Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nie tylko we Wrocławiu. Niesamowite widowisko będzie można oglądać na całym Dolnym Śląsku. Jakie będzie miała kolory?

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Czy tym razem również uda się zobaczyć takie kolory?
Czy tym razem również uda się zobaczyć takie kolory? Michał Derlinkiewicz/Czytelnik
Już wkrótce mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli zobaczyć na niebie niesamowity spektakl kolorów i świateł. Chodzi o zorzę polarną, która, dzięki jednemu z najsilniejszych rozbłysków słonecznych, będzie widoczna nawet nad Morzem Śródziemnym! Jakie kolory będzie miała tym razem?

W piątek (1 grudnia) najprawdopodobniej popołudniu (około godz. 14-18) miłośnicy zorzy polarnej z Dolnego Śląska będą mieli prawdziwą szansę za zobaczenie niesamowitego festiwalu świateł na niebie.

Okazuje się, że pod koniec listopada doszło do jednego z najsilniejszych w ostatnich miesiącach rozbłysku słonecznego, za którymi zostało wygenerowanych kilka koronalnych wyrzutów masy (CME). Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wyrzuty prawdopodobnie połączą swoje siły, tworząc burzę geomagnetyczną!

Obecny stan zorzy:

Dane IMGW.
Dane IMGW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Zobacz też:

Zorza polarna widoczna z Dolnego Śląska

Miłośnicy astronomii są przekonani, że zorza będzie widoczna nie tylko na dużych (Skandynawia) i średnich szerokościach geograficznych Europy (Niemcy, Francja czy Polska), ale i nad Morzem Śródziemnym.

- Kilkanaście godzin przed rozbłyskiem zostały wygenerowane inne, słabsze rozbłyski i CME. Wyrzut masy z środowego wieczoru najprawdopodobniej dogoni część z nich i je pochłonie, tworząc coś, co amerykanie nazywają "kanibalistyczne CME". Takie zjawisko jest prawie gwarantem bardzo dobrych warunków do obserwacji - czytamy na stronie "Z głową w Gwiazdach", prowadzonej przez Karola Wójcickiego.

Kolory zorzy polarnej

Najprawdopodobniej mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli zaobserwować na niebie przeważnie dwie barwy: czerwień i fiolet, bo to właśnie te kolory są widoczne z największej odległości. Jeśli ktoś przebywa obecnie na wybrzeżu, to ma szansę zobaczyć np. zielony łuk!

- Na różnych wysokościach zorza miewa różne kolory. Najwyższe warstwy zorzy (sięgające 350 km) są z reguły czerwone lub fioletowe. To właśnie te obszary zorzowego "tortu" widać z największej odległości, a więc bez trudu dostrzeżecie je z centralnej i południowej części kraju. Jeśli będziecie bliżej wybrzeża, jest szansa na zobaczenie zielonego łuku. Pamiętajcie, że ludzki wzrok w ciemnościach bardzo słabo widzi kolory, dlatego częściej zorzę będzie widać jako blado-mleczną poświatę, a jej kolory uwidocznią się na fotografiach - Z głową w Gwiazdach.

Niestety niesamowite zjawisko może zostać przysłonięte przez chmury. W dniach 1-3 grudnia IMGW prawdopodobnie wyda ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zorza polarna nie tylko we Wrocławiu. Niesamowite widowisko będzie można oglądać na całym Dolnym Śląsku. Jakie będzie miała kolory? - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski