Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyją blisko skarbów, które trzeba zobaczyć

Barbara Ciryt
Prehistoryczna osada
Prehistoryczna osada Archiwum osady
Dziedzictwo. Cztery podkrakowskie gminy wspólnie promują zabytki, przyrodę i ludzi

Moc niezwykłych miejsc : odtworzona osada z epoki brązu; pozostałości po płatnerzach, którzy robili zbroje husarskie i kłódki na Wawel; dom gen. Hallera, miejsce zimowania ptaków z całej Europy, wapienne wzgórza, zespoły kultywujące dawne obyczaje - to niektóre rzeczy promowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Blisko Krakowa" na terenie gmin: Czernichów, Mogilany, Skawina i Świątniki Górne.

- Najciekawsze miejsca, zabytki, przyrodę i ludzi staramy się promować poprzez współpracę z ludźmi opiekującymi się miejscami pamięci, historykami i lokalnymi stowarzyszeniami. Nie ma przesady w tym, że nazywamy to wszystko skarbami. One ubogacają nasze gminy, pokazują autentyczność podkrakowskich wsi, ich tradycje. Każde dziecko, każdy mieszkaniec tych okolic powinien je poznać - mówi Kinga Paciorek z LGD "Blisko Krakowa".

Stowarzyszenie podsumowało właśnie akcję letnią "Skarby Blisko Krakowa". - To były propozycje spędzania weekendów, udział w organizowanych w każdym z tych miejsc zabawach i grach, a jednocześnie edukacja regionalna - dodaje pani Kinga.
Podczas akcji "odkrywania skarbów" można było dowiedzieć się, że w Woli Radziszowskiej powstała prehistoryczna osada - taka hipotetyczna wioska sprzed 3 tys. lat. Studenci AGH i licealiści tworzyli ją używając siekier i noży z brązu oraz krzemienia.

Zainteresowani skarbami historii docenia na pewno Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych. Już w XVI w. był tu ośrodek płatnerski. Można zobaczyć jakie zbroje husarskie zamawiali rycerze u tutejszych rzemieślników. Natomiast pamiątki po żołnierzach Błękitnej Armii gen. Hallera są w Izbie Pamięci w Jurczycach. W innych izbach w Woli Radziszowskiej, Kamieniu, Krzęcinie są zaś narzędzia gospodarstwa domowego używane na co dzień przed dziesiątkami i setkami lat przez mieszkańców podkrakowskich wsi.

Dawną architekturę drewniana warto poznawać na przykładzie wiejskich kościołów, a architekturę murowaną na przykładzie dworów szlacheckich jak np. ten w Mogilanach otoczony parkiem o renesansowym rodowodzie, czy pałacyk "Sokół" w Skawinie powstały na miejscu zamku warownego króla Kazimierza Wielkiego.

Przyrodniczymi skarbami są Las Bronaczowa pozostałości potężnej puszczy karpackiej w Radziszowie, rezerwat "Kajasówka" w Przegini Duchownej i największe miejsce zimowania ptaków na górnej Wiśle w Kamieniu.

Ciekawe miejsca
* Ścieżka ornitologiczna na zbiorniku Łączany
* Studnia drewniana w Kamieniu (XVIII-XIX w.)
* Rezerwat Przyrody Nieożywionej "Kajasówka"
* Kaplica Różańcowa w Czernichowie (XVII w.)
* Zespół dworsko-parkowy w Czernichowie (XIX w.)
* Matejkówka w Przegini Narodowej (XIX w.)
* Dwór w Polance Hallera
* Izba Pamięci Rodu Hallerów i hallerczyków w Jurczycach
* Prehistoryczna Osada w Woli Radziszowskiej
* Rezerwat "Kozie Kąty" i Las Bronaczowa w Radziszowie
* Pałacyk "Sokół" w Skawinie
* Rezerwat "Cieszynianka"
* Dwór w Mogilanach (XVIII w.)
* Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski