Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostańcie ojcem lub matką Witkacego z Zakopanego

Łukasz Gazur
Czy „Autorportret” Witkacego z kolekcji muzeum znajdzie „rodzica”?
Czy „Autorportret” Witkacego z kolekcji muzeum znajdzie „rodzica”? fot. Muzeum Tatrzańskie
Sztuka. Muzeum Tatrzańskie wpadło na pomysł nietypowej akcji promocyjnej: zachęca, by adoptować za pieniądze dzieło sztuki. W ten sposób powstać ma album prac S. I. Witkiewicza.

W Muzeum Tatrzańskim znajduje się 68 portretów, 15 rysunków i 3 olejne obrazy Witkiewicza. I wszystkie placówka postanowi ła oddać do „adopcji”. Dzięki zebranym funduszom powstać ma album prezentujący twórczość legendarnego artysty. - To chyba pierwsza taka akcja w Polsce. Wierzymy jednak, że będzie to miało wpływ nie tylko na promocję naszego muzeum, ale i dziedzictwa narodowego - tłumaczy Anna Wende--Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Pomysł jest prosty: osoba prywatna lub firma wybiera pracę z kolekcji muzeum, która najbardziej jej się podoba. Następnie wpłaca na konto instytucji 1500 zł. I już staje się „rodzicem” wybranego dzieła. Każda z „adoptowanych” prac we wspomnianym albumie zostanie opatrzona nazwą nowego rodzica, czyli firmy lub imieniem i nazwiskiem w przypadku osoby prywatnej.

Każdy sponsor otrzyma jeden bezpłatny egzemplarz albumu Witkacego, a także możliwość zakupu 10 egzemplarzy w cenie produkcji. Akcja ma również wymiar społeczny, ponieważ jest adresowana do osób prywatnych i przedsiębiorców z Zakopanego i Podhala.

- Chcemy, by ta akcja stała się działaniem społecznym. Mieszkańcy Zakopanego i podhala powinni poczuć nie tylko odpowiedzialność za najbliższe otoczenie, w skład którego wchodzi też muzeum, ale też dumę z dziedzictwa - przekonuje Wende-Surmiak.

I dodaje, że sama - jako osoba prywatna, a nie dyrektorka instytucji - postanowiła „zaadoptować” rysunek Witkacego „Lida i Marzena przed wycieczką”. Praca przedstawia dwie taterniczki - siostry Skotnicówny.

- Takie działania to na świecie nie nowość. W wielu muzeach na świecie - ze szczególnym uwzględnieniem USA - takie akcje zdobywania donatorów są niezwykle popularne. Bo tabliczka z imieniem i nazwiskiem przy dziele sztuki podnosi prestiż i podkreśla status społeczny - zaznacza Mariusz Zawiślak, socjolog kultury, który specjalizuje się w marketingu instytucji.

***

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) to jeden z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku. Pisarz, malarz, filozof, fotografik, którego życie upływało w aurze skandalu. Wystarczy wspomnieć, że swoje dzieła tworzył pod wpływem używek, jak alkohol, papierosy czy narkotyki, co zresztą odnotowywał z pomocą specjalnych oznaczeń na swoich pracach. Według jego biografów, styl życia artysty był kontynuacją działań twórców okresu Młodej Polski, dla których szokowanie mieszczan było formą nie tylko rozrywki, ale wyrażania siebie.

Życie Witkacego zakończyła samobójcza śmierć 18 września 1939 roku. W tym dniu dowiedział się o zapaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski