Znakomity start Polaków: najlepsze wyniki w sezonie i rekordy życiowe

ART
ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE. Występ w Pucharze Świata w Astanie nasi zawodnicy będą miło wspominać. W trzeciej rundzie cyklu kilkakrotnie znaleźli się w czołówce.

Zmagania świetnie zaczął w piątek Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice), który na 1500 m wywalczył 3. pozycję - to jego najlepszy start w tym sezonie. Dziesiąty był Konrad Niedźwiedzki (Poroniec Poronin). Obaj są już pewni występu na igrzyskach w Soczi w tej konkurencji (PŚ jest kwalifikacją, została jedna runda). Ostatnie, 20. miejsce (po dyskwalifikacji) zajął Jan Szymański (Poroniec), ale to raczej nie przeszkodzi mu w wywalczeniu olimpijskiej przepustki.

Inni nasi zawodnicy w kolejnych dniach też byli wysoko. W sobotę formą błysnęli reprezentanci Porońca, Luiza Złotkowska i Konrad Niedźwiedzki, uzyskując najlepsze miejsca w tym sezonie. Złotkowska była 5. na 1500 m (1.58,19; straciła 0,91 s do zwyciężczyni, Amerykanki Brittany Bowe). Piętnasty czas uzyskała Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin; 2.00,18), a 16. Katarzyna Bachleda-Curuś (Poroniec; 2.00,32). W klasyfikacji PŚ na tym dystansie Złotkowska jest 11., wyprzedza 12. Bachledę-Curuś (liderką została Bowe) - to daje im prawo startu w Soczi.

W rywalizacji na 1000 m Niedźwiedzki był 5. (1.09,21), tracąc 0,55 s do faworyta, Amerykanina Shaniego Davisa. W PŚ Podhalanin awansował na 10. pozycję, pieczętując w praktyce zdobycie olimpijskiej przepustki w tej konkurencji. Bródka zajął w Astanie 11. lokatę (1.09,57), też może się szykować do startu w Soczi na tym dystansie.

Zmagania w Kazachstanie były pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji w dwóch konkurencjach: 5000 m kobiet i 10 000 m. Miejsc jest po 16, decydować będą wyniki tych zawodów, jak i łączonej klasyfikacji najdłuższych dystansów (5 i 10 km panów, 3 i 5 km pań). Z polskiej ekipy najbliżej wywalczenia prawa startu jest Bachleda-Curuś, która w piątek była 8. (czas 7.14,40 jest jej rekordem życiowym); Złotkowska zajęła 12. miejsce (7.16,06). Wczoraj na 10 000 m najlepszy z Polaków był Szymański, wywalczył 9. miejsce w grupie B (słabszej) z rekordem życiowym 13.28,91 (był to 19. czas dnia). Szybkich przejazdów było więcej - rekordy życiowe na 5000 m pobiły Czerwonka i Katarzyna Woźniak (Stegny Warszawa).

Pełna listę olimpijczyków we wszystkich konkurencjach poznamy po kolejnych zawodach Pucharu Świata - w następny weekend w Berlinie.