MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia miłoszycka: Jest decyzja! Tomasz Komenda po 18 latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność [ZDJĘCIA]

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Tomasz Komenda już na wolności
Tomasz Komenda już na wolności fot. Paweł Relikowski
Wrocławski Sąd Okręgowy zdecydował dziś o warunkowym wyjściu z więzienia Tomasza Komendy. Mężczyzna odsiadywał od 18 lat wyrok za morderstwo i brutalny gwałt na piętnastolatce. W 2004 roku został skazany na 25 lat więzienia. Dziś wiele wskazuje na to, że jest niewinny.

Sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zdecydował w czwartek o warunkowym, przedterminowym zwolnieniu Tomasza Komendy. Mężczyzna odsiedział w więzieniu 18 lat za morderstwo i brutalny gwałt na piętnastolatce. Dziś wiele wskazuje na to, że jest niewinny.

Sędzia Jerzy Nowiński przewodniczący wydziału penitencjarnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu nie zgodził się na wniosek prokuratury o przerwę w odbywaniu kary, tłumacząc że nie ma ku temu podstaw w kodeksie karnym. Zdecydował jednak, że Tomasz Komenda wyjdzie na wolność. Wobec Tomasza Komendy zastosowano instytucję warunkowego przedterminowego zwolnienia, na okres próby 10 lat.

Sąd stwierdził, że poprzednie wyroki to efekt „fali błędów i pomyłek”. - Sąd być może działał pod pewną presją - mówił sędzia. Dodał, że zachowanie Tomasza Komendy w więzieniu nie budziło zastrzeżeń. Sąd jest też pewny, że rodzina udzieli Tomaszowi koniecznej pomocy.

TOMASZ KOMENDA WYCHODZI Z WIĘZIENIA NA WOLNOŚĆ - ZOBACZ FILM

Tomasz Komenda nie krył wzruszenia po ogłoszeniu decyzji, popłakał się, podobnie jak jego rodzina. - Mam nadzieję, że zabiorę syna do domu - mówiła mama Tomasza. Dodała, że zawsze wierzyła w niewinność syna, nigdy nie miała wątpliwości, że to nie on dokonał tej strasznej zbrodni. - Weźmiemy Tomka do domu i już nikomu go nie oddamy - dodawał brat Tomasza Komendy.

Bliscy Tomasza mówili również, że to, co przeżyli w ostatnim czasie jest nie do opisania. - Emocje są straszne - mówiła mama.

Tomasz Komenda opuścił areszt śledczy we Wrocławiu przed godziną. 15.00. Przed wejściem czekała na niego wzruszona rodzina. Mama Tomasza mówiła, że specjalnie dla niego zrobiła jego ulubione danie - gołąbki. Mężczyzna nie chciał jednak rozmawiać z dziennikarzami i szybko wsiadł do auta i pojechał z rodziną do domu.

18 DOWODÓW NA NIEWINNOŚĆ TOMASZA KOMENDY - PRZECZYTAJ

Tomasz Komenda został skazany w 2004 roku na 25 lat więzienia. Wyrok odsiadywał do wczoraj. Gdy go zatrzymywano, miał 23 lata. Niedawno prokuratura wróciła do tej sprawy, żeby raz jeszcze spróbować ustalić wszystkich uczestników brutalnej zbrodni. Szybko trafili na trop Ireneusza M. Jest podejrzanym o zabójstwo od czerwca ubiegłego roku. Równocześnie śledczy zaczęli mieć wątpliwości czy Tomasz K. rzeczywiście uczestniczył w morderstwie. Dziś są pewni, że nie.

Ta sprawa to precedens. Nie było podobnej historii przynajmniej od dziesięciu lat. W tym czasie Sąd Najwyższy rozpatrywał 1709 wniosków o wznowienie prawomocnie zakończonych procesów. Tylko dziewięć razy wnioskowała o to prokuratura. Ale w żadnej sprawie nie chodziło o zmianę prawomocnego wyroku o morderstwo. I to kiedy niemal cały wyrok został już odbyty.

Tymczasem dalej trwa śledztwo w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Wiadomo, że sprawców było co najmniej dwóch. Jeden z nich – śledczy nie mają wątpliwości – to Ireneusz M. Aresztowany w ubiegłym roku. Drugi wciąż jest nieznany. Ale prowadzone jest też śledztwo w sprawie zaniedbań, które mogły zaprowadzić na ławę oskarżonych niewinnego człowieka.

TOMASZ KOMENDA WYCHODZI NA WOLNOŚĆ - NASZA RELACJA Z SĄDU:

AKTUALIZACJA, godz. 15.00
Chwilę przed godziną 15 Tomasz Komenda został wypuszczony na wolność. Przed budynkiem sądu czekała już na niego rodzina i tłum dziennikarzy. Syn, który od 18 lat odsiadywał najprawdopodobniej niesłuszny wyrok, od razu rzucił się w ramiona matki. W asyście policjantów, nie rozmawiając z dziennikarzami, od razu udali się do samochodu i odjechali.

AKTUALIZACJA, godz. 12.40
- Udzielenie warunkowego, przedterminowego zwolnienia jest korzystniejszym rozwiązaniem i jesteśmy z tej decyzji zadowoleni. Od dzisiaj pan Tomasz jest wolnym człowiekiem. Niestety nikt mu nie zwróci tych lat spędzonych w więzieniu - mówi mecenas Daniel Maj, obrońca oskarżonego.

AKTUALIZACJA, godz. 11.45
Sąd stwierdził, że poprzednie wyroki to efekt „fali błędów i pomyłek”.
- Sąd działał pod pewną presją. Być może - mówił sędzia.

AKTUALIZACJA, godz. 11.30
Sędzia przed ogłoszeniem decyzji powiedział, że rozmawiał z Tomaszem Komendą, który był w dobrej formie. Sędzia nie zgodził się na wniosek prokuratury dotyczący przerwy w odbywaniu kary ze względu na przesłanki humanitarne. Sędzia powiedział, że takich przesłanek nie ma w kodeksie karnym. Postanowił z urzędu zwolnić warunkowo Tomasza Komendę z więzienia. Mężczyzna po ogłoszeniu decyzji sądu popłakał się.

DLACZEGO TOMASZ KOMENDA JEST NIEWINNY? JEST NA TO 18 DOWODÓW!

Tomasz Komenda w sądzie podczas ogłoszenia warunkowego zwolnienia z więzienia. Mężczyzna popłakał się, gdy usłyszał decyzję

Dlaczego prokuratura uważa, że Tomasz Komenda jest niewinny ...

Sędzia dodał, że zachowanie Tomasza Komendy w więzieniu nie budziło zastrzeżeń. Sąd jest też pewny, że rodzina udzieli Tomaszowi koniecznej pomocy.

AKTUALIZACJA, godz. 11.25
SĄD ZGADZA SIĘ NA WARUNKOWE WYJŚCIE Z WIĘZIENIA TOMASZA KOMENDY!

AKTUALIZACJA, godz. 11.00
Jest przerwa w posiedzeniu. Na sali jest już obecna rodzina Tomasza. Samego zainteresowanego jeszcze nie ma na sali.

AKTUALIZACJA, godz. 10.40
Rozpoczęło się posiedzenie, któremu przewodniczy sędzia Jerzy Nowiński przewodniczący wydziału penitencjarnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Na sali są tylko obecni prokurator i obrońca Tomasza Komendy.

AKTUALIZACJA, godz. 10
Przed salą sądową pojawiła się rodzina Tomasza Komendy - rodzice i brat. Nie chcieli rozmawiać z mediami.
- Czekamy na decyzję sądu. Mam nadzieję, że dziś zabiorę syna do domu - mówi mama Tomasza. W rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl dodaje, że zawsze wierzyła w niewinność syna, nigdy nie miała wątpliwości, że to nie on dokonał tej strasznej zbrodni.
- Weźmiemy Tomka do domu i już nikomu go nie oddamy - mówi brat Tomasza Komendy.

Bliscy Tomasza dodają, że to co przeżyli w ostatnim czasie jest nie do opisania. - Emocje są straszne - mówi mama.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski