Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

44 projekty

GM
Podpisano cztery umowy: główną na dostarczenie 48 samolotów F-16 w latach 2006-2008, finansową - precyzującą warunki obsługi finansowej kontraktu, umowę dotyczącą pożyczki, jakiej Polsce udzielił rząd amerykański na realizację projektu, oraz umowę offsetową, zobowiązującą stronę amerykańską do inwestycji w polską gospodarkę.

Rząd zatwierdził umowy na dostawę samolotu F-16

   Gabinet Leszka Millera zatwierdził wczoraj umowy na dostawę samolotu wielozadaniowego F-16 dla polskiej armii, które w piątek zostały podpisane w Dęblinie przez przedstawicieli polskiego rządu oraz sił zbrojnych USA i firmy Lockheed Martin.
   Wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jacek Piechota powiedział wczoraj, że nominalna wartość umowy offsetowej wynosi 7,7 mld dolarów (w piątek przedstawiciele rządu informowali o kwocie 7,5 mld dolarów). W ramach umowy wynegocjowano 44 projekty, a nie 43, jak w piątek informowali przedstawiciele rządu, stąd zmiana w wartości nominalnej kontraktu - wyjaśniał Piechota.
   Wiceminister dodał, że firma Lockheed Martin zobowiązała się w umowie, że w ciągu ok. 120 dni rozpocznie realizację projektów. Piechota zaznaczył, że "odpowiedzialność z tytułu niewywiązania się z umowy przez polskie podmioty nie zwalnia w żaden sposób firmy Lockheed Martin od realizacji pełnej wartości offsetowej".
   Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Ciećwierz poinformował na wczorajszej konferencji, że amerykańska Motorola dostarczy polskim służbom ratowniczym i policji, w ramach offsetu, system utajnionej łączności radiowej Tetra. - Chcieliśmy mieć fabrykę tych urządzeń w Polsce i tylko Motorola zaproponowała takie rozwiązanie - powiedział Ciećwierz na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. (PAP)
\\\*
   Na liście firm, które mają szansę skorzystać na umowie offsetowej, znalazła się andrychowska spółka Andoria-Mot.
   Firma powstała na bazie Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andoria SA i zajęła się obsługą umów handlowych spółki-matki. Przed rokiem wznowiła produkcję lublinów 3 i honkerów w upadłych zakładach Daewoo Motor Polska w Lublinie.
   - Złożyliśmy kilka projektów. Chodzi m.in. o produkcję samochodów w Lublinie, produkcję silników wysokoprężnych, elementów samochodowych i agregatów prądotwórczych oraz dostawę komponentów na eksport - poinformował rzecznik Andorii-Mot Leszek Targosz.
   Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Andoria-Mot, w ramach umowy offsetowej, ma uruchomić w Lublinie montaż samochodów chrysler.
   Na offsecie chce skorzystać także firma Andoria SA, która w ostatnich latach popadła w tarapaty. _- Jeśli uzyskamy pieniądze z offestu, na pewno wpłynie to na polepszenie sytuacji Andorii SA, która jest głównym odbiorcą naszych usług. Jeśli np. w Lublinie uruchomiona zostałaby nowa linia produkcyjna, to części do produkcji będziemy prawdopodobnie zamawiać właśnie w Andorii SA - _dodaje Leszek Targosz. (GM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski