Żelazna konsekwencja się opłaca

Redakcja
Przy ul. Zagłoby w Słomnikach będzie budowana kanalizacja i sieć wodociągowa Fot. Magdalena Uchto
Przy ul. Zagłoby w Słomnikach będzie budowana kanalizacja i sieć wodociągowa Fot. Magdalena Uchto
Pieniądze, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zostały już podzielone. Gminy mogą liczyć na dofinansowanie zadań z zakresu gospodarki wodno - ściekowej. Wysokość dotacji waha się od ponad 600 tysięcy złotych do 4 milionów złotych. Tę najwyższą kwotę otrzymały trzy gminy: Skała, Czernichów i Jerzmanowice - Przeginia.

Przy ul. Zagłoby w Słomnikach będzie budowana kanalizacja i sieć wodociągowa Fot. Magdalena Uchto

FINANSE. Ponad 34 miliony złotych, m.in. na budowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, trafią do 11 podkrakowskich gmin

Dzięki unijnym pieniądzom w wielu gminach powstaną kilometry kanalizacji oraz sieci wodociągowej. W niektórych miejscowościach będą budowane lub rozbudowywane oczyszczalnie ścieków. W gminie Skała zostanie wykonana kanalizacja sanitarna w Szczodrkowicach.

Z kolei w Czernichowie będzie wybudowana oczyszczalnia ścieków w Wołowicach. - To zadanie już się rozpoczęło. Prace są zaawansowane, a ich zakończenie planowane jest w listopadzie - mówi wójt Szymon Łytek. Nie ma wątpliwości, że inwestycja jest w gminie konieczna. Jej całkowity koszt to 10 mln zł. - W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich maksymalna kwota, o jaką mogliśmy się starać to 4 miliony złotych. I akurat taką udało nam się pozyskać - mówi wójt. Dodaje, że na inwestycji dofinansowanej z Unii skorzystają mieszkańcy 5 miejscowości.

Zadowolenia z dodatkowych funduszy nie ukrywa też Adam Piaśnik, wójt gminy Jerzmanowice - Przeginia. Tu na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Żarach oraz na budowę kanalizacji w Przegini przyznano, podobnie jak w Skale i Czernichowie, maksymalną stawkę w wysokości 4 mln zł. - Od początku tej kadencji staraliśmy się na pozyskanie pieniędzy na tę inwestycję. Niestety nie udało się z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, bo nasz wniosek nie przeszedł dwoma punktami. Ale teraz było inaczej. Cieszę się, bo jest to dowód na to, że żelazna konsekwencja w działaniu po prostu się opłaca - komentuje wójt Piaśnik. Zaznacza, że kanalizacja w Przegini powstanie w miejscu, w którym jest największe skupisko gospodarstw domowych. - Wybrany został taki teren, w którym możliwe będzie osiągnięcie maksymalnego efektu ekologicznego - zapewnia Adam Piaśnik.

W gminie Iwanowice, za ponad półtora miliona złotych, wykonany zostanie II etap kanalizacji, który obejmie Maszków i Widomą. Na wodociągi postawiła gmina Igołomia - Wawrzeńczyce. Za ponad 3 mln zł zbudowana zostanie sieć wraz z przyłączami i komorami pomiarowymi dla miejscowości: Zofipole, Koźlica, Odwiśle, część Igołomii.

Również ponad 3 mln zł zasili budżet gminy Michałowice. Dzięki temu powstanie sieć kanalizacji sanitarnej w Książniczkach, Młodziejowicach i Michałowicach. Ponad 3,6 mln zł otrzymał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Słomnikach. To pozwoli na wybudowanie sieci wodociągowej w Słomnikach, Ratajowie, Orłowie, Smrokowie, Wężerowie, Januszowicach, Prandocinie-Wysiołku, Prandocinie- Iły i Prandocinie. Pieniędzy wystarczy także na wykonanie sieci kanalizacyjnej w Słomnikach.

Trzy miliony przekroczyły też kwoty dofinansowania inwestycji w gminach Mogilany i Skawina. W tej pierwszej planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w Lusinie (etap I), a w drugiej - wykonanie kanalizacji dla Radziszowa (część prawobrzeżna).

Ponad 2,6 mln zł trafią do gminy Krzeszowice na drugi etap budowy kanalizacji sanitarnej w Rudnie. Ponad milion otrzymał samorząd Zabierzowa, również na wykonanie kanalizacji sanitarnej, dla aglomeracji Zabierzów- Balice (etap XVI), w Kleszczowie (część 3). Natomiast gmina Liszki dostała, na podobne zadanie, ponad 600 tys. zł. Dzięki temu powstanie sieć kanalizacji w Kaszowie - Wyźrał.
Samorządowcy przyznają, że przygotowanie wniosków o uzyskanie dofinansowania kosztuje sporo pracy. Ale kiedy przynosi ona efekty w postaci niemałych sum, stres mija.

Magdalena Uchto

magdalena.uchto@dziennik.krakow.pl

Ile dostali pieniędzy?

34 mln 329 tys. 25 zł - tyle w sumie trafiło do gmin podkrakowskich:

Skała, Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia: po 4 mln zł

Iwanowice: 1 mln 552 tys. 596 zł

Igołomia-Wawrzeńczyce: 3 mln 130 tys. 706 zł

Michałowice: 3 mln 392 tys. zł

ZGKiM w Słomnikach: 3 mln 655 tys. 862 zł

Krzeszowice: 2 mln 637 tys. 136 zł

Liszki: 676 tys. 495 zł

Zabierzów: 1 mln 2 tys. 973 zł

Mogilany: 3 mln 206 tys. 715 zł

Skawina: 3 mln 74 tys. 542 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie