Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadali, jak zachować, chronić i pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszych „małych ojczyzn”

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Na Uniwersytecie Rolniczym odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe, podczas którego zaprezentowano Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski.
Na Uniwersytecie Rolniczym odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe, podczas którego zaprezentowano Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski. materiały prasowe UR
Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski jest już gotowy i właśnie został oficjalnie zaprezentowany. Znalazło się w nim 19 filmów poświęconych wybranym gminom naszego regionu. Natomiast wersja drukowana katalogu prezentuje 49 gmin.

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyło się właśnie Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Dziedzictwo Kulturowe 2022”. Podczas tego wydarzenia miała miejsce prezentacja Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski. Przy jego tworzeniu z UR współpracowało 19 gmin z naszego województwa.

Katalog powstał w ramach międzynarodowego projektu „Cultural heritage of small homelands”, finansowanego przez Polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej Międzynarodowe Partnerstwa Akademickie. Jego głównym celem było opisanie dziedzictwa kulturowego zachowanego w małych społecznościach lokalnych – na przykładzie Małopolski. Projekt miał za zadanie udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych.

W katalogu multimedialnym znalazło się 19 filmów poświęconych wybranym gminom Małopolski i prezentujących przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego, a także film na temat działalności badawczej krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Publikacja składa się z trzech głównych części. W pierwszej zaprezentowano badania, dzięki którym można wspomóc i ochronić dziedzictwo kulturowe. W drugiej części opisano najlepsze praktyki zachowania dziedzictwa kulturowego Małopolski od zapomnienia, a trzecia część poświęcona jest młodemu pokoleniu oraz temu, jak młodzi ludzie rozumieją dziedzictwo kulturowe w naszym regionie.

Opracowany katalog będzie podstawą do dalszych działań. Jest to bowiem projekt, który ma stworzyć sieć współpracy służącą wymianie najlepszych badań z zakresu dziedzictwa kulturowego. Chodzi o to, by uzyskać wiedzę, w jaki sposób współcześnie zarządzanie na poziomie lokalnym i gospodarowanie na danym obszarze wpływa na zachowanie tego dziedzictwa. A ono jest niezwykle ważne dla rozwoju danego regionu oraz dla zachowania jego tożsamości.

Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski dostępny jest na stronie https://foodheritage.urk.edu.pl/multimedia.html.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski