Zbiornik Świnna Poręba? Nie - Jezioro Mucharskie

Zbiornik Świnna Poręba? Nie - Jezioro Mucharskie

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Widok z Mucharza na zbiornik Świnna Poręba podczas powodzi w czerwcu 2014 roku
1/2
przejdź do galerii

Widok z Mucharza na zbiornik Świnna Poręba podczas powodzi w czerwcu 2014 roku ©Robert Kadela

Wypoczynek. Pięć małopolskich gmin chce ściągnąć turystów nad nowy akwen
Piaszczyste i trawiaste plaże, strzeżone kąpieliska, przystanie żeglarskie, place zabaw, amfiteatry, centra wypoczynku - takie obiekty powstaną w otoczeniu zbiornika Świnna Poręba. Sam zbiornik zmieni nazwę na Jezioro Mucharskie. To wszystko stanie się możliwe, bo pięć małopolskich gmin - Mucharz, Zembrzyce, Stryszów, Lanckorona i Budzów - zjednoczyły siły i opracowały wspólną strategię zagospodarowania terenów wokół nowego jeziora.


Gmina Mucharz chce postawić Centrum Rekreacji "Jaszczurówka", w którym będą nie tylko plaże, ale i sale wystawiennicze oraz muszla koncertowa na 240 osób. W gminie Stryszów powstanie centrum "Dąbrówka" z amfiteatrem na 1200 widzów. W ośrodku "Nad Potokiem Paleczka" w Zembrzycach będą tereny do minigolfa i fitness park. Atrakcją dla turystów mają być także okoliczne zabytki, jak choćby twierdza Konfederatów Barskich w Lanckoronie.

Kiedy to wszystko będzie dostępne dla turystów? - Pierwsze plaże i kąpieliska powinny być gotowe w 2016 roku - zapewnia Wacław Wądolny, wójt Mucharza, gminy będącej liderem wspólnych działań małopolskich samorządów. One zagospodarują tylko część terenów, potem powinni pojawić się prywatni inwestorzy.

- Chcemy, by otoczenie jeziora nie było zlepkiem przypadkowych inwestycji, by nie były to jakieś małe budki z jedzeniem, tylko obiekty o wysokim standardzie dające możliwość komfortowego wypoczynku - mówi Wacław Wądolny.

Samorządy liczą na to, że inwestycje wokół nowego jeziora będą dofinansowane z unijnych dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Już teraz marszałek przekazał gminom 1 mln zł na przygotowywanie dokumentacji. - Zbiornik zostanie wypełniony wodą w przyszłym roku, ale nie możemy tracić czasu i już teraz musimy przygotowywać projekty, by potem jak najszybciej można je było realizować - mówi wójt Mucharza.

Najszybciej dojdzie do zmiany nazwy akwenu. Powszechnie kojarzony zbiornik Świnna Poręba otrzyma nazwę Jezioro Mucharskie. - Wszystkie gminy zgodziły się na taką nazwę, dokumenty w tej sprawie czekają już tylko na zatwierdzenie - zaznacza Dorota Dardzińska, zajmująca się promocją projektu "Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba". Nową nazwę zatwierdzi minister administracji i cyfryzacji.

Trwająca od 30 lat budowa zbiornika przeciwpowodziowego dobiega końca. Jego znaczenie dla ochrony przed zalaniem potwierdzono w roku 2010, kiedy praktycznie zapełniono niedokończony jeszcze zbiornik i zmniejszono falę powodziową na Wiśle w Krakowie. Również w tym roku częściowo wypełniono akwen. Na stałe woda będzie w nim już od przyszłego roku.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo