Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Dzięki owocom i warzywom nawodnimy i odżywimy organizm
Dzięki owocom i warzywom nawodnimy i odżywimy organizm 123RF
Dieta na letnie dni. Kiedy za oknem temperatury sięgają zenitu, ważne jest, aby regularnie uzupełniać płyny. Najlepszym napojem na gorące dni lata jest niegazowana woda mineralna, ponieważ najskuteczniej uzupełnia płyny w organizmie.

Pocąc się, tracimy dużo wody, a wraz z nią niektóre związki mineralne, jak np. sód czy potas. Ich nadmierny ubytek może powodować osłabienie, problemy z ciśnieniem krwi, a nawet utratę przytomności.

Jest to problem szczególnie niebezpieczny dla seniorów oraz małych dzieci, u których odwodnienie organizmu następuje stosunkowo najszybciej. Możemy sięgnąć także po sok pomidorowy lub jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie. Płyny powinniśmy uzupełniać regularnie, pijąc co jakiś czas niewielkie ich ilości. Lato to czas, kiedy stragany uginają się od świeżych warzyw i owoców.

Najlepiej jeść je w postaci surowej, ponieważ obróbka termiczna powoduje straty niektórych witamin. Tak dzieje się w przypadku witaminy C, czy witamin z grupy B. W upalne dni zmienia się ponadto metabolizm. Aby nie doszło do nadmiernego przegrzania ustroju, organizm człowieka traci energię na ochładzanie - uruchamia się tzw. mechanizm termoregulacji. Objawem takiego procesu jest nadmierne wydzielanie się potu, przyspieszone tętno, mniejszy apetyt. Gdy jest gorąco, należy unikać potraw ciężkostrawnych, szczególnie z dużą zawartością soli, gdyż dodatkowo obciąża to nasz ustrój i zwiększa zapotrzebowanie na wodę.

Najlepsze są potrawy lekkostrawne, głównie owoce i warzywa, które są bogatym źródłem minerałów, wody, witamin oraz cukrów prostych. Jednak liczy się nie tylko to, co jemy, ale także jak łączymy składniki. Np. karoten (prowitamina A) zawarty w marchewce zostanie wchłonięty w przewodzie pokarmowym tylko w obecności tłuszczu. Podobna zasada dotyczy witamin E, D, K, które również rozpuszczalne są w tłuszczach. Doprawiając więc surówkę należy pamiętać o dodaniu do niej oliwy.

Warto też wiedzieć, że nadmierna ilość błonnika wpływa ujemnie na wchłanianie się wapnia, cynku i żelaza, a w zielonym ogórku znajdują się duże ilości askorbinazy, która rozkłada witaminę C zawartą w warzywach i owocach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski