18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmierzyć się z pięknem nauki

Redakcja
Działalność studenckich kół naukowych w Politechnice Krakowskiej ma wieloletnią tradycję. Historia kół naukowych sięga lat pięćdziesiątych minionego stulecia. Z ich członków wywodzi się większość dzisiejszych nauczycieli akademickich.

Pierwsze koła naukowe powstały na Wydziale Inżynierii Lądowej, trochę później na Wydziale Komunikacji (Mechanicznym). Wraz z rozwojem uczelni, powstawaniem nowych wydziałów takich jak: Architektury, Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Inżynierii i Technologii Chemicznej, Inżynierii Środowiska rozpoczynały działalność nowe koła. Od początku swych działalności studenckie koła naukowej brały aktywny udział w uczelnianych i ogólnopolskich sesjach naukowych oraz konferencjach międzynarodowych, przygotowując bardzo ciekawe wykłady o wysokiej randze naukowej. Obecnie w Politechnice Krakowskiej działa łącznie na wszystkich wydziałach około 60 kół naukowych. Podsumowaniem corocznej działalności SKN w Politechnice Krakowskiej jest organizowanie pod patronatem JM Rektora Uczelnianej Sesji Studenckich Kół Naukowych z udziałem studentów i profesorów zagranicznych. Urządzane są wyprawy naukowe, obozy, wystawy, konkursy i konferencje oraz praktyki wymienne, z inicjatywy kół organizowane są różnorakie konkursy na projekty architektoniczne bądź z innych dyscyplin naukowych. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszą się różnego rodzaju studia zagraniczne (w roku akademickim 2005/2006 uczestniczyło w wymianie zagranicznej z politechniką ponad 60 uczelni w ramach programu Sokrates, m.in. z krajów takich jak: Francja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy), często połączone z podwójnym dyplomowaniem, seminaria szkoleniowe, naukowo-dydaktyczne w ramach programów unijnych (Socrates-Erasmus, COST, SURUZ, Maria-Curie) oraz poznawcze seminaria wyjazdowe i obozy naukowe, na których opiekunowie i studenci oraz zaproszeni gości - naukowcy i badacze oraz praktycy, prezentują swoje prace i zainteresowania oraz doświadczenia związane z bieżącą praktyką zawodową.
Takie kameralne spotkania sprzyjają żywym dyskusjom z udziałem najzdolniejszej młodzieży, pogłębiając jej wiedzę i umiejętność polemicznych wypowiedzi. Jest to szczególnie ważne, gdy reprezentowane są różne dziedziny wiedzy i słuchacze rekrutują się z różnych wydziałów uczelni, a także spoza niej. Współpraca nauczycieli akademickich z najlepszymi studentami uczelni jest niewymierna, wymaga pasji i zaangażowania, a jej wynik nie jest przeliczany na konkretne korzyści materialne, ale na konkretne wartości duchowe.
Cieszy bardzo, gdy w skomercjalizowanym współczesnym świecie młodzi adepci wiedzy inżynierskiej chcą się dodatkowo doskonalić, że nie wystarcza im wiedza, wyniesiona z wykładów, że pragną zmierzyć się już na studiach z pięknem nauki.
Godne podkreślenia jest, że wielu nauczycieli akademickich PK otwiera studentom bezinteresownie swój arsenał wiedzy i poświęca czas na przekazywanie tych osiągnięć młodszym pokoleniom. Przez bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem tworzony jest klimat zaufania i postępu. Prężne koła naukowe w PK są potwierdzeniem właściwych relacji mistrz - uczeń w wieloletniej tradycji naszej uczelni.
Studentów chcących poszerzyć własną wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia zapraszamy do przyłączenia się do studenckich kół naukowych PK. Wszystkich zainteresowanych kierujemy na stronę Politechniki Krakowskiej www.pk.edu.pl oraz kół naukowych ww.pk.edu.pl/skn
BARBARA TAL-FIGIEL
pełnomocnik rektora ds. studenckich kół naukowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski