Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żmije znikają jesienią, by wrócić na wiosnę. Gdzie zimują?

Grzegorz Tabasz
Nie mam pojęcia. Mądre książki opowiadają o mysich norach, wykrotach, stosach kamieni i podziemnych korytarzach, gdzie żmije wraz z innymi gadami mają zimę przesypiać.

Miejsce ma być suche, głębokie i bez przeciągów. Czasem towarzyszą im płazy, choć w ciepłych porach roku węże chętnie żaby zjadają.

Sęk w tym, iż nikt takiego zimowiska nie widział i na zdjęciu nie uwiecznił, co ostatecznie zamknęłoby sprawę. Jedno jest pewne: zmiennocieplne żmije, zaskrońce, padalce i jaszczurki definitywnie znikają jesienią, by wrócić na wiosnę.

W miniony weekend spotkałem w lesie dwie rozpędzone żmije. Piszę rozpędzone, gdyż w samo południe sunęły zdecydowanie w tym samym kierunku skrajem lasu. Szeleściły w suchych liściach dzięki czemu miałem je jak na dłoni. Nie było mowy o leniwym plażowaniu na słoneczku. Nic z normalnego, letniego zachowania. Byłem pewien, iż podążały ku zimowym sypialniom.

Próbowałem za nimi podążać, lecz na stromej skarpie szybko straciłem je z oczu. Indiańskim sposobem okrążyłem przeszkodę, aby zajść tropioną zwierzynę z boku, lecz niewiele to dało. Cóż, przepadła okazja okrycia żmijowych zimowisk.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski