Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiornik ujarzmi Wątok

Paweł Chwał
Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie jest już niemal gotowy. Trwają ostatnie prace przy zaporze, która zatrzymać ma napór wody, oraz przy budowie dróg dojazdowych. Wody w środku jeszcze nie ma
Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie jest już niemal gotowy. Trwają ostatnie prace przy zaporze, która zatrzymać ma napór wody, oraz przy budowie dróg dojazdowych. Wody w środku jeszcze nie ma Paweł Chwał
Skrzyszów. 230-metrowa zapora ma chronić mieszkańców Skrzyszowa i Tarnowa przed powodziami. W planach jest budowa suchych polderów i regulacja potoku, który co chwilę zalewa domy

Po ponad dwóch latach budowy zbiornik retencyjny jest już niemal gotowy. Na 230-metrową zaporę, która powstrzymać ma spływającą z gór wodę, czekali mieszkańcy domów wzdłuż rzeki Wątok. Zapora uchronić ma ich przed ciągłymi powodziami.
Bogusław i Maria Brzozowscy każdego roku mają wodę w domu. W tym roku Wątok zalał ich dwukrotnie.

- Powodzie są gwałtowne i trudno się przed nimi bronić - opowiada Bogusław Brzozowski. - Po intensywnych opadach poziom wody w rzece rośnie błyskawicznie i na ustawienie worków z piaskiem często nie ma już czasu.

Zbiornik ulży Wątokowi
Jednym z głównych dopływów Wątoku jest potok Korzeń. To właśnie na nim wybudowano zbiornik retencyjny, który ma przejmować większość wody spływającej od strony Trzemesnej i tym samym odciążać Wątok. - Wszystko okaże się w praktyce, ale według wyliczeń projektantów właśnie taka lokalizacja zbiornika powinna sprawić, że pierwsza, najgroźniejsza zazwyczaj fala powodziowa, będzie teraz znacznie mniejsza i dzięki temu powodzie nie będą tak dotkliwe - mówi Marcin Kiwior, wójt Skrzyszowa.
Czasza zbiornika rozciąga się na ponad 20 hektarach. Ma pomieścić prawie 760 tysięcy metrów sześciennych wody.

- Dzięki tej zaporze na pewno ograniczymy skutki powodzi, ale w stu procentach im nie zapobiegniemy. Temu służyć mają kolejne inwestycje, które przygotowywane są na Wątoku i kolejnych jego dopływach - zaznacza Marcin Kiwior.

Na finiszu są m.in. prace projektowe dotyczące lokalizacji suchych polderów w sąsiednich miejscowościach - Szynwałdzie, Łękawce, Łęka-wicy i Tarnowie. W razie intensywnych opadów deszczu mają gromadzić nadmiar wody, aby nie spływała wyłącznie do Wątoku.

W planach jest także regulacja rzeki, w miejscach, gdzie wysoka woda daje się najczęściej we znaki mieszkańcom. Podwyższony ma być m.in. brzeg od strony Starego Cmentarza i ulicy Tuchow-skiej w Tarnowie.
Megafony ostrzegą

Wraz z budową zbiornika retencyjnego powstają nowe asfaltowe drogi, dzięki którym mieszkańcy tej części Skrzyszowa uzyskają łatwiejszy dojazd do swoich domów i pól uprawnych. W trzech miejscach pojawiły się już megafony zamontowane na kilkunastometrowych słupach.

- Gdyby doszło do rozszczelnienia zapory, podawane będą głośne komunikaty ostrzegające mieszkańców o zagrożeniu powodzią - nadmienia wójt Marcin Kiwior. - Mam jednak nadzieję, że nie będzie potrzeby, aby z nich korzystać.

Inwestycja z kłopotami
* Budowa zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie długo natrafiała na liczne przeszkody. Z powodu zmieniającego się prawa kilkakrotnie trzeba było dokonywać poważnych korekt w dokumentacji. Sporym problemem było również uzyskanie zgody na wykup gruntów od właścicieli działek, które miały zostać zalane.

* Inwestycja rozpoczęła się w maju 2012 roku. Zakończy się we wrześniu. Termin oddania do użytku przedłużył się o pół roku. Trzeba było bowiem wykonać dodatkowe badania geologiczne i zabezpieczyć teren wokół zapory przed ewentualnym przesiąkaniem wody. Te prace pochłonęły 2 mln zł. Cała inwestycja wyceniana jest na ok. 25 mln zł.

* Zbiornik w Skrzyszowie to jedyna tego typu inwestycja, którą udało się zrealizować w Małopolsce. W Joninach (gm. Ryglice) i Grodnej koło Grybowa na przeszkodzie stanęły problemy z uzyskaniem decyzji środowiskowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski