Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 lat konsekracji

WOJ
- Ta świątynia to jak jeden obywatel tego miasta trwający nieprzerwanie od wieków, przekazujący wiedzę o jego istnieniu oraz wierze ludzi, którzy tutaj żyją - powiedział w homilii przewodniczący mszy świętej koncelebrowanej o godz. 11.30, ks. bp Marian Florczyk. Uroczystości z okazji jubileuszu 200-lecia konsekracji miechowskiej świątyni parafialnej, przypadające na 15 lipca 2002 roku, odbyły się na zabytkowych krużgankach i w odnowionych niemałym staraniem wnętrzach. Jubileuszowe obchody zakończyła uroczysta procesja przy radosnym biciu dzwonów.

Jubileusz w "Polskiej Jerozolimie"

   Pół godziny wcześniej - o godz. 11 - wierni i zaproszeni goście uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej na krużgankach. Liczny udział kawalerów i dam Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego podkreślał w sposób szczególny modlitewne chwile skupienia, chwile rozważań poszczególnych stacji.
   Na początku mszy świętej Jego Ekscelencję księdza biskupa, ks. infułata Józefa Wójcika z Suchedniowa, kapłanów z diecezji kieleckiej oraz diecezji ościennych, siostry zakonne, kawalerów i damy serdecznie powitał proboszcz miechowskiej parafii ks. prałat Jerzy Gredka. Słowa szczególnej serdeczności skierował do matki generalnej i sióstr zakonnych habitowych ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek z Otwocka k. Warszawy. One to zastąpią w pracy dydaktyczno-katechetycznej niehabitowe Siostry Służki, które zakończyły pracę w tutejszej parafii 30 czerwca.
   - Czekają na was rzesze dzieci i młodzieży szkolnej - _zwrócił się do nich ksiądz proboszcz.
   W imieniu kawalerów i wiernych Jego Ekscelencję księdza biskupa i dostojnych gości powitał prezes Miechowskiego Towarzystwa 1163 roku, lek. med. Jan Włudarczyk:
   
- Po powrocie z wyprawy do Ziemi Świętej w 1156 roku rycerz Jaksa założył w Miechowie klasztor i kościół. Jego odnowa po trzecim wielkim pożarze w 1745 roku trwała prawie 60 lat. Konsekrował ją 15 lipca 1802 roku - nadając jej imię Grobu Bożego oraz świętego apostoła Jakuba Mniejszego - prepozyt i ostatni proboszcz generalny zakonu Bożogrobców, biskup biblijski Tomasz Nowina-Nowiński. Niech po tej wielkiej renowacji miechowska świątynia zwana Polską Jerozolimą służy jak najlepiej odwiedzającym to miejsce pielgrzymom oraz wszystkim, który potrzebują duchowego wsparcia._
   Doczesne szczątki tego, który konsekrował przed 200 laty zabytkowy kościół - od 3 listopada 1996 roku bazylikę Grobu Bożego - i nadał mu imię, spoczywają w podziemiach świątyni, pod prezbiterium. Odnowiony portret prepozyta, ostatniego proboszcza, biskupa Tomasza Nowiny-Nowińskiego można oglądać na ścianie w nawie północnej obok ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski