Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w krakowskiej edukacji. Wyłudzano dotacje oświatowe. Zarzuty dla byłej wiceprezydent, kierownika, ale na tym może się nie skończyć

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Katarzyna Ś., była wiceprezydent Krakowa.
Katarzyna Ś., była wiceprezydent Krakowa.
Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie procederu wyłudzeń dotacji oświatowych w związku z prowadzeniem sieci publicznych i niepublicznych przedszkoli. Zarzuty postawiono sześciu osobom, w tym dwójce krakowskich urzędników: byłej wiceprezydent Krakowa ds. edukacji oraz kierownikowi referatu Szkół i Placówek Niesamorządowych Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

- Wobec jednej z tych osób zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, a wobec drugiej - przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy - informuje Katarzyna Duda, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Prokuratura szacuje, że w ramach przestępczego procederu została przyjęta korzyść majątkowa w kwocie 210 tys. zł. Wobec byłej zastępcy prezydenta Krakowa Katarzynie Ś. (wcześniej Katarzyna C., a jeszcze wcześniej Katarzyna K., wiceprezydent Krakowa ds. edukacji w latach 2015-2018) prokuratura wnioskowała do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wniosek ten nie został uwzględniony przez sąd, który jednak zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zakazu kontaktu z określonymi osobami.

Prokuratura Regionalna w Krakowie zaskarżyła postanowienie sądu nieuwzględniające wniosku tymczasowego aresztowania i aktualnie oczekuje na rozpoznanie zażalenia przez Sąd Odwoławczy.

Prokuratura Regionalna prowadzi śledztwo w sprawie procederu wyłudzeń dotacji oświatowych w związku z prowadzeniem sieci publicznych i niepublicznych przedszkoli. Wyłudzenia polegały w głównej mierze na podawaniu nieprawdziwej (zawyżonej) liczby dzieci uczęszczających do przedszkoli. Proceder ten miał trwać w okresie od 1 lipca 2014 roku do 31 lipca 2020 roku, a szacowana kwota wyłudzeń to 5 mln zł.

Afera z wyłudzaniem dotacji - na „fikcyjne dzieci” - przez krakowskie placówki „Pod Magnolią” (dziewięć przedszkoli) wybuchła w czerwcu 2022 roku. O sprawie pisaliśmy tutaj:

W toku śledztwa prowadzony jest drugi wątek, dotyczący urzędników, uczestniczących w procesie przyznawania dotacji oświatowych, którzy w zamian za korzyści majątkowe mieli ułatwić otrzymanie takich dotacji, bądź zaniechać kontroli ich prawidłowego wykorzystania.

W ramach postępowania oprócz dwóch krakowskich urzędników zarzuty usłyszały także cztery osoby: właściciele i pracownicy placówek oświatowych.

- W sprawie nadal trwają czynności dowodowe i nie są wykluczone kolejne zatrzymania - przyznaje Katarzyna Duda.

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Afera w krakowskiej edukacji. Wyłudzano dotacje oświatowe. Zarzuty dla byłej wiceprezydent, kierownika, ale na tym może się nie skończyć - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski