MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teksjobaktyna

Grzegorz Tabasz
Wygląda na to, że mamy nową broń do walki z bakteriami. Teksjobaktyna zabija nawet odporne „na wszystko” szpitalne szczepy gronkowca złocistego.

Daje radę także lekoodpornym prątkom gruźlicy, które spędzają sen z oczu lekarzom. Działa zupełnie inaczej niż dotychczas stosowane preparaty, toteż drobnoustroje długo nie zdołają się nań uodpornić.

Równie fascynująca jest historia odkrycia. Antybiotyk odnaleziono pośród żyjących w glebie mikrobów, które od milionów lat walczą ze sobą za pomocą chemicznego oręża. Nie chcą żyć w sztucznych warunkach, więc na potrzeby poszukiwań wymyślono mikrochipowe laboratoria, które umieszczono w bezpośrednio w podłożu.

Po przebadaniu tysięcy mikrobów zgromadzono arsenał kilkudziesięciu najbardziej obiecujących specyfików. Tak narodziła się teksjobaktyna. Pierwsze testy prócz skuteczności pokazały, iż nie jest szkodliwa dla ludzkich komórek. Teraz będzie sprawdzana na ochotnikach. Mamy bicz na bakterie? Być może, ale pół wieku temu tak samo mówiono o penicylinie. W każdym razie zaczęło się coś nowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski