodek, sekretarz gminy.
W Pleśnej zrodziła się ponadto inicjatywa wmurowania tablicy upamiętniającej bitwę o Łowczówek. Stałoby się to 11 listopada. Nie podjęto jeszcze decyzji, gdzie zostanie umieszczona. Wielce prawdopodobne, że znajdzie się przy wejściu do Szkoły Podstawowej w Rzuchowej, która niedawno przybrała imię Armii Krajowej. (RAF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie