Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

44 razy Wstydliwy

Redakcja
Trzy miesiące temu już rozstrzygnięto konkurs na pomnik księcia Bolesława Wstydliwego, rozpisany w związku z 750-leciem lokacji Krakowa na prawie magdeburskim; wtedy udział w konkursie zgłosiło 39 artystów, a 25 przygotowało projekty pomnika. Jury postanowiło jednak wtedy nie przyznać nagrody, gdyż "żadna praca, zdaniem jury, nie sprostała wymogom przestrzeni architektonicznej Małego Rynku, jak również nie spełniła oczekiwań co do poziomu sztuki godnej pierwszej połowy XXI wieku. Zdecydowana większość prac osadzona była w formule artystycznej XIX wieku".

Dwa miesiące na pomnik

-Zgłosili się nie tylko artyści krakowscy, ale też zcałej Polski; w____zespołach są także obcokrajowcy - powiedział nam Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który liczy na to, że tym razem udał się wyłonić zwycięzcę i pomnik na Małym Rynku powstanie jeszcze przed lokacyjnymi uroczystościami.

W grudniu ogłoszono więc kolejny konkurs na "opracowanie koncepcji projektu pomnika księcia Bolesława V Wstydliwego"; czas goni, gdyż powinien on zostać odsłonięty najpóźniej w czerwcu, gdyż wtedy zaplanowano główne uroczystości rocznicowe. Właśnie zakończono przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie; artyści nie zrazili się, gdyż napłynęło nawet więcej zgłoszeń niż przy pierwszym podejściu. Uczestnicy konkursu muszą legitymować się dyplomem ukończenia wyższej szkoły sztuk plastycznych albo wydziałów plastycznych innych uczelni krajowych lub zagranicznych.
- Wsumie było 45 wniosków, ale zakwalifikowano 44, gdyż jeden przyszedł poterminie -powiedział nam dyr. Dziedzic. - Teraz czekamy nato, ile ostatecznie zostanie przygotowanych propozycji.
Przypomnijmy, że projekt należy przedstawić w modelu, w skali 1:10, w gipsie patynowanym wyobrażającym materiały, z których pomnik będzie wykonany. Podano, że projekt należy wpisać (rysunek, fotografia lub wizualizacja komputerowa w formacie umożliwiającym prezentację oraz publikację pracy) w układ pierzei północnej i wschodniej Małego Rynku. Rzeźbiarzom pozostawiono "swobodę koncepcji wypowiedzi artystycznej i przyjętej konwencji", co oznacza, że pomnik może być kompozycją przedstawiającą, symboliczną lub abstrakcyjną". Obowiązkowo trzeba tylko znaleźć miejsce na napis, stanowiący cytat z przywileju lokacyjnego wydanego przez księcia Bolesława V Wstydliwego dla Krakowa w roku 1257: "Cum igitur congregatio hominum, quae naturalis est et dicitur, in terris iustitiam fecerit, sicut iustitia ipsa est omnibus favorabilis, et ipsa congregatio pari vice" (Skoro przeto zrzeszenie ludzi, które jest czymś naturalnym i za takie uchodzi, czyni na ziemi sprawiedliwość, to jest ono korzystne dla wszystkich na równi z samą sprawiedliwością). Termin składania prac konkursowych wyznaczony został na 16 marca; tydzień później mają zostać ogłoszone wyniki. W regulaminie wyraźnie zaznaczono, że "przedstawiona koncepcja powinna zapewnić odsłonięcie pomnika w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja".
Oby było z czego wybrać, gdyż na trzecią próbę nie będzie już czasu. (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski