Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rekrutacji do przedszkoli

Anna Kolet-Iciek
Kraków zmienił nieco zasady naboru do przedszkoli
Kraków zmienił nieco zasady naboru do przedszkoli Anna Kaczmarz
Edukacja. Zyskają rodzice płacący podatki w Krakowie, a stracą przede wszystkim ci, którzy chcą zapisać drugie dziecko do tej samej placówki

Jest projekt uchwały prezydenta Krakowa w sprawie rekrutacji do samorządowych przedszkoli. Podobnie jak przed rokiem największe szanse na miejsce będą mieć dzieci pracujących rodziców. Tym razem o połowę mniej punktów dostaną ci, którzy w danym przedszkolu mają już jedno dziecko.

Zgodnie z niedawną nowelizacją ustawy oświatowej pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli mają dzieci zamieszkałe na terenie danej gminy, a w dalszej kolejności niepełnosprawne, mające rodzica lub rodzeństwo z uszczerbkiem na zdrowiu, pochodzące z rodzin z co najmniej trojgiem dzieci, objęte pieczą zastępczą i wychowywane przez samotnego opiekuna.
Gminy mogą określać też własne kryteria naboru - maksymalnie sześć. Właśnie tyle chce wprowadzić Kraków. Co będzie punktowane podczas tegorocznej rekrutacji?

Podobnie jak przed rokiem najwięcej punktów rekrutacyjnych - 84 - dostaną dzieci pracujących lub studiujących rodziców. 5 punktów otrzymają ci, którzy zadeklarują, że maluch będzie przebywał w przedszkolu dłużej niż pięć godzin dziennie. Władze miasta argumentują, że rodzic, który może odebrać dziecko po pięciu godzinach, najprawdopodobniej nie ma problemu ze zorganizowaniem dla niego opieki przez cały dzień, a przedszkole jest potrzebne głównie tym rodzicom, którzy takiej możliwości nie mają.

Tym razem 4 punkty - i tu pierwsza zmiana - będą przysługiwały jeśli "przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położonym od miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca pracy jednego z rodziców" (poprzednio dostawało się za to 3 punkty). Teraz 3 punkty dostaną dzieci, których rodzice odprowadzają podatek dochodowy w gminie Kraków (w ubiegłym roku dawano za to 2 punkty).

O 2 punkty mniej niż przed rokiem będą z kolei przysługiwały w przypadku, gdy do danego przedszkola uczęszcza rodzeństwo kandydata. Ta zmiana wzbudza najwięcej kontrowersji, bo może powodować problemy z umieszczeniem w tym samym przedszkolu kolejnego dziecka.

- Stracą na tym rodzice, którzy nie płacą podatków w Krakowie, ale chcą zapisać drugie dziecko do tej samej placówki. Rodzic odprowadzający podatki w Krakowie z pewnością ucieszy się z tej zmiany - komentuje Edyta Kurnik, dyrektorka Przedszkola nr 12.

Urzędnicy zapewniają jednak, że te kryteria powstały w wyniku przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku konsultacji społecznych (ankiety wypełniło ponad 3,5 tys. osób). - Wyszczególnione w projekcie uchwały kryteria pojawiały się najczęściej wśród odpowiedzi - zaznaczają urzędnicy.

Przedstawione przez prezydenta kryteria naboru muszą teraz zaakceptować radni. - Nie wiem, czy zmniejszanie o połowę liczby punktów za rodzeństwo to dobry pomysł. Powinniśmy raczej wspierać większe rodziny - komentuje Marta Patena z PO, wiceprzewodnicząca komisji edukacji w Radzie Miasta. - Mam też wątpliwości, czy przyznanie tylko 3 punktów za to, że rodzic płaci podatki w Krakowie, to wystarczająca premia. Uważam, że te rodziny powinny mieć pierwszeństwo przed innymi starającymi się o przyjęcie do krakowskich przedszkoli, bo stanowią wspólnotę samorządową, dzięki której te przedszkola funkcjonują. Będziemy uważnie przyglądać się tej uchwale.

W tym roku problem z dostaniem się do przedszkola będą mieć wyłącznie dzieci trzyletnie. Sześciolatki idą obowiązkowo do szkoły, pięciolatki podlegają obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu, więc mają zapewnione miejsca w przedszkolach z mocy prawa, zaś czterolatki zgodnie z ustawą oświatową mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a gmina ma obowiązek zapewnić im do tego warunki. Dopiero za dwa lata ta zasada obejmie także dzieci trzyletnie.

Za co można otrzymać punkty
84 pkt - dziecko obojga rodziców pracujących/studiujących w systemie stacjonarnym,
5 pkt - czas pobytu w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie,
4 pkt - przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej miejsca zamieszkania dziecka/miejsca pracy jednego z rodziców,
3 pkt - dziecko, którego rodzice odprowadzają podatek dochodowy w gminie Kraków,
2 pkt - dziecko, które ma rodzeństwo już uczęszczające do danego przedszkola,
1 pkt - dziecko uczęszczające wcześniej do żłobka - placówki opieki nad dzieckiem do lat 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski