Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów przybywa kierowców blokujących ruch tramwajowy

Arkadiusz Maciejowski
W ciągu ostatnich czterech lat auta blokowały ruch tramwajowy aż blisko... 600 razy!
W ciągu ostatnich czterech lat auta blokowały ruch tramwajowy aż blisko... 600 razy! FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Komunikacja. MPK i straż miejska planują kolejne akcje informacyjne wśród właścicieli aut.

Tylko w tym roku tramwaje musiały się zatrzymywać już 54 razy (czasem nawet na kilkadziesiąt minut), bo przejazd przez torowisko blokowały im źle zaparkowane auta. Kraków ma z tym problem od kilku lat, ale do dziś służby miejskie nie znalazły rozwiązania.

Zdecydowanie najgorszy był rok 2012. Wtedy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odnotowało aż 228 przypadków blokowania torowisk przez auta. MPK i straż miejska postanowiły więc działać.

Rozpoczęła się akcja „Wystarczy 1 metr”. Strażnicy rozdawali parkującym kierowcom ulotki z informacją, co grozi za zablokowanie przejazdu tramwajom.

Dodatkowo przy ul. Długiej odmalowane zostały wszystkie pasy, które oddzielają miejsca postojowe od torów i jezdni. Ponadto pojawiły się specjalne znaki przypominające kierowcom o konieczności pozostawienia jednego metra dla przejazdu tramwajów.

Tamta akcja przyniosła efekt, ale – niestety – krótkotrwały. Wprawdzie w 2013 roku auta blokowały przejazd tramwajom rzadziej (165 razy), ale dla pasażerów komunikacji miejskiej było to marne pocieszenie. Strażnicy miejscy zwiększyli więc liczbę kontroli.

Patrole zaczęły się na ul. Długiej pojawiać częściej. Mundurowi przypominali też kierowcom, że za zablokowanie torowiska grozi mandat w wysokości 300 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty ewentualnego odholowania auta, więc wszystkie opłaty mogą wynieść nawet 1000 zł.

W zeszłym roku sytuacja się poprawiła. MPK doliczyło się 142 przypadków blokowania torowisk przez źle zaparkowane samochody. Niestety, początek tego roku pokazał jednak, że problem znów przybiera na sile.

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy – czyli do stycznia do marca – kierowcy już 54 razy tak zaparkowali swoje auta, że tramwaje nie mogły przejechać. – Najczęściej blokowane były ulice: Długa – 26 razy i Ra­kowicka – 15 razy. Problemy z przejazdem zdarzały się też na ul. Zwierzynieckiej oraz Piłsudskiego – wymienia rzecznik MPK Marek Gancarczyk.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem – które sprawiłoby, że pasażerowie tramwajów nie musieliby czekać na powrót właściciela auta bądź na odholowanie pojazdu – byłoby wprowadzenie zakazu parkowania m.in. na ul. Długiej. Urzędnicy wciąż jednak nie chcą się zdecydować na to rozwiązanie.

Przedstawiciele MPK i straży miejskiej przekonują, że zdają sobie sprawę, jak uciążliwe dla pasażerów jest notoryczne blokowanie przejazdu tramwajów. Zamierzają więc w tym roku ponowić zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną.

– Będzie ona skierowana do kierowców, którzy szukają miejsc parkingowych przede wszystkim na ulicach: Długiej, Rakowickiej i Królewskiej – wymienia Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej.

Czy tym razem akcja przyniesie wreszcie długotrwały efekt? Zobaczymy...

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski