Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

2 kwietnia minęła 14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Wspominamy jego pielgrzymki do Małopolski [ZDJĘCIA]

PUMA
2 kwietnia minęła 14. już rocznica śmierci Jana Pawła II. Pochodzący z Wadowic Karol Wojtyła, już jako papież, zawsze z utęsknieniem wracał do swoich rodzinnych stron. Do Małopolski przybywał regularnie, odwiedzając nie tylko Wadowice, ale także Kraków, Zakopane, Nowy Targ, Tarnów, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską czy Stary Sącz. Przypomnijmy sobie te chwile... Oto wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Małopolski. Zobacz archiwalne zdjęcia z naszej galerii.
Pobyt papieża Jana Pawła II w Oświęcimiu-Brzezince podczas I pielgrzymki do Polski. Widok ogólny mszy św. celebrowanej przez papieża Jana Pawła II na terenie byłego obozu Auschwitz II - Birkenau. W centrum widoczny ołtarz, przy tronie papieskim widoczny Jan Paweł II, z prawej - stanowiska operatorów.Data wydarzenia: 1979-06-07

Małopolska. Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski [AR...

Wybór Karola Wojtyły na papieża nastąpił 16 października 1978. Długo nie zwlekał z wizytą w ojczyźnie, choć władze komunistyczne robiły wszystko, aby temu zapobiec. Pierwsza pielgrzymka do Polski przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia. Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979.

To było wydarzenie, którego panicznie bano się w ZSRR. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew, który sugerował, by nie zezwolić papieżowi na wjazd do Polski. Ostrzegał sekretarza PZPR Edwarda Gierka: Róbcie, jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali. I jak się później okazało, były to "prorocze" słowa.

W sobotę 2 czerwca 1979 o godz. 10:07 samolot z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Oficjalne powitanie, wizyta w katedrze, a następnie w Belwederze u szefa partii Edwarda Gierka. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, papież przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa (plac Piłsudskiego). Padły słynne później słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Ostatnie dwa zdania tego wezwania stały się jednym z pierwszych haseł powstałej rok później „Solidarności”.

W trakcie tej pielgrzymki Jan Paweł II zawitał do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Drugą podróż do Polski papież Jan Paweł II odbył w dniach 16–23 czerwca 1983 roku. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązywał od 1981 r. stan wojenny (zniesiono go 22 lipca 1983 roku). Była to pierwsza wizyta po zamachach na papieża, do których doszło 13 maja 1981 i 12 maja 1982. Jan Paweł II beatyfikował trzech Polaków: Urszulę Ledóchowską, Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”.

Papież w trakcie II pielgrzymki do Polski był w Krakowie. Tu m.in. spotkał się ze studentami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczył we mszy beatyfikacyjnej Alberta Chmielowskiego i Rafała Kalinowskiego na krakowskich Błoniach. Modlił się także
przy rodzinnym grobie Wojtyłów na Cmentarzu Rakowickim, wziął udział w poświęceniu kościoła w nowohuckich Mistrzejowicach.
Spotkał się z młodzieżą przy „papieskim oknie” na Franciszkańskiej 3. To wszystko 22 czerwca 1983 r.

Następnego dnia odbył także spacer po Dolinie Chochołowskiej w Tatrach.
Według szacunków mszach i spotkaniach z papieżem uczestniczyło 7 milionów osób.

III wizyta w Polsce Jana Pawła II nastąpiła w dniach 8-14 czerwca 1987 r. Wówczas odwiedził m.in. Kraków i Tarnów.
Wieczorem 9 czerwca papież wylądował przy hali sztucznego lodowiska w Tarnowie - Mościcach. Stamtąd papamobilem Ojciec Święty przejechał przez miasto, m.in. ulicą Krakowską do Domu Biskupiego przy ulicy Dzierżyńskiego (obecnie ulica Mościckiego). Wieczorem pod budynek przyszły setki ludzi i odbyło się nieplanowane spotkanie z Papieżem. Jan Paweł II pojawił się oknie Kurii na drugim piętrze i stamtąd rozmawiał z tarnowianami.

Następnego dnia, 10 czerwca w obecności dwóch milionów wiernych na polach przy budowanym kościele pod wezwaniem Błogosławionej Karoliny beatyfikował Karolinę Kózkówną.

O godz. 14.45, na Placu Katedralnym w Tarnowie, Jan Paweł II celebrował uroczyste nieszpory o Najświętszym Sakramencie z udziałem kapłanów i zakonnic. Homilia wygłoszona do duchowieństwa podczas nieszporów była ostatnim przemówieniem papieża w Tarnowie. Po nabożeństwie, ulicami Krakowską, Czerwoną i Czerwonych Klonów papamobile z Ojcem Świętym żegnane przez tłumy dojeżdża do lądowiska. Stamtąd, helikopterem, papież Jan Paweł II odleciał do Krakowa.

Do Krakowa - jak sam mówił - wpadł tylko na chwilę, prosząc, by "jego miasto" podzieliło się nim tym razem z innymi". Mimo to na Błoniach czekało na niego znowu ponad milion ludzi. Kilka godzin później Papież odprawił mszę w Katedrze Wawelskiej. Przemawiając do zgromadzonych, przypomniał swój dług wobec księdza Kazimierza Figlewicza i dług, jaki ma cały kraj wobec wydziału teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który po rozporządzeniu usuwającym teologię z uczelni przemianowano na Papieską Akademię Teologiczną.

IV Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski odbyła się w 1991 r. pod hasłem "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Wówczas nie był w Małopolsce.
W tym samym roku w dniach 13–16 sierpnia papież Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę. Głównym celem wizyty były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Ponadto papież był w Krakowie i Wadowicach.

Papież odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, gdzie spotkał się z dziećmi i ich rodzicami. Poświęcił następnie nową siedzibę Akademii Teologii Katolickiej w dawnym Domu Długosza. Podczas mszy odprawionej na krakowskim rynku, w obecności prezydenta RP Lecha Wałęsy, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji tercjarki franciszkańskiej Anieli Salawy.
W drugim dniu wizyty papież odwiedził krakowski klasztor sióstr sercanek, które współpracowały z sekretarzem papieskim Stanisławem Dziwiszem, tworząc familia papae na Watykanie. Następnie Jan Paweł II poświęcił Kościół-wotum św. Piotra w Wadowicach.

V pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była kilkugodzinną wizytą w diecezji bielsko-żywieckiej przy okazji podróży apostolskiej do Czech. Miała miejsce 22 maja 1995. Wówczas papież nie był w Małopolsce.

VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem "Chrystus wczoraj, dziś i na wieki" i odbyła się w dniach od 31 maja do 10 czerwca 1997. W czasie tych 11 dni papież odwiedził 12 miejscowości w tym Kraków i Zakopane.
Papież wziął dział w obchodach 600-lecia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie swojego pobytu kanonizował bł. królową Jadwigę Andegaweńską i bł. Jana z Dukli oraz beatyfikował matkę Bernardynę Jabłońską i matkę Marię Karłowską.
Papież na Podhalu wziął udział we mszy i konsekracji kościoła Niepokalanego Serca Maryi na Krzeptówkach, złożył wizytę w kościele św. Rodziny, przyjechał też do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu.

VII pielgrzymka Jan Paweł II do Polski przebiegała pod hasłem 'Bóg jest miłością".
Pielgrzymka odbywała się w dniach od 5 do 17 czerwca 1999 r.. W tym czasie Jan Paweł II odwiedził 23 miejscowości w tym także Kraków, Stary Sącz i Wadowice. Była to najdłużej trwająca pielgrzymka Jana Pawła II do ojczystego kraju.

VIII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbywała się pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie". Odbywała się w dniach od 16 do 19 sierpnia 2002. W tym czasie papież odwiedził Kraków i Kalwarię Zebrzydowską.
Głównym celem tej czterodniowej wizyty było poświęcenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w którym spoczywają prochy Faustyny Kowalskiej.
Była to ostatnia podróż apostolska papieża Jana Pawła II do jego ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 2 kwietnia minęła 14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Wspominamy jego pielgrzymki do Małopolski [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski