Zmiany dla pracowników 2020: podwyżki płac, PPK, nowe zasady przechodzenia na wolne chorobowe

Karina Czernik
Poznaj zmiany dla pracowników w 2020 roku
Poznaj zmiany dla pracowników w 2020 roku Pixabay
Zmiany dla pracowników 2020. W 2020 roku wejdzie kilka istotnych zmian dla pracowników. Podwyżki płac, PPK, nowe zasady przechodzenia na wolne chorobowe. Sprawdź, jakie zmiany dla pracowników wejdą w życie w 2020 roku.

Zmiany dla pracowników 2020. Płaca minimalna

W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie w 2020 roku 17 zł brutto za godzinę. To rekordowy wzrost wynagrodzeń o 350 zł brutto.

Zmiany dla pracowników 2020. Strefa budżetowa

W 2020 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło mikrorachunki dla podatników i płatników. To tylko jedna ze zmian w podatkach. Przypominamy, na które przepisy warto zwrócić uwagę.

10 najważniejszych zmian dla podatników. Sprawdź, co nowego ...

Na podwyżki mogą liczyć także pracownicy tzw. budżetówki:

żołnierze - wzrost o 576 zł brutto
inspekcja sanitarna - wzrost o 500 zł brutto podwyżki, dodatkowo 1000 zł nagrody jubileuszowej
sądy i prokuratury - 1100 zł brutto łącznie z podwyżkami zapisanymi w budżecie na 2019 rok
urzędnicy - w 2020 r. o 6 proc. wzrośnie kwota bazowa w służbie cywilnej wzrośnie i wyniesie 2031,96 zł
policjanci, strażacy i służba graniczna - wzrost o 500 zł brutto, na postawie porozumienia z 2018 roku
nauczyciele - wzrost o 167-229 zł brutto, w zależności od stażu pracy nauczyciela
emeryci i renciści - nie mniej niż 70 zł brutto

Zmiany dla pracowników 2020. Dodatek stażowy

Obecnie do wyliczenia pensji pracownika nie wlicza się:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • należności z tytułu podróży służbowej, w tym diety (nie są zaliczane do wynagrodzeń osobowych według GUS),
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Od 1 stycznia 2020 roku do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia nie będzie również wliczać się dodatku za staż pracy.

Zmiany dla pracowników 2020. PPK - nowe obowiązki pracodawcy

Każdy podmiot, który na 30 czerwca 2019 r. zatrudniał co najmniej 50 osób (np. pracowników, zleceniobiorców), podlega obowiązkowi utworzenia PPK już od 1 stycznia 2020 r. Wprawdzie uruchomienie PPK może nastąpić dopiero w II kwartale nowego roku, niemniej jednak szereg działań należy podjąć odpowiednio wcześniej. Już od 1 stycznia 2020 r. podmiot zatrudniający ma bowiem obowiązek przyjąć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, jeżeli osoba zatrudniona zechce taką deklarację złożyć.

Zmiany dla pracowników 2020. OFE

W 2019 roku rząd przyjął ustawę likwidującą OFE. Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE mają czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. W razie niezłożenia deklaracji w terminie pieniądze z OFE automatycznie trafią do IKE.

Zmiany dla pracowników 2020. Zwolnienia chorobowe

Walka z wyłudzeniami świadczeń ZUS będzie skutkowała w 2020 roku trudnościami z staraniach o zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze. Propozycje zmian dotyczą wydłużenia okresu wyczekiwania do 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo (obecnie 30 dni) i 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie (obecnie 90 dni). Prawo do nowego okresu będzie następowało dopiero po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy (obecnie 60 dni, ale przy tej samej przyczynie niezdolności do pracy).

Zmiany dla pracowników 2020. Łatwiejsze uzyskanie świadectwa pracy

Od września 2019 roku pracodawca jest zobligowany do wydania pracownikowi świadectwa pracy w dniu, w którym "następuje ustanie stosunku pracy", pod warunkiem, że nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Zmiany dla pracowników 2020. Mobbing

Pracownicy będą mogli występować do sądu o odszkodowanie za mobbing również wobec aktualnego pracodawcy. We wcześniejszej wersji przepisów prawo to przysługiwało wyłącznie osobom, które rozwiązały umowę na skutek mobbingu.

Zmiany dla pracowników 2020. Zmiany w urlopach macierzyńskich

Członkowie najbliższej rodziny zyskają uprawnienia związane z urlopami rodzicielskimi. Nowelizacja kodeksu pracy rozszerza zakres osób, którym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego - o pracowników innych niż pracownik-ojciec wychowujący dziecko, czyli np. dziadków, babcie, brata lub siostrę.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Milko

Apropos benefitów pracowniczych to oprocz tych wszystkich kart sportowych itp. pracodawcy w ostatnim czasie zaczeli uprawiac tez trend proponowania pracownikom wpłat dodatkowych na ich konta ppk jako rodzaj inwestycji w ich przyszlosc na emeryturze

m
małgosia

U nas to już podwyżki dawno miały być no i jak się okazuje to jeszcze jest odległy temat. Dlatego coraz chętniej rozglądam się za nowym zajęciem, gdzie w końcu będę się czuła doceniana no i będę zarabiała odpowiednio wysokie pieniądze. Fajnie byłoby mieć też pakiet medyczny w medicover, bo mój brat ma coś takiego i nie będę ukrywała ale bardzo jemu tego zazdroszczę.

G
Gość

Brawo PIS . To co was wspierało czyli na co powołała się Pani Beata Szydło w kampanii czyli sprawiedliwe Państwo pogrzebaliście .Skandal świadczenia wyłudza ZUS jako ubezpieczyciel utrudniając wypłatę należnych świadczeń, jeszcze do tego nazywa ubezpieczonego złodziejem bo tak to należy nazwać .Skandal

Dodaj ogłoszenie