Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale kino! Konserwator za zmianami na dworcu

Arkadiusz Maciejowski
Fot. Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Kolejarze będą teraz musieli przygotować projekt budowlany i wykonać drobne zmiany konstrukcyjne w zabytkowym budynku, trzymając się sztywnych wytycznych.

Zamknięty ponad dziewięć miesięcy temu budynek dworca PKP Kraków Główny wciąż stoi praktycznie bezużyteczny. Pojawiła się jednak szansa, że w końcu zostanie zagospodarowany.

Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, jest w stanie zgodzić się na zaproponowane przez kolejarzy przeróbki w tym zabytkowym obiekcie tak, aby zaczęło działać w nim kino.

Przypomnijmy, że pracownicy spółki PKP SA mówią o pomyśle stworzenia dworcowego kina od ponad roku. Przez ostatnie miesiące zamiast wyświetlanych filmów trwała jednak „opera mydlana” pod tytułem jak nie niszcząc zabytku, stworzyć w nim odpowiednie sale kinowe.

Kolejarze przedstawiali konserwatorowi zabytków kolejne koncepcje, na które ten się nie godził. Zakładały one bowiem pozostawienie bez zmian praktycznie tylko ścian zewnętrznych i głównych ścian nośnych dworca. Reszta obiektu miałaby być swobodnie przekształcana i dostosowywana do stworzenia w środku prawie 10 sal kinowych.

– W przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków nie bardzo jest to możliwe. Zleciłem więc dodatkowo wykonanie specjalnej inwentaryzacji wszystkich wyjątkowo cennych elementów w obiekcie, które zasługują na utrzymanie – tłumaczył we wrześniu Jan Janczykowski.

W górnej części dworca, która nie była dostępna dla podróżnych, zachowały się chociażby XIX-wieczne drzwi. Wciąż w dobrym stanie jest tzw. sala lustrzana, pozostała też piękna dekoracja na ścianach i stropie.

Kilka tygodni temu kolejarze dostarczyli konserwatorowi trzecią, ostateczną koncepcję zmian na dworcu, uwzględniającą uwagi i mniej ingerującą w strukturę obiektu.

– I powiem szczerze, że jest ona do przyjęcia. Mam jeszcze drobne uwagi, że np. w pomieszczeniach, w których zachował się oryginalny wystrój, powinien on pozostać i nie może być zasłaniany – mówi Jan Janczykowski.

I wyjaśnia, że kolejarze chcą wyburzyć część ścian w górnej, tzw. biurowej części dworca, ale wszystkie elementy zabytkowe zostaną zachowane lub przeniesione w inne miejsce. Układ dużych pomieszczeń, znanych podróżnym, ma zostać w takim kształcie, w jakim jest obecnie.

Z naszych informacji wynika, że ostatecznie pracownicy PKP chcą na dworcu stworzyć mniej niż 10 sal kinowych, które mają być dość małe. Największa ma pomieścić około 160 osób.

Teraz po uzyskaniu odpowiedniej zgody od konserwatora zabytków kolejarze przygotują dokładny projekt budowlany zmian na dworcu. Choć nie ma jeszcze dokładnego harmonogramu, prace rozpoczną się zapewne najwcześniej na wiosnę przyszłego roku.

Kino mogłoby zacząć funkcjonować w 2016 roku. W PKP SA wciąż nie zdradzają, kto będzie jego operatorem. Wiadomo, że rozmowy były prowadzone m.in. z Cinema City, Multikinem i siecią Helios.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski