Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zobaczyć pieszego

SYP
POWIAT OLKUSKI. Od początku tego roku na drogach powiatu olkuskiego śmierć poniosło dziewięć osób, większość, bo pięć osób stanowili piesi.

Podczas akcji "Bezpieczna droga do szkoły" prowadzonej przez olkuską Straż Miejską. Fot. UMiG

Jak mówią policyjne statystyki, co trzeci wypadek drogowy w Polsce, to tzw. najechanie na pieszego. Przez cały ub. rok w skali kraju ofiarami wypadków drogowych było 11 tys. 817 pieszych. W wyniku wypadków zostało rannych 10 tys. 582 pieszych, a 1235 osób poniosło śmierć. W Małopolsce w wypadkach drogowych zginęło 92 pieszych, a 1147 zostało rannych. Często do wypadków z udziałem pieszych dochodzi po zmierzchu, gdy kierowca zbyt późno widzi pieszego w ciemnej kurtce idącego jezdnią.

Jest, co prawda przepis, prawa o ruchu drogowym mówiący, że: "Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu". Niestety ten przepis jest martwy. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji Przez cały ubiegły rok w wypadkach zostało rannych 1719 dzieci do 14 lat, które poruszały się pieszo po drogach.

Aby zmniejszyć zagrożenie, większość gmin powiatu olkuskiego przy współpracy z policją i strażą miejską prowadzi jesienią akcje profilaktyczne zachęcające najmłodszych do używania elementów odblaskowych.

Czy odblaski są skuteczne? Badania przekonują, że tak. Po zmierzchu, kierowca widzi pieszego 30 metrów przed maską auta i przy prędkości 80 km/h ma 1,2 sekundy na reakcję. Ale jeśli ten sam pieszy ma na kurtce, torbie, czy plecaku element odblaskowy, kierowca widzi go ze 150 metrów. Wtedy ma 7 sekund na to, żeby go ominąć, albo zahamować. A to może zadecydować o życiu.

Takie proste zasady poznają dzieci, które biorą udział w organizowanych, co roku akcjach profilaktycznych. We wrześniu i październiku w prowadzonej przez olkuską Straż Miejską akcji "Bezpieczna droga do szkoły" wzięło udział 403 pierwszoklasistów z siedemnastu szkół podstawowych na terenie miasta i gminy Olkusz. Zajęcia prowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej, czyli insp. Bartłomiej Mędrek i st. insp. Piotr Adamowski. Podczas spotkań, każdy pierwszoklasista otrzymał książeczkę "Bądź bezpieczny na drodze", karty do kolorowania, a także odblaskowe przywieszki.

Z kolei w mieście i gminie Wolbrom zorganizowano w tym roku akcję "Dobrze Cię widzieć w Gminie Wolbrom". Strażnicy miejscy i pracownicy magistratu odwiedzili 13 szkół podstawowych i dwa przedszkola, prowadząc zajęcia edukacyjne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Wzięło w nich udział przeszło 700 dzieci. Każde dziecko otrzymało zawieszkę odblaskową ufundowaną przez UMiG oraz książeczkę do kolorowania podarowaną przez wolbromską firmę TRI Poland. Elementy odblaskowe były dostosowane do wieku dzieci. Młodsze dostawały przywieszki na tornistry, starsze odblaskowe opaski na ramię, czy odblaskowe elementy do zamontowania na rowerze.

Ciekawą inicjatywą był "Dzień Odblaskowej Szkoły" zorganizowany niedawno w wolbromskiej SP 1. Uczniowie przynieśli do szkoły elementy odblaskowe i odbył się konkurs na najbardziej odblaskową klasę. Akcję zorganizowały nauczycielki; Maria Dziuba, Aneta Gajowiec i Maria Osmenda.
Jednak, kiedy wieczorami dzieci poruszają się po nieoświetlonych, wiejskich drogach, ich tornistry, czy worki z "odblaskami" leżą w domach. Obok odblaskowych opasek, czy kamizelek. Dużo bardziej skuteczne byłoby wprowadzenie obowiązku wszywania przez producentów odblaskowych pasków do odzieży wierzchniej, na przykład kurtek, a także do plecaków. Niestety, takie odblaskowe elementy można spotkać na nielicznych towarach.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski