Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj dno oka!

DD
AMD (z ang. age-related macular degeneration) jest chorobą siatkówki oka odpowiedzialnego za precyzyjne widzenie. To jedna z chorób cywilizacyjnych prowadzących do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do praktycznej ślepoty u osób po 50. roku życia.

TYDZIEŃ RETINA AMD. Dziś na Rynku Głównym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich

Zmiany degeneracyjne w obrębie plamki są wynikiem postępującego procesu starzenia się i w związku z tym choroba określana jest jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Choroba ta powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, jak np. krojenie chleba, czytanie, pisanie czy też prowadzenie samochodu.

AMD to choroba społeczna, która dotyka ok. 25 milionów ludzi na świecie. Niestety, przewiduje się, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba ta ulegnie potrojeniu, co jest wynikiem procesu starzenia się społeczeństw. W zaawansowanych stadiach AMD prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet praktycznej ślepoty. Czas rozwoju choroby może się wahać od kilku tygodni nawet do kilku lat. Zmiany na dnie oka mogą być wykryte we wczesnym etapie. Ponieważ nie istnieje przyczynowe leczenie AMD, wiele zależy od profilaktyki i wczesnej diagnozy zmian. O ile to możliwe, należy wyeliminować czynniki ryzyka: nie palić tytoniu, nosić okulary przeciwsłoneczne, przebywać często na świeżym powietrzu i odżywiać się zdrowo, spożywając dużo owoców i warzyw. Korzystne może być także uzupełnianie diety preparatami zawierającymi przeciwutleniacze i inne substancje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie oka (np. witaminę C, witaminę E, beta-karoten, selen, cynk).

Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne sąregularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50. roku życia. Należy pamiętać, że nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki. Możliwe jest również samodzielne kontrolowanie widzenia za pomocą testu Amslera, czyli kartki papieru z narysowanymi kratkami, co jest najprostszą metodą wykrycia pierwszych objawów AMD. Jakie to objawy? Jeśli patrząc na siatkę zauważymy zniekształcenia linii oraz zaburzenia w polu widzenia, bez zwlekania skontaktujmy się z okulistą.

- W przypadku AMD szybkie rozpoznanie daje lekarzowi możliwość odpowiedniego zareagowania i wdrożenia właściwego procesu leczenia pacjenta. W ten sposób chorego można uchronić przed utratą wzroku - podkreśla prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia AMD.

Dziś na Rynku Głównym odbędzie się V Tydzień Retina AMD organizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD. Krakowianie będą mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich.

- Realizowana przez nas kampania ma na celu edukację społeczeństwa i wykształcenie właściwych postaw prozdrowotnych związanych m.in. z corocznymi wizytami u okulisty u osób powyżej 50. roku życia - mówi prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki.

Podczas pikniku będzie można - w godzinach 11-16 - wykonać bezpłatne badanie dna oka pozwalające na wczesne rozpoznanie chorób okulistycznych, takich jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), jaskra i retinopatia cukrzycowa, ale także chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Każdy uczestnik będzie także mógł się nauczyć wykonywać samodzielnie test Amslera. Nowym elementem pikniku będą liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników, którzy wspólnie ze swoimi opiekunami odwiedzą rozstawione na Rynku namioty. Pod opieką animatora dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach i zabawach dotyczących zmysłu wzroku. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski