Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Będą wdrażać innowacje w profilaktyce i edukacji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Umowę podpisali wójt Bogusław Król i rektor ks. prof. Józef Bremer
Umowę podpisali wójt Bogusław Król i rektor ks. prof. Józef Bremer Fot. Archiwum gminy Zielonki
Władze gminy i Akademii Ignatianum podpisały porozumienie o współpracy.

Porozumienie podpisane przez wójta gminy Zielonki Bogusława Króla oraz księdza profesora Józefa Bremera, rektora Akademii Ignatianum w Krakowie dotyczy edukacji i profilaktyki. Chodzi o naukowe wsparcie i weryfikowanie stosowanych w gminie praktyk ochrony dzieci przed zagrożeniami, uzależnieniami, zajęcia edukacyjne, pozyskanie studentów jako wychowawców do świetlic.

- Porozumienie obejmuje inicjatywy związane z propagowaniem wiedzy, wdrażanie innowacji w pedagogice i wspólne przedsięwzięcia promocyjne. Ze strony uczelni liczymy na szkolenia dla nauczycieli, porady, naukowe dotyczące np. rozwiązywania problemów przemocy w szkole - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

Zaznacza, że porozumienie pozwoli na pozyskanie studentów do opieki nad dziećmi w świetlicach. - Uczelnia na tym skorzysta, bo studenci będą mieli możliwość odbycia u nas praktyk. W obecnym pokoleniu młodzieży akademickiej - wychowywanej na kontaktach internetowych oraz portalach społecznościowych - to ważne doświadczenie spotkania ludzi w realnym świecie, zmierzenia się z prawdziwymi problemami dzieci i doświadczenia związanego z kontaktami i rozmowami z rodzicami - zauważą wójt.

Ksiądz prof. Józef Bremer, rektor Akademii Ignatianum wyraził wiarę w powodzenie inicjatywy. Uznał, że podpisane porozumienie otwiera drogę do współdziałania na wielu płaszczyznach i daje korzyści obu stronom. Akademia Ignatianum zyska dostęp do szkół, świetlic i innych placówek gminnych do celów badawczych, pracy naukowej, praktyk studenckich, stażów, organizowania spotkań, sympozjów oraz konferencji naukowych na terenie gminy.

Współpracę z Akademią Ignatianum nawiązało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki i Fundacja Archezja, a dotyczyła ona profilaktyki.

O kontakt z naukowcami zabiegał Tomasz Gubała, pełnomocnik wójta Zielonek ds. przeciwdziałania uzależnieniom, autor programu profilaktyki zintegrowanej i gry CUDER. Opracowana przez niego gra była prezentowana na stoisku uczelni podczas Festiwalu Nauki w Krakowie w 2015 r. Wcześniej przedstawicielka uczelni dr Karolina Kmiecik-Jusięga zainteresowała się profilaktyką w Zielonkach.

- Zostaliśmy zaproszeni na Festiwal Nauki i tam pojawił się pomysł współpracy uczelni i gminy. Zależało nam na połączeniu środowiska naukowego, akademickiego ze środowiskiem praktykującym, działającym na płaszczyźnie profilaktyki w instytucjach i szkołach - mówił Tomasz Gubała. - Uczelnia popierając nasze działania podnosi prestiż tego, co robimy w ramach pracy z dziećmi i młodzieżą. Ze wsparciem uczelni przekonujemy się, że to co robimy ma sens. W dziedzinie profilaktyki to szczególnie ważne, bo efektów działań nie widać od razu, są może po 10 latach, a może w ogóle nie da się ich dostrzec - dodaje.

We współpracy teoretyków z uczelni i ludzi podejmujących działania profilaktyczne w praktyce na rzecz dzieci jest też plan podjąć współpracę na rzecz seniorów. - Uczenia ma Uniwersytet Trzeciego Wieku, a u nas w gminie są aktywnie działające kluby seniorów więc myślę, że z czasem na tej płaszczyźnie też podejmiemy współpracę - mówi Gubała.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski