Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł biskup Adam Śmigielski

WIW
- Moje plany są bardzo proste. Jedynym moim marzeniem jest to, aby była większa świadomość tych, którzy są ochrzczeni, że należą do Chrystusa, są katolikami i należą do Kościoła - powtarzał często zmarły przedwczoraj biskup Adam Śmigielski, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, obejmującej część powiatu olkuskiego.

W trakcie swojej długoletniej posługi przez 4 lata był dyrektorem Zakładu św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godz. 11 w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu.
Biskup Śmigielski zmarł przedwczoraj w wieku 75 lat. Od kilku miesięcy chorował na nowotwór trzustki z przerzutami. Przez ostatnie kilka dni swojego życia przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Biskupem sosnowieckim był 16 lat.
Adam Śmigielski urodził się 24 grudnia 1933 roku w Przemyślu. Jako 18-letni chłopak wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego do Kopca. Biskup zawsze podkreślał, że jest salezjaninem. Stąd też po nazwisku w oficjalnych dokumentach dodawał trzy litery SDB, które oznaczają właśnie salezjanów. Studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie oraz teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie 30 czerwca 1957 roku.
Był prefektem studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, członkiem Komisji Episkopatu Polski do spraw Seminariów Duchownych. Doktorat obronił w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym czasie był także kapelanem Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Chylicach koło Warszawy.
Kolejne studia rozpoczął w Rzymie, w tamtejszym Instytucie Biblijnym, będąc jednocześnie wychowawcą kleryków w Międzynarodowym Instytucie Salezjańskim w Rzymie, a później w Jerozolimie. Pracował też jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego i przełożony wspólnoty salezjańskiej w Krakowie, dyrektor Zakładu pw. św. Jana Bosko w Oświęcimiu oraz prowincjał Inspektorii Salezjańskiej św. Jana Bosko we Wrocławiu.
Biskupem sosnowieckim został mianowany 25 marca 1992 roku, a 30 maja 1992 roku przyjął sakrę biskupią w katedrze sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.
Największym osiągnięciem biskupa Śmigielskiego jest stworzenie od podstaw struktur diecezji sosnowieckiej. Biskupami pomocniczymi powstającej diecezji sosnowieckiej zostali mianowani: bp Tadeusz Pieronek i bp Piotr Skucha. W ciągu pierwszych kilku miesięcy w diecezji powstały m. in. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej kształcące przyszłych kapłanów, Kuria Diecezjalna, Wydział Katechetyczny, Sąd Biskupi, Caritas. Zorganizowany został także Instytut Akcji Katolickiej, gdzie zdobywają wiedzę ludzie świeccy - liderzy Akcji Katolickiej, która prężnie działa w diecezji.
Z salezjańskiego pochodzenia biskupa wynika jeden z ważniejszych priorytetów pracy duszpasterskiej biskupa, czyli pracy z młodzieżą. W ciągu ostatnich lat w Sosnowcu dla młodzieży powstała nowa placówka zorganizowana przy współpracy diecezji, Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA, gdzie odbywają się różne szkolenia dla młodych ludzi z biedniejszych rodzin. Cechą charakterystyczną biskupa Adama Śmigielskiego była także otwartość na media.
Kilkakrotnie podkreślał, że będzie pełnił swoją posługę, jeśli pozwoli mu na to zdrowie, do 75 roku życia, czyli do czasu, kiedy według Kodeksu Prawa Kanonicznego zda swój urząd swojemu następcy.
Ostatnie kilka dni biskup spędził w szpitalu. Jak podkreślają księża, którzy czuwali przy nim dzień i noc, do końca, mimo olbrzymiego cierpienia był pogodny. Jeśli mógł, podchodził do okna i patrzył na swoją diecezję, która stała się jego trzecim domem, po rodzinnym i salezjańskim...
(WIW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski