Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

57. Sabałowe Bajania – "bawiom sie górole od rania do rania!"

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
materiały prasowe/Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Piękna gwara, wspaniała muzyka, cudowne tańce i śpiewy, barwne stroje i niesamowite bajania – to wszystko już od środy 12 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej, która po raz kolejny stanie się sercem polskiego folkloru. Aż pięć dni – do 16 lipca – potrwają tam 57. Sabałowe Bajania.

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, od wielu lat gromadzi miłośników kultury ludowej, oryginalnych wyrobów rękodzieła, koncertów i dobrej zabawy.

Tegoroczna edycja festiwalu tradycyjnie rozpocznie się paradnym przejazdem kapel zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską. W barwnym korowodzie zobaczymy m.in. pytacy, zbójników i zaproszonych gości. Gdy dotrą przed Dom Ludowy, nastąpi oficjalne otwarcie Sabałowych Bajań połączone z prezentacją kapel oraz występami zespołów regionalnych „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Głównym punktem programu Sabałowych Bajań będą oczywiście trwające trzy dni przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów (pytacy) i starostów weselnych.

– W konkursie wezmą udział artyści z całego kraju (to prawie 200 punktów programu), nie tylko z Polski południowej, ale również np. z Wielkopolski czy Mazowsza – wymienia Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” będącego organizatorem Sabałowych Bajań.

Uczestnicy festiwalu wystąpią w trzech kategoriach wiekowych: dorośli, młodzież i dzieci (od 10 lat). – Wszyscy artyści będą starali się pokazać z jak najlepszej strony, żeby wywieźć z Bukowiny grand prix – statuetkę Bukowiańskiego Buka oraz Duże i Małe Spinki Góralskie – informuje dyrektor Koszarek.

Od Molière’a aż po Sabałową Noc

Konkursowym zmaganiom – jak co roku – towarzyszyć będzie szereg atrakcji, m.in. wystawa i kiermasz sztuki ludowej oraz wieczorne koncerty zespołów regionalnych i folkowych. Wystąpią np. Śpisko Qmpanijo, FiśBanda, Jedla&Hajlandery, a także Góralski Kabaret Truteń, który z okazji swojego jubileuszu 30-lecia przygotował specjalny program.

W pierwszy festiwalowy wieczór będzie miała miejsce premiera sztuki Molière’a „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Jej adaptacji do gwary i realiów podhalańskich dokonał Jan Gutt-Mostowy. Premierowy spektakl rozpocznie obchody jubileuszu 100-lecia bukowiańskiego teatru.

Dla tych, co mają wprawne oko, przygotowano natomiast zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. Ci, którzy lubią wędrować, będą mogli się wybrać na terenową wycieczkę „Śladami zbójników” (z przewodnikiem tatrzańskim i muzykantami) ku Niebieskiej Dolinie. Jak to legendy prawią, są tam zakopane zbójnickie skarby, a dostępu do nich broni sam diabeł specjalnymi zaklęciami.

Tradycyjnie kulminacją całego wydarzenia będzie Sabałowa Noc, której najważniejszą częścią jest zawsze Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiyrchowyj Orlicy. Ceremonii towarzyszyć będzie rozpalenie watry, pokaz laserowy, a także koncerty (wystąpią Tulia i Mesajah) i zabawa do białego rana z zespołem Folkower.

„Bajaniowe Śpasy” i degustacja regionalnych potraw

W tym roku, podczas trwającego pięć dni festiwalu w programie znajdą się również „Bajaniowe Śpasy”, czyli zajęcia plastyczne (dla młodszych i starszych) prowadzone przez twórców ludowych. Prócz tego nie zabraknie degustacji potraw regionalnych. Gaździny i karczmy przygotują różne smakołyki, np. zupy: sałacianki, marchwianki czy kapustę na maślance.

W niedzielę 16 lipca będzie też można obejrzeć zespoły z terenu gminy Bukowina Tatrzańska. Wystąpią m.in. Białcanie i Mali Białcanie, Wiyrchowianie czy Podhale Grupa Spiska z Jurgowa. Dodatkowo głodni wiedzy będą mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek na temat tradycyjnej mody weselnej.

– Bajania, bajania, Sabały bajania, bawiom sie górole od rania do rania. Bajania, bajania w nasyj Bukowinie, przyjyzdzojcie syćka, radość wos nie minie! – tak niezrównany gawędziarz i multiinstrumentalista Bartłomiej Koszarek zachęca wszystkich do udziału w 57. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem głównym jest Województwo Małopolskie, zaś sam Festiwal to część projektu „Wizytówki Małopolski”. Współorganizatorem Sabałowych Bajań jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Program 57. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej

12 lipca (środa)

  • 14.00 – Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską
  • 15.00 – Oficjalne otwarcie 57. Sabałowych Bajań, prezentacja kapel, występy zespołów regionalnych „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
  • 20.00 – Premiera sztuki „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, rozpoczynająca 100-lecie działalności zespołu

13 lipca (czwartek)

  • 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 15.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 20.00 – Koncert zespołu Śpisko Qmpanijo (scena przed Domem Ludowym)
  • 21.00 – Koncert zespołu FiśBanda (scena przed Domem Ludowym)

14 lipca (piątek)

  • 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 15.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 20.00 – Koncert zespołu Jedla&Hajlandery (scena przed Domem Ludowym)
  • 21.00 – 30 lat Góralskiego Kabaretu Truteń (scena przed Domem Ludowym)

15 lipca (sobota)

  • 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
  • 15.00 – Degustacja potraw regionalnych (teren przed Domem Ludowym)

Teren Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski/ scena plenerowa

  • 14.00 – Zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”
  • 17.00 – „Figle, śpasy, wygibasy – BOBAS dla dzieci” – gry i zabawy dla najmłodszych
  • 19.00 – Koncert zespołu Tulia
  • 20.00 – Sabałowa Noc: ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz laserowy
  • 21.30 – Koncert Mesajah
  • 22.30 – Zabawa z zespołem Folkower

16 lipca (niedziela)

  • 12.00 – 15.00 – Występy zespołów regionalnych z terenu gminy Bukowina Tatrzańska (scena przed Domem Ludowym)
  • 16.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników 57. Sabałowych Bajań, wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)

Wydarzenia towarzyszące:

  1. Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej – w godz. 10.00 – 20.00 (świetlica Domu Ludowego)
  2. Kiermasz sztuki ludowej – w godz. 10.00 – 20.00 (teren przed Domem Ludowym)
  3. Bajaniowe Śpasy – zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (13 – 15 lipca w godz. 11.00 – 16.00; teren Domu Ludowego)
  4. Wycieczka terenowa „Śladami zbójników ku niebieskiej dolinie” (niedziela, 16 lipca; zbiórka przed Domem Ludowym o godz. 10.00)

Więcej informacji: www.sabalowebajania.pl.

57. Sabałowe Bajania –
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski