Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczenie wynajmowanego mieszkania

(MK), www.e-mieszkanie.pl
Przy zniszczeniach, po zakończeniu umowy najmu, mamy prawo zachować całość lub część kaucji
Przy zniszczeniach, po zakończeniu umowy najmu, mamy prawo zachować całość lub część kaucji Fot. Mariusz Kapała
Ubezpieczenie mieszkania. Jakie konsekwencje grożą osobie, która jest najemcą? Czy można się przed nimi skutecznie ochronić?

Stłuczenie, zalanie, przewrócenie i rozbicie - w mieszkaniu, także tym wynajmowanym, łatwo może dojść do większego lub mniejszego wypadku, w wyniku którego zniszczeniu ulegnie mienie należące do właściciela nieruchomości. Jakie konsekwencje grożą w takiej sytuacji osobie wynajmującej mieszkanie?

Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jeżeli w trakcie trwania umowy stwierdzimy, że wynajmujący wyraźnie nie dba o mieszkanie lub naraża na uszkodzenie rzeczy znajdujące się w lokalu, mamy prawo do upomnienia takiej osoby. Jeżeli mimo ostrzeżenia najemca nie zmieni swego postępowania, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć mu umowę. W takiej sytuacji nie obowiązują terminy wypowiedzenia.

Co właściciel może zrobić po zakończeniu umowy najmu? Często bywa, że rok akademicki właśnie się zakończył, umowa najmu też i najemca stwierdza z ulgą, że właściciel nie zorientował się w rozmiarze zniszczeń. Nie łudźmy się jednak, że o sprawie można zapomnieć. Jeżeli właściciel zobaczy zniszczenia dopiero po zakończeniu umowy najmu, ma prawo zachować całość lub część kaucji wpłaconej w momencie zawierania umowy. Jeśli najemca zgodzi się na zatrzymanie kaucji, to wówczas właściciel może dochodzić swoich praw przed sądem. Tak samo będzie, gdy najemca nie wpłacał żadnej kaucji, a także wtedy, kiedy zniszczenia znacznie przekraczają jej wysokość.

Przed nieumyślnymi wypadkami

- Jeżeli jako najemcy chcemy uniknąć rozpraw sądowych z właścicielem i ponoszenia kosztów zniszczeń z własnej kieszeni, pomyślmy o wykupieniu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - radzi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Gdzie można wykupić takie ubezpieczenie?

Możliwość ubezpieczenia się od szkód spowodowanych w wynajmowanym mieszkaniu oferuje np. Aviva czy Warta. Pamiętaj jednak, że w obu tych towarzystwach OC najemcy jest dostępne tylko jako rozszerzenie ubezpieczenia w życiu prywatnym. Koszt takiej polisy nie jest jednak duży. Na przykład w Warcie za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wraz z klauzulą OC najemcy zapłacisz jedynie ok. 100 zł.

Zanim podpiszesz umowę, przejrzyj uważnie wyłączenia odpowiedzialności. Zwróć choćby uwagę, że ubezpieczyciele standardowo nie wypłacają świadczenia za szkody będące wynikiem stanu nietrzeźwości ubezpieczonego lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie można zatem liczyć na zwrot kosztów remontu mieszkania po szalonej imprezie. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.ubea.pl.

Chcesz spać spokojnie?

Dla majętnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe najchętniej oferują tzw. pakiety All Risks. Jest to kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości, które znajdują się w jej obrębie oraz nas samych - od odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy osobom trzecim. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju ubezpieczenia są najdroższymi ubezpieczeniami dostępnymi na rynku i chociaż jednocześnie przewidują one praktycznie wszystkie mogące wystąpić zdarzenia losowe - wcale nie musimy kupować pełnego pakietu. Istnieje możliwość zawężenia pakietu ubezpieczeniowego i dostosowania go do indywidualnych potrzeb, stanu majątkowego i lokalizacji nieruchomości. W takiej sprawie jednak powinniśmy koniecznie skonsultować się z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym, który szczegółowo oceni naszą sytuację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski